Rośliny domowe

Paprocie - pielęgnacja, rozmnażanie i stanowisko

Domowa paprotka pomimo tego, że nie kwitnie i tak ma w sobie dużo uroku. Jej bujne liście oczyszczają powietrze z toksyn i dostarczają do niego wiele tlenu oraz wilgoci. Oto kilka cennych rad, jak odpowiednio dbać o te kwiaty i jak sprawić, żeby mogły nam towarzyszyć przez wiele lat.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Flebodium, zanokcica, nefrolepis czy niekropień -  lubią światło rozproszone, nie należy ich wystawiać na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Podłoże, w którym rosną powinno być stale wilgotne, ale rośliny te nie mogą stać w wodzie. Paprocie nie lubią przeciągów i suchego powietrza, dlatego zalecane jest ich systematyczne zraszanie. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć m.in. takie gatunki jak: nefrolepis, zanokcica, flebodium, niekropień, łosie rogi czy humata.

Nefrolepis wymaga tropikalnej opieki. Ma nieco większe zapotrzebowanie na światło niż inne odmiany. Ma atrakcyjne, pierzaste liście, które niekiedy mogą osiągać nawet metr długości.

Zobacz film eksperta:

Ta roślina ma też wspaniały, elegancki pokrój, który nadają jej długie, zwieszające się łukowato liście. U młodszych paproci liście są początkowo wzniesione. Dopiero po jakimś czasie zaczynają się zwieszać. Okazy rosnące na stałym miejscu należy regularnie obracać, aby zapewnić im równomierne oświetlenie i symetryczny pokrój. W sklepach znajdziemy nefrolepisy w różnych odmianach.

Zobacz więcej zdjęć

Adiantum udaje się najlepiej, gdy korzeniom jest ciasno. Jego podłoże powinno być stale wilgotne.

Zobacz więcej zdjęć

Adiantum, czyli niekropień tworzy luźne kępy pierzastych liści, złożonych z drobnych listków ząbkowanych na brzegach. Roślina ta ma dość duże wymagania, ale jest niezwykle dekoracyjna, dzięki swej delikatności. Nie lubi przestawiania.

Zobacz więcej zdjęć

Zupełnie inne liście ma humata (Humata tyermannii). Są one ciemnozielone i pierzaste. Jej cechą charakterystyczną są także jasne, futrzaste kłącza wystające z doniczki, a w naturze płożące się po powierzchni ziemi. Roślina ta pochodzi z Wysp Kanaryjskich i też jest dość wymagająca w uprawie.

Flebodium ma liście pokryte woskowym nalotem, który daje mu szaro-niebieskie ubarwienie. Należy uważać ze zraszaniem tej rośliny.

Zobacz więcej zdjęć

Odmiana Blue Star jest bardzo atrakcyjną i wdzięczną rośliną. W dobrych warunkach silnie się rozrasta. Tak samo, jak inne paprocie nie lubi przeciągów, nie lubi też dotykania, które może zniszczyć warstwę woskowego nalotu.

Zanokcica, czyli języcznik lub asplenium pochodzi z Azji. W naturze rośnie w wilgotnych, cienistych lasach, zarówno w ich poszyciu, jak również na gałęziach drzew. Wytwarza liczne, dość sztywne liście tworzące rozetę.

Zobacz więcej zdjęć

Podział paproci

Paprocie możemy rozmnażać przez podział lub z zarodników. Zarodniki pojawiają się na spodzie liści. Wiosną przy okazji przesadzania rośliny, można ją podzielić. Każdą z części umieszczamy w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Paprocie często zraszamy lub ustawiamy doniczki z roślinami na kamykach w podstawce z wodą. W czasie wegetacji, od marca do sierpnia, zasilamy paprocie nawozem lub odżywką do roślin ozdobnych z liści, mniej więcej co dwa tygodnie.

Zobacz więcej zdjęć

Paprocie mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe i szkodniki, do których możemy zaliczyć m.in. tarczniki, wełnowce i mszyce. Najczęściej jednak obserwujemy brunatnienie i usychanie liści spowodowane nieprawidłowymi warunkami uprawy.


Fot.123RF.com Paprotki nie lubią przesadzania. Im mniejsza doniczka, tym lepiej.

W naszych domach musimy starać się odwzorować warunki, w jakich roślina rośnie w naturze. W przypadku paproci zadbajmy więc o rozproszone światło, stale wilgotne, lecz nie podmokłe podłoże i dużą wilgotność powietrza.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Paprocie - pielęgnacja, rozmnażanie i stanowisko"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.