Rośliny domowe

Sedum buritto - żelazna roślina dla zapominalskich. Wygląda jak zwisające warkocze

Wymarzona roślina dla początkującego ogrodnika to taka, która podczas kwitnienia robi wrażenie, nie wymaga zbyt wielu czynności pielęgnacyjnych i jest niezwykle trwała. Czy takie istnieją? Owszem! Jedną z nich jest właśnie rozchodnik walcowanty (sedum buritto), przypominający zwisające warkocze. 

Sedum buritto - żelazna roślina dla zapominalskich. Wygląda jak zwisające warkocze
Sedum burrito szybko się rozrasta, tworząc z czasem długie "warkocze" z ozdobnymi liśćmi. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Rozchodniki – charakterystyka 

Rozchodnik (Sedum) to rodzaj roślin należący do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae), do której zalicza się również drzewko szczęścia. Jego nazwę łacińską wiąże się niekiedy z sedeoere, tj. siedzieć lub sedare – łagodzić. Natomiast etymologię polskiej nazwy tłumaczy się tym, że "rozmnaża się jakoby rozchodząc się po ziemi". W zależności od źródła, obejmuje od 280 do 450 gatunków występujących na wszystkich kontynentach półkuli północnej. W Polsce można wyróżnić 10 gatunków rosnących dziko, które można spotkać m.in. na Pogórzu, Babiej Górze, w Tatrach, Sudetach czy Karpatach.  

Wśród rozchodników znajdują się zarówno byliny jednoroczne, byliny dwuletnie, jak i półkrzewy, które dorastają do 90 cm wysokości. Istnieją także odmiany bardzo malutkie, osiągające zaledwie 2 cm. W większości przypadków, są to sukulenty liściowe o rozgałęzionej łodydze. Co ważne, zwłaszcza dla początkujących osób, to niezwykle łatwe w uprawie rośliny.

rozchodnik walcowaty Sedum burrito ze względu na swą niespotykaną odporność zyskał miano "żelaznej rośliny". Fot.123RF.com

Sedum burrito - uprawa i pielęgnacja

Rozchodnik walcowaty (Sedum burrito) - to bardzo dekoracyjny, ładnie rosnący sukulent pochodzący z Meksyku, gdzie wzrasta w szczelinach skalnych. Doskonale sprawdzi się do mieszkania. Jest łatwy w uprawie i świetnie nadający się dla osób zapracowanych. Jego nazwa wzięła się od jego walcowatych i szpiczasto zakończonych liści. 

Uwielbiają słoneczne stanowiska i ubogą glebę. Ich niewielkie, grube, różnokształtne oraz mięsiste liście mają długość od 10 do 35 cm i czasem mogą posiadać ostrogę u nasady. Mogą charakteryzować się zarówno zielonym, jak i szarym lub bordowym kolorem. Z kolei gwiazdkowate kwiaty zebrane są w szczytowe podbaldachy. Wybarwiają się na różowo lub czerwono i najczęściej pojawiają się późnym latem oraz jesienią.

  • sedum burrito - stanowisko

Najlepiej ustawić doniczkę z roślina na stanowisku słonecznym. Zimą rozchodnik walcowaty powinien znajdować się w jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi ok. 12 st.C. Warto pamiętać, że sedum burrito nie znosi temperatur poniżej 5 st.C.

  • sedum burrito - podłoże

Podłoże, w którym roślinie sedum buritto powinno być lekkie i przepuszczalne z drenażem, najlepiej przeznaczone dla sukulentów i kaktusów.

  • sedum burrito - podlewanie

Sedum buritto wymaga podlewanie, jak u innych sukulentów. Regularnie nawadnia się podłoże od wiosny do jesieni, pozwalając glebie lekko przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Przez resztę roku podłoże najlepiej utrzymać w stanie lekkiego przesuszenia.

  • sedum burrito - jaki nawóz będzie nalepszy?

Dorosłe okazy można zasilać nawozem dla sukulentów, najlepiej w okresie wiosenno-letnim. W okresie intensywnego wzrostu nawozimy co dwa tygodnie.

  • sedum burrito - przesadzanie

Roślinę należy przesadzać jedynie wtedy, kiedy zajdzie taka konieczność, czyli w momencie, gdy pojemnik w którym rozrosną staje się za mały. Zabieg wykonujemy bardzo ostrożnie, bowiem łatwo jest uszkodzić delikatne  łodygi i liście sedum buritto. Najlepiej robić to w okresie wiosennym.

sedum burrito Sedum burrito jak większość sukulentów lubi pełne nasłonecznienie, choć zniesie też światło rozproszone. Fot.123RF.com

  • sedum burrito - rozmnażanie

Roślina jest bardzo łatwa w rozmnażaniu, które następuje przez podział roślin, sadzonki pędowe lub sadzonki z pojedynczych liści. Ocinamy około 6-8 centrów kawałek pędu. Usuwamy dolne liście tak na wysokość 2 cm. Dobę obsuszamy sadzonkę, a następnie sadzimy po kilka sadzonek do doniczki o średnicy 12 cm lub pojedynczo do malutkich doniczek.

Sedum burrito - choroby

  • Choroby fizjologiczne – powodują je czynniki zewnętrzne i niepoprawny sposób pielęgnacji. Temperatura jest niesamowicie ważnym aspektem w uprawie sukulentów, zbyt niska w okresie wegetacji może spowodować spowolnienie, a nawet zahamowanie wzrostu rośliny. Z kolei jej gwałtowny wzrost w suchym pomieszczeniu może doprowadzić do porażenia cieplnego, który objawia się zrzuceniem pączków i pojawieniem się białych, zapadniętych plam.

  • Choroby wirusowe – następują jedynie przez uszkodzone miejsca na roślinie, najczęściej narażone są młode pędy. Objawem wirusów są żółtawo-zielone, zapadnięte, nieregularne plamy. Powodują zwolnienie bądź zahamowanie wzrostu, mogą być również przyczyna całkowitego zamierania rośliny.

  • Choroby grzybowe – bardzo często dotykają sukulentów i powodują ich obumieranie, dlatego należy pamiętać o niezbyt obfitym podlewaniu i dobrym wentylowaniu pomieszczenia, w którym się znajdują. Zbyt duża wilgotność powietrza sprzyja rozmnażaniu się grzybów, które szybko się rozprzestrzeniają, dlatego należy odseparować roślinę od pozostałych. Najczęstsze choroby grzybowe występujące u sukulentów to: zgnilizna łodyg, zgnilizna korzeni, sucha zgnilizna i szara pleśń.

sedum biritto Nadmiar wody prowadzi często do gnicia korzeni i rozwoju chorób. Fot.123RF.com

Zwalczanie chorób grzybowych nie jest proste. Przede wszystkim, najpierw należy usunąć wszystkie chore części rośliny oraz ustalić, co mogło spowodować infekcję. Najprawdopodobniej są to zła pielęgnacja i warunki uprawy. Aby ułatwić sukulentowi regenerację, powinniśmy zasuszyć jego rany, zupełnie ograniczając podlewanie oraz zapewnić mu jak najmniej wilgotne powietrze. Sprawdź: Dlaczego sukulenty marnieją?

Sedum burrito czy jest trujący?

Niestety tak. Rozchodnik ostry spożyty w nadmiernych ilościach może spowodować zaczerwienienie skóry, osłabienie, wymioty, skurcze, otępienie, a nawet paraliż. 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sedum buritto - żelazna roślina dla zapominalskich. Wygląda jak zwisające warkocze"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.