Rośliny domowe

Żółkną i natychmiast opadają. Co zrobić, żeby fikus benjamina przestał tracić liście?

Fikus benjamina to popularna roślina doniczkowa o drobnych błyszczących listkach, która często ozdabia domy, mieszkania i biura. Czasami jednak fikus potrafi płatać figle i zrzucać liście, nawet wtedy, gdy starannie o niego dbamy. Co zrobić w tej sytuacji i jak sprawić, by fikus benjamina przestał tracić liście? Mamy na to sposób. Sprawdźcie!

Żółkną i natychmiast opadają. Co zrobić, żeby fikus benjamina przestał tracić liście?
Wyjaśniamy, co zrobić, by fikus przestał zrzucać liście. Fot. 123RF.com; Canva Pro: Sidorov

Spis treści:

Fikus benjamina — charakterystyka

Fikus benjamina (Ficus benjamina) nazywany potocznie figowcem lub beniaminkiem to roślina należąca do rodziny morowatych. Naturalnie występuje na terenach Azji i północnej Australii, gdzie przybiera postać okazałych drzew lub krzewów z lekko opadającymi i zwisającymi gałęziami, przez co zyskał przydomek "płaczącej figii".

Fikus benjamina ze względu na atrakcyjny wygląd kwiatów i pokrój od lat uprawiany jest jako roślina doniczkowa. Jego największym atutem są jajowate błyszczące liście gęsto ułożone na gałązkach. Młode listki fikusów początkowo mają jasnozielony odcień, a w miarę dojrzewania zaczynają ciemnieć. Z kolei łodyżki drzewka pokryty jest szaro-brązową korą. Fikus benjamina występuje w wielu odmianach różniących się od siebie kolorystyką liści.

Co ważne, gdy przetniemy gałązkę lub liść fikusa, zacznie wydobywać się z nich kleisty biały sok, który jest toksyczny dla ludzi. Dlatego zaleca się trzymać roślinę w miejscu niedostępnym dla zwierząt domowych i małych dzieci. Z drugiej jednak strony fikus benjamina jest bardzo pożyteczny. Skutecznie oczyszcza powietrze, filtrując zanieczyszczenia i absorbując m.in. formaldehyd.

Fikus benjamina — zasady pielęgnacji

Fikus benjamina nie ma zbyt dużych wymagań i nie sprawia problemów w uprawie pod warunkiem, że właściwie się o niego dba. Istnieje kilka podstawowych zasad uprawy fikusa związanych z podlewaniem i nawożeniem, które zapobiegają opadaniu liści i zapewniają roślinie zdrowy rozwój. Jakich? Sprawdź poniżej:

 • Podłoże

Fikus benjamina potrzebuje przepuszczalnej i bogatej w składniki odżywcze ziemi doniczkowej. Gdy chcemy po zakupie przesadzić roślinę ze sklepowej osłonki do właściwej doniczki, koniecznie zadbajmy o odpowiedni drenaż. W przypadku fikusa zalecane jest nie tylko wysypanie na dnie pojemnika keramzytu czy kamieni, ale też wymieszanie ziemi doniczkowej z piaskiem, perlitem lub kawałkami kory. Dzięki temu ziemia będzie bardziej przepuszczalna, a to ochroni roślinę przed gniciem korzeni.

 • Stanowisko

Fikus jest bardzo wrażliwy na zmiany swojego stanowiska. Jeśli środowisko jest dla niego nieodpowiednie,  może nawet zrzucić wszystkie liście. Dlatego najlepiej będzie wybrać dla rośliny miejsce z dala od przeciągów, by nie narażać jej na gwałtowne zmiany temperatur.

Beniaminek lubi stanowiska jasne z dostępem do rozproszonego światła słonecznego. Lepiej jednak nie wystawiać go na bezpośrednie nasłonecznienie, bo ostre promienie mogą poparzyć delikatne listki. Najlepsze będzie dla niego miejsce w pobliżu okna, ale za firanką. Nie wskazane jest częste przestawianie doniczki z fikusem, ponieważ na każdą zmianę roślina może zareagować zrzucaniem liści.

Optymalna temperatura do uprawy fikusa benjamina wynosi około 20 stopni Celsjusza. Latem fikusy można wynieść na balkon lub do ogrodu. Należy jednak pamiętać, by przenieść je do domu jeszcze przed nadejściem zimowych chłodów. Temperatura poniżej 16 stopni jest dla beniaminków zabójcza.

W uprawie fikusów ważna jest także odpowiednia wilgotność powietrza. Są to rośliny tropikalne, dlatego lubią wysoką wilgotność. Aby ją im zapewnić, wskazane jest zraszanie liści.

 • Podlewanie

Fikus benjamina potrzebuje umiarkowanej ilości wody. Wskazane jest podlewanie rośliny dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Najłatwiej sprawić to palcem. Jeśli wyczujemy, że wierzchnia warstwa ziemi, na głębokości około 2-3 cm jest już sucha, wtedy możemy podlać roślinę. Jeśli natomiast wyczujemy, że podłoże wciąż jest wilgotne, wstrzymajmy się jeszcze z podlewaniem przez kilka dni, ponieważ nadmiar wody może roślinie zaszkodzić. Zazwyczaj fikus wymaga podlewania raz w tygodniu, ale ostatecznie należy dostosować ten zabieg do wielkości doniczki, temperatury czy wilgotności powietrza w pomieszczeniu. 

Do podlewania najlepiej wykorzystać odstaną wodę z kranu. Po nawodnieniu rośliny, nadmiar wody, który wypłynął z doniczki koniecznie należy odlać z podstawki.

 • Nawożenie

Chcąc, aby fikus zdrowo rósł i wypuszczał nowe listki, warto dostarczyć mu cennych składników odżywczych. Dlatego od wiosny do jesieni wskazane jest nawożenie benjamina nawozem wieloskładnikowym do roślin zielonych lub domowym nawozem przygotowanym np. na bazie skórek z banana. Więcej na temat nawozów do roślin domowej roboty przeczytasz w naszym artykule: Domowy nawóz do roślin doniczkowych. Tego potrzebują twoje kwiaty zimą

Fikus nie lubi zmian, przez to często zrzuca liście. Fot. 123RF.com

Dlaczego liście fikusa żółkną i opadają?

Powodem pogorszenia się stanu fikusa jest najczęściej nieodpowiednia pielęgnacja, wskutek czego roślina żółknie i zrzuca liście. Co dokładnie na to wpływa? Poznaj najczęstsze błędy w uprawie fikusa benjamina:

 • wystawianie na przeciąg
 • częste zmiany stanowiska
 • ustawienie w zbyt ciemnym miejscu w pokoju
 • nadmierne podlewanie
 • zbite gliniaste podłoże, w którym zalega woda
 • zbyt suche powietrze
 • przesuszone podłoże

Powyższe błędy sprawiają, że liście beniamina stopniowo zaczynają żółknąć, zwijać się, a z czasem w dużych ilościach opadają.

Zdarza się również, że fikus zrzuca liście nawet pomimo starannej pielęgnacji i uwagi z naszej strony. Jest to spowodowane etapem rozwoju rośliny, która rosnąc w środowisku naturalnym zrzuca liście, przygotowując się w taki sposób do przetrwania sezonu suchego. Wówczas fikus może zrzucić nawet 20 proc. swoich liści i jest to zjawisko normalne, którym nie należy się martwić.

Nawóz na bazie piwa pomoże odratować fikusa. Fot. 123RF.com

Co zrobić, żeby fikus benjamina wypuścił nowe liście?

Pierwszym krokiem do poprawy kondycji rośliny, której konsekwencją będzie wypuszczanie młodych liści, jest przede wszystkim wyeliminowanie błędów w uprawie. Co należy zrobić?

 • Sprawdź stan korzeni — wyciągnij roślinę z doniczki i sprawdź, czy korzenie nie zalegają w wodzie lub wręcz przeciwnie — czy podłoże nie jest całkiem suche. W razie konieczności przesadź roślinę do świeżej ziemi, pamiętając o warstwie drenażu na dnie nowej doniczki i rozluźnieniu podłoża za pomocą piasku lub perlitu.

 • Podlej roślinę — po przesadzeniu podlej roślinę obficie wodą, a nadmiar odlej z podstawki. Jeśli roślina była przesuszona, możesz także wypróbować patent z zamoczeniem całej doniczki. W tym celu umieść donicę z rośliną w wiaderku z wodą (bez podstawki) i pozostaw, aż przestaną pojawiać się bąbelki. Następnie wyciągnij doniczkę z wiaderka i odstaw na podstawkę, aby woda mogła spłynąć z doniczki. Nadmiar odlej.

  Często nawet regularne podlewanie fikusa nie wystarcza, zwłaszcza w sezonie grzewczym.
  Gdy w pomieszczeniach jest suche i gorące powietrze, ziemia w doniczce z fikusem bardzo szybko wysycha, dlatego samo powierzchowne podlewanie często nie wystarcza. W takiej sytuacji warto zastosować trik z namaczaniem doniczki w wodzie. Pamiętajmy jednak, by nie powtarzać tego zabiegu zbyt często. Chcąc zapobiec nadmiernemu przesuszaniu się fikusa, możesz również zraszać liście wodą lub ustawić w jego pobliżu nawilżacz.

 • Przenieś roślinę z przeciągu — jeśli fikus ustawiony jest w pobliżu okna lub drzwi balkonowych, koniecznie przenieś go w bardziej ustronne miejsce. Podczas otwierania okien, zwłaszcza w zimie, do wnętrza przedostaje się mroźne powietrze, na które fikus reaguje zrzucaniem liści.

 • Zastosuj nawóz — jeśli chcesz, aby po okresie zrzucania liści, fikus się zagęścił i zaczął wypuszczać młode listki, koniecznie zacznij go nawozić (najlepiej z początkiem wiosny). Bardzo dobre efekty przynosi nawożenie fikusa piwem. Trunek ten musi być jednak niskoprocentowy i odgazowany. Najlepiej użyć klasycznego piwa, bez dodatków smakowych. Do przygotowania nawozy użyj 250 ml piwa i 250 ml wody. Roztwór dokładnie wymieszaj i wlej do doniczki. Tym nawozem nie podlewaj jednak rośliny częściej niż raz na miesiąc. Nawóz na bazie piwa sprawi, że młode listki fikusa, zdrowe i błyszczące, będą rosły ze zdwojoną siłą!

Przeczytaj również:

Zamiokulkas jeszcze nigdy nie był tak bujny. Zrób prosty nawóz z popularnego warzywa

Złamany, przelany czy przesuszony storczyk - jak go uratować?

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.