Stylowo

Dla miłośników naturalnego drewna - czyli wnętrza w stylu rustykalnym

Zamiłowanie do życia wiejskiego, zapach drewna, ciepłe tkaniny - to wszystko zawiera się w stylu rustykalnym. Sielski klimat, którym napawamy się na wsi, czy też na spacerze w lesie, możemy przenieść do naszych domów. Dobra wiadomość dla fanów rękodzieła - z pewnością odnajdziecie się w takich wnętrzach!

Dla miłośników naturalnego drewna - czyli wnętrza w stylu rustykalnym

fot. Pixabay.com

Rustykalne wnętrza są proste w swojej formie i mają wiejski klimat. Wiele elementów dekoracyjnych, czy też mebli to przepiękne, jedyne w swoim rodzaju rękodzieła. Zdobnictwo jest dopuszczalne, jednak należy pamiętać, aby umieszczać je raczej w drobnych detalach wystroju. Traktowane jest głównie jako zbędne minimum. Bazujemy przede wszystkim na naturalności ukazanej w różnych formach.

Paleta barw, jaka dominuje w rustykalnych wnętrzach to: biel, zieleń, czerwień, naturalne odcienie drewna. Ściany najczęściej malowane są na biało i powinny wyglądać jak bielone. Przede wszystkim powinny być jasne, aby nie przytłaczały wnętrza, dlatego wybierana jest przeważnie biel, która tworzy ciekawy kontrast z drewnianymi meblami. Dom wyłożony drewnem, czy kamieniem wygląda równie robrze – jest to dość ciekawe i innowacyjne rozwiązanie. Inne materiały wykorzystywane we wnętrzach rustykalnych to kute żelazo, żeliwo, ceramika, miedź i oczywiście kamień — między innymi piaskowiec. Podłoga w stylu rustykalnym przeważnie wykonana jest z kafli ceramicznych bądź z desek. Te współczesne są specjalnie sztucznie postarzane, aby od samego początku uzyskać efekt starości.

Kuchnia oczywiście stanowi serce domu. Idealnie pasują w niej meble w ciepłej kolorystyce. Zabudowa oparta jest na elementach ceglanych bądź z kamienia. Wszelkie wnęki są wypełnione półkami, aby maksymalnie wykorzystać każdą przestrzeń. Zwykle w centralnej części kuchni znajduje się płyta grzewcza z miedzianym okapem. Warto w niedalekiej odległości przymocować relingi. Pełnią one bardzo praktyczną funkcję. Mogą służyć do wieszania przydatnych akcesoriów kuchennych, a także tworzyć przestrzeń między blatem a osobą gotującą, dzięki czemu chroni ubranie przed nieuchronnych ubrudzeniem. Dużą rolę odgrywają między innymi takie dodatki jak pojemniki na przyprawy czy różnorakie koszyczki na bibeloty.

Salony w tym stylu to pomieszczenia emanujące ciepłem domowego ogniska. Polubi je każdy, kto ceni sobie rodzinny, pełen spokoju i radości klimat. Odnajdą się w nim osoby, które lubią naturalność i prostotę.

Sypialnia to przytulne miejsce, w którym można się schować i czytać książki pod ciepłą pierzyną. Taki pokoik z założenia jest prosty i sentymentalnie zdobiony. Ciężkie meble zestawione są przyjemnymi w dotyku tkaninami.

Łazienka w stylu rustykalnym to równie piękne pomieszczenie. Zawiera kamienne ściany i drewniane meble. Jeżeli jest ona wystarczająco duża — można do niej wstawić starą komódkę, na której ustawimy wiklinowe kosze, ręczniki i inne bibeloty.

DODATKI WE WNĘTRZU

Wielu współczesnych architektów i dekoratorów czerpie z nurtu rustykalnego masę inspiracji. Połączenie niezwykle modnych ostatnio surowych powierzchni z naturalnym rzemiosłem tworzy niesamowity klimat.

Elementy rustykalne są doskonałym kompanem nowoczesnych przestrzeni. Idealnie sprawdzą się dębowe podłogi, bądź łupkowe okładziny ścian w połączeniu ze stalą, czy ze szkłem.

Często ten styl łączy się z motywami folkowymi, ludowymi, kwiatowymi i kratą. Pamiętajmy jednak, aby te akcenty nie zdominowały naturalnego uroku rustykalnych wnętrz. Ponownie sprawdza się zasada: mniej znaczy więcej. Unikajmy wszelakiej sztuczności i przepychu. We wnętrzach rustykalnych nie powinny się znaleźć elementy z plastiku czy ze sklejki.

Dach często podbity jest od wewnątrz drewnem. Ciekawym elementem mogą być też drzwi, które można zastąpić wiejskimi wrotami.

Zobacz więcej zdjęć

Sielski klimat nadają także koronkowe firany i szydełkowe serwety. W takich wnętrzach znajdziemy żelazko z duszą, wiklinowe koszyki, naftowe lampy, suszone kwiaty, tkane chodniki, drewniane żaluzje w oknach czy drzwiczkach od szafy, dywany na ścianach i skóry zwierząt.

Fantastycznie wyglądają masywne meble, drewniane ławy, skrzynie, czy kredensy. Często też zmieniane jest przeznaczenie takich przedmiotów. Przykładowo drewniana skrzynia może zostać użyta jako stolik kawowy. Pełne pole do popisu mają tutaj rzemieślnicy, rzeźbiarze, artyści.

Często w rustykalnych wnętrzach możemy spotkać piece kaflowe z żeliwnymi drzwiczkami. Współcześnie natomiast jest on raczej zastąpiony przytulnym kominkiem.

Patrząc na takie wnętrza, w oczy rzucają się niewykończone, wręcz surowe elementy. Jednakże ten efekt jest zamierzony. W kuchni mile widziane są drewniane półki z garnkami, na których nie może zabraknąć babcinych dżemów ozdobionych przepięknymi materiałowymi wieczkami. Koniecznie powinniśmy też umieścić szafeczkę na klucze, żeby nie szukać ich po całym domu każdego dnia. Roślinność również jest mile widziana.

DIY – CZYLI ZRÓB TO SAM

Styl rustykalny daje przede wszystkim dużo możliwości rzemieślnikom, którzy tworzą piękne rękodzieła. Jeśli jednak nie mamy takich zdolności — również możemy wybrnąć z tego obronną ręką. Poniżej kilka prostych pomysłów na ciekawe dekoracje, które możemy wykonać sami.

CHARAKTERYSTYKA STYLU RUSTYKALNEGO W PIGUŁCE

- solidne rzemiosło, natura, prostota,
- kolory: białe ściany, drewno, rdza, kolor cegły, czerwień, zieleń,
- materiały: len, wełna, cegła, naturalne drewno,
- dekoracje: hafty na serwetkach i obrusach, wiklinowe kosze, rękodzieło.

EKO — TREND XX WIEKU

Ponowne przetwarzanie materiałów jest we współczesnym świecie niezmiernie potrzebne. Designerzy i artyści zadbali zatem, aby wykorzystywać w sposób zużyte zasoby naturalne. Ponadto oszczędzanie naturalnych surowców wysoko plasuje się w priorytetach ludzi. Przykładowo możemy:

1) Użyć drewna z drzew powalonych przez burzę do stworzenia stołu, krzesła, łóżka itp.

2) Stare wanny niekoniecznie muszą wylądować w pobliskim śmietniku. Jeżeli ciekawie zaaranżujemy wnętrze łazienki, to takie ślady patyny mogą nawet stanowić element dekoracyjny, nadający pomieszczeniu ciekawy charakter.

3) Palety i skrzynki także znajdą sporo praktycznych zastosowań.

4) Warto zastanowić się, zanim wyniesiemy na śmietnik stare meble babci i dziadka, chcąc wymienić je na nowe. Same stare meble są wystarczającym elementem dekoracyjnym we wnętrzu!

Na koniec przedstawiamy kilka głównych założeń stylu rustykalnego, dzięki którym wnętrze nabierze szczególnego uroku.

1) Drewno jako podstawowy materiał we wnętrzu.
2) Palety i skrzynki mogą służyć jako stoły, półki, krzesła i wiele innych.
3) Blask świec — jako najbardziej naturalne światło w pomieszczeniu. Powinno ich być w mieszkaniu jak najwięcej — zarówno dużych efektownych, jak i tych do podgrzewaczy, czy w ozdobnych latarenkach.
4) Podłogi stanowią element dekoracyjny. Najlepiej prezentują się malowane, przecierane podłogi
5) Meble to prawdziwe rękodzieło. Najczęściej wykorzystywane jest drewno z jesionu i brzozy.
6) Bawmy się łączeniem stylów.
7) Przełamujmy podniszczone drewno miłymi tkaninami, wełną, lnem, płótnem, czy adamaszkiem.
8) Przede wszystkim naturalne barwy — od zieleni do bieli, nadmorskich kolorów, błękitu i szarości.
9) Inspirujmy się techniką handmade, rękodziełami z najwyższej półki.
10) Postawmy na zieleń, kojarzy się ona z ekologią, a kolor ten uspokaja.

Aranżowanie wnętrza w stylu rustykalnym to z pozoru nie taka prosta sprawa. Nieumiejętne zagospodarowanie przestrzeni może sprawić, iż pomieszczenie wyda nam się tandetne. Stosując się jednak do powyższych zaleceń, mamy nadzieję, że łatwiej wam będzie urządzić takie wnętrze.

W POSZUKIWANIU INSPIRACJI

Myślę, że w poszukiwaniu inspiracji powinniśmy się wybrać po prostu na wieś. Koniecznie z aparatem fotograficznym, aby móc zatrzymać te ulotne chwile, które mogą nas później natchnąć do stworzenia pięknych rzeczy w swoich własnych czterech kątach.

Twój dom utrzymany jest w rustykalnym klimacie? Może znasz ciekawe, a zarazem praktyczne rozwiązania, jakie można zastosować w takim wnętrzu? Pochwal się swoimi rękodziełami!

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.