Rośliny domowe

Rośliny doniczkowe, które lubią mokre podłoże: Papirus

Uwielbiasz rośliny doniczkowe, ale masz tendencję do przelewania ich? Najczęstszą przyczyną obumierania twoich kwiatów doniczkowych jest nadmiar wody w podłożu? Zamiast nieustannie wymieniać okazy na nowe i wydawać pieniądze, warto zainteresować się odmianami, które lubią mokre podłoże, jak np. papirus doniczkowy. Dowiedz się, jak go uprawiać.

Papirus to roślina, której nie da się przelać. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Papirus to potoczna nazwa cibory, łac. Cyperus, która należy do rodziny ciborowatych, czyli roślin, które występują powszechnie na całym świecie. Jednak najczęściej można spotkać je w klimacie umiarkowanym na podmokłych terenach. Choć istnieje prawie 700 odmian tego niezwykłego kwiatu, w Polsce można spotkać zaledwie sześć z nich. Są to m.in. cibora zmienna, tzw. efemerofit, czyli gatunek obcego pochodzenia, cibora brunatna i cibora żółta.

Papirus stanowi niezwykłą dekorację w domu. Wytwarza wysokie, smukłe, sztywne łodygi, które są zakończone promieniście rozłożonymi liśćmi, przypominającymi parasole. Są one ostro zakończone, co dodaje jej nieco "dzikiego" charakteru. Uprawiany w odpowiednich warunkach może osiągnąć bardzo imponujące rozmiary – niektóre odmiany wyrastają na 5 m wysokości, choć wśród przedstawicieli gatunku nie brak miniokazów, które mają zaledwie kilka centymetrów.

View this post on Instagram

Post udostępniony przez Petko (@petko.92)

Co ciekawe, papirus w doniczce jest określany jako roślina długowieczna. Dobrze pielęgnowany, nigdy nie obumiera, a stare liście wciąż są zastępowane przez nowe. Dzięki temu może być wspaniałym prezentem dla ukochanej osoby, jako wyraz prawdziwego uczucia.

Papirus – kwiat

Cibora najbardziej znana jest ze swoich niezwykłych liści, które choć wyglądają na delikatne, wcale takie nie są. Mniej docenianym elementem są jej kwiaty. Nic dziwnego. Nie są one zbyt urodziwe ani okazałe, przez co rzadko są celem ogrodników.

Niemniej jednak papirus wytwarza brązowe, kolczaste kwiatostany, które składają się z wielu drobnych, zielonych albo białych, delikatnych kwiatuszków. Wyrastają one na środku rośliny i często sięgają ponad liście, więc nie sposób ich przeoczyć. Z pewnością stanowią ciekawy kontrast dla długich, sztywnych liści.

Papirus w doniczce – jak uprawiać?

Cibora papirusowa jest idealną rośliną dla osób, które rozpoczynają przygodę z uprawą kwiatów doniczkowych w domu. Nie ma specjalnych wymagań, choć warto jej zapewnić korzystne warunki, aby mogła zdrowo się rozwijać. Najlepiej, jeśli papirus:

 • stoi na parapecie od wschodu lub północy, gdzie nie docierają bezpośrednie promienie słoneczne, które mogłyby poparzyć jego liście,
 • jest umieszczony w pokoju, gdzie utrzymuje się temperatura od 20 do 25°C latem, a zimą ok. 12° Jednocześnie nie należy narażać rośliny na zbyt niskie temperatury, aby nie straciła swoich liści,
 • jest przechowywany z dala od bezpośrednich źródeł ciepła np. grzejników,
 • rośnie w uniwersalnej ziemi kwiatowej wymieszanej z węglem drzewnym lub jest uprawiany hydroponicznie,
 • ma zapewniony stały dostęp do wody i jest regularnie zraszany. Pamiętaj, że nawet drobne przesuszenie może powodować nieestetyczne żółknięcie liści, dlatego podlewaj roślinę od razu, jak zauważysz nawet delikatne przesuszenie podłoża.
 • otrzymuje płynny nawóz raz na 2 tygodnie, który został rozcieńczony zgodnie ze wskazówkami producenta. Zbyt duża ilość preparatu może spowodować spalenie korzeni.

Dobrym pomysłem jest również przymocowanie liści cibory do palika, ponieważ pod wpływem swojego ciężaru mogą się łamać lub pokładać na ziemi. Dodatkowo należy pamiętać o regularnym usuwaniu obumarłych pędów, aby roślina mogła się odnawiać.

Papirus cibora – jak uprawiać hydroponicznie?

Jesteś zainteresowany uprawą hydroponiczną papirusa, ale nie wiesz, od czego zacząć? Na początek zadbaj o odpowiednio wysoką doniczkę, w której zmieści się cała roślina. Najlepiej, jeśli będzie przezroczysta, aby móc kontrolować poziom wody, jak i stan korzeni.

Następnie umieść w środku papirusa i zalej go odstaną przez 24 godziny wodą z kranu. Dobrym wyborem jest również woda destylowana, która nie zawiera ciężkich minerałów negatywnie wpływających na stan rośliny. Pamiętaj także, że płyn nie powinien być sięgać wyżej niż ok. 10 cm, ponieważ przez jego nadmiar mogą zacząć więdnąć liście.

Po około 2 tygodniach wymień wodę na nową. W międzyczasie zasilaj roślinę rozcieńczonymi nawozami, aby mogła prawidłowo się rozwijać i cieszyć wszystkich wokół wspaniałymi liśćmi. Jednak jeśli roślina jest duża, zamiast hydroponiki lepszym wyborem jest klasyczna uprawa papirusa. Donica z glebą zapewni roślinie stabilne i mocne podłoże oraz zapobiegnie jej przewracaniu się.

Cibora – jak rozmnażać?

Chcesz podzielić się rośliną z bliskimi? To świetny pomysł. Jednak warto pamiętać, że rozmnażanie papirusa to nieco czasochłonny proces, dlatego warto zrobić to odpowiednio wcześnie. Aby cieszyć się pięknym, zdrowym okazem, należy:

 • znaleźć pęd o długości co najmniej 5 cm z liśćmi,
 • lekko skrócić liście,
 • przygotować naczynie pełne wody,
 • włożyć pęd do góry nogami do naczynia (liśćmi do dołu),
 • odczekać ok. 14 dni, aż na końcach pojawią się drobne, białe korzonki,
 • ponownie odczekać 10 dni, aby korzenie się wzmocniły,
 • umieścić roślinę w doniczce, zasypać ziemią i obficie podlewać.

Już po 1-2 miesiącach powinny pojawić się nowe pędy wraz ze wspaniałymi listkami.

przygotowywanie sadzonki papirusa Fot.123RF.com

Innym, równie skutecznym, ale nieco prostszym sposobem na rozmnożenie rośliny jest podział bulwy korzeniowej. Podczas przesadzania należy rozerwać lub pociąć na kilka kawałków i umieścić w osobnych doniczkach w ziemi połączonej z piaskiem i torfem. Pamiętaj, aby regularnie je podlewać, aby nie wyschły.

Najczęściej występujące choroby papirusa – jak je zwalczać?

Choć cibora bardzo lubi wodę i jest bardzo prosta w uprawie, nie oznacza to, że jest rośliną, której nie dotykają różne choroby lub szkodniki. Papirus jest szczególnie wrażliwy na wahania temperatury połączone ze spadkiem wilgotności powietrza, które występuje np. po uruchomieniu ogrzewania. Wtedy na liściach rośliny mogą pojawić się:

 • mszyce – te niewielkie białe lub czarne robaczki najczęściej żerują na spodnich częściach rośliny oraz w jej wnętrzu. Zdarza się, że oblepiają całe łodygi, co nie wygląda zbyt estetycznie.
 • przędziorkipierwszym objawem ich pojawienia się są niewielkie, białe pajęczynki na spodniej części liści. Z czasem mogą się pojawić także przebarwienia, plamy i żółknięcia.

Jeśli pojawią się szkodniki, pamiętaj, żeby jak najszybciej użyć odpowiednich preparatów. O polecenie środka warto zapytać specjalistów od uprawy kwiatów doniczkowych lub obsługi w sklepie.

Dobrym pomysłem jest także odseparowanie rośliny od zdrowych okazów. Najlepiej przenieść ją w osobne miejsce, gdzie będzie mogła bezpiecznie przejść tzw. kwarantannę. Nie należy stawiać zainfekowanej rośliny w sypialni, ponieważ opryski na insekty nie pachną zbyt przyjemnie. Najlepszym miejscem będzie kotłownia lub pomieszczenie gospodarcze.

Okazało się, zanim zwalczyłeś szkodniki, zdążyły uszkodzić prawie całą roślinę? Nic straconego! Papirus ma niesamowite zdolności odradzania się. Wystarczy, że wykonasz "strzyżenie" liści, czyli skrócisz je na wysokość kilku centymetrów i ponownie zaczniesz regularnie podlewać oraz zasilać nawozem. Na wiosnę urosną zupełnie młode i zdrowe pędy.

Dbaj o nawodnienie papirusa, a jego piękne, rozłożyste liście wspaniale urozmaicą twoje wnętrze. Warto spróbować.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rośliny doniczkowe, które lubią mokre podłoże: Papirus"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.