Rośliny domowe

Top 10, czyli najpiękniejsze kwiaty doniczkowe

Kwiaty stanowią najpiękniejszą ozdobę każdego domu. Niezależnie od tego, czy skomponujemy je w bukiet czy posadzimy w donicach dodadzą uroku każdemu wnętrzu. Wiadomym jest, że odpowiedni dobór gatunków sprawi, że bujnymi kompozycjami będziemy mogli cieszyć się przez cały rok.
REKLAMA

Hortensja
Hortensje są bardzo popularnymi roślinami, tak w ogrodzie, jak i w domu. Występują w wielu rozmaitych barwach: białym różowym fioletowym aż po piękny błękit. To roślina, która lubi lekki półcień, kilkunastostopniowe temperatury i wilgotne podłoże. Trzeba ją dość intensywnie nawozić.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak pielęgnować hortensję ogrodową?

Drzewko pomarańczowe
Główną ozdoba tej rośliny są pomarańczowe owoce. To one najbardziej przykuwają wzrok. Drzewko pomarańczowe powinno znajdować się na stanowisku słonecznym, latem wymaga intensywnego nawożenia i nawilżania. Uwaga, to roślina bardzo wrażliwa na niskie temperatury.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Azalia japońska
W okresie letnim wysadzamy ją do ogrodu. W domu natomiast lubi miejsca z dużą ilością światła, bez przeciągów. Azalia pięknie kwitnie w niskich temperaturach (ok 12st.C). Stanowi idealny wybór na zimę. Możemy ją ustawić na samodzielnie lub w kompozycjach z innymi roślinami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Hoja
Kwiaty tej rośliny wyglądają jak odlane z wosku. Będzie bardzo dobrze rosła w miejscu jasnym o temperaturze pokojowej. Podlewanie i zraszanie powinno być raczej umiarkowane. Nie przesadzajmy z tym zabiegiem. Uwaga, hoja bardzo źle znosi przesadzanie i częste przenoszenie z miejsca na miejsce.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

  

Cyklamen
Żeby fiołek pięknie kwitł i nie przysparzał nam problemów w pielęgnacji, powinien przede wszystkim znajdować się w miejscu chłodnym (ale z dala od przeciągów), w półcieniu i w pobliżu świeżego powietrza. W temperaturze pokojowej cyklamenom jest zdecydowanie za ciepło. Jeżeli mamy taką możliwość, to przynajmniej na noc, powinniśmy go przenosić w miejsce znacznie chłodniejsze. Fiołki wystepują w wielu odmianach kolorystycznych, z których najpopularniejsze są czerwone i różowe.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                            Jak pielęgnować fiołka alpejskiego? >>

Kliwia

To bardzo ładna roślina, do której uwagę przykuwa pomarańczowy kolor kwiatów. Zima ustawiamy ja na słonecznym, jasnym stanowisku natomiast latem na półcienistych. Kliwia nie lubi wysokich temperatur. Dodatkowy atut tej rośliny to to, że odpowiednio pielęgnowana potrafi zakwitnąć nawet dwa razy do roku.y wybór na zimę. Możemy ją ustawić na samodzielnie lub w kompozycjach z innymi roślinami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Psianka
To roślina trująca! Główną ozdobę stanowią owoce: żółte, białe lub czerwone kuleczki. Lubi chłodne powietrze i jasne stanowisko. W okresie zimowym należy przenieść ja do chłodniejszego pomieszczenia. To okres, kiedy roślina wchodzi w stan spoczynku.i częste przenoszenie z miejsca na miejsce.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Skrzydłokwiat
To kwiat o błyszczących, intensywnie zielonych liściach i kwiatach kształtem przypominających skrzydła. Posiada zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych m.in. przez meble, wykładziny oraz plastikowe obudowy sprzętów domowych. Skrzydłokwiat powinien być uprawiany w półcieniu w wilgotnej glebie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Oczyszczanie domowego powietrza za pomocą roślin >>

Storczyk
Storczyki to jedne z najbardziej eleganckich roślin doniczkowych na świecie, ale jak na "damę" przystało, są również bardzo wybredne. Być może i wy mieliście problemy z uprawą tych specyficznych roślin. Orchidee dobrze rosną na jasnych stanowiskach i w pólcieniu. Kiedy kupujemy te kwiaty, wybierajmy okazy o wielu pakach i nieuszkodzonych lisciach. To oznaka zdrowia.

Storczyki to wyrafinowana oznaka miłości. Od lat orchidee symbolizowały miłość skrytą i potajemną. To również symbol miłości bardzo zmysłowej (być może dlatego, że płatki tego kwiatu przypominają kształt kobiecego łona).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Uprawa storczyków – najczęściej popełniane błędy! >>

Poisencja
Kwiat nazywany gwiazdą betlejemską przybył do nas aż z Ameryki. Nie jest to żadna gwiazda z Betlejem i nie ma w rzeczywistości nic wspólnego z chrześcijaństwem. Pochodzi z Meksyku, gdzie była kojarzona z okrucieństwem i przelewem krwi. Mimo tak niewdzięcznej historii dla wielu z nas jest nieodłącznym symbolem Bożego Narodzenia.
Do prawidłowego rozwoju roślina ta potrzebuje temperatur z zakresu od 18 do 21 stopni Celcjusza. Należy unikać spadków temperatury poniżej 12 stopni, gdyż bardzo często powoduje to utratę liści przez roślinę. Nawet krótkotrwałe spadki temperatury są niekorzystne.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                 Gwiazda betlejemska - co zrobić, żeby zakwitła? >>

Uwaga!
Wybierając konkretne gatunki roślin, weźmy pod uwagę fakt, że mogą one uczulać. Dotyczy to zwłaszcza gatunków, które silnie pachną i te o liściach pokrytych włoskami. Niektóre rośliny mogą również wydzielać substancje o działaniu drażniącym, a nawet trującym: poisencja i difenbachia

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Przeczytaj również:

OGRODY NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW 

 

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Top 10, czyli najpiękniejsze kwiaty doniczkowe"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.