W przypadku blatu łazienkowego, poza pięknem, najważniejszą kwestią będzie praktyczność i wytrzymałość. Jego powierzchnia będzie każdego dnia nawet kilkanaście razy narażona na działanie wody z mydłem oraz innych kosmetycznych specyfików. Blat w łazience powinien być wykonany z trwałego materiału, dobrze znoszącego wilgoć. Nie zapominajmy jednak, o tym, że powinien on harmonizować kolorem i stylem z całością aranżacji łazienki. A co oferuje nam rynek łazienkowych blatów. Do wyboru mamy wiele opcji, poniżej kilka pomysłów.
KONGLOMERAT. Bardzo popularne rozwiązanie, a to ze względu na to, że posiada chyba same zalety, aby zastosować go w łazience. Można powiedzieć, że jest prawie niezniszczalny. Blat z konglomeratu jest odporny na wilgoć, wysoką temperaturę, środki chemiczne, a także zarysowania. Współczesny konglomerat występuję w wielu modnych kolorach – w pełnej gamie uwielbianych bieli, szarości i beży. Ciekawym rozwiązaniem będzie stworzenie, również z konglomeratu umywalki. Możliwość bez spoinowego wykończenia pozwoli nam na stworzenie nowoczesnego minimalistycznego rozwiązania – umywalki zatopionej w blacie.
CORIAN. Nowoczesne płyty z tworzywa sztucznego pozwalają realizować kreatywne wizje. Podążając za hasłem producenta: Wygraweruj je. Pomaluj je. Uformuj je termicznie. Elementy meblowe z corianu mogą przybrać kształt, jaki sobie tylko wyobrazimy – proste, faliste, odważne kolorystycznie, a nawet przezierne. Bardzo odporne na działanie wilgoci, więc doskonale sprawdzą się jako blat w łazience. Decydując się na blat z corianu, w zasadzie tworzymy wraz z nim umywalkę. Tutaj nic nas nie ogranicza, wielkość i forma idealnie zostaną dopasowane do gabarytów naszej łazienki. Blat z umywalką można tak precyzyjnie wbudować w pomieszczenie, że będą sprawiać wrażenie jednej powierzchni. Na blacie z Corianu nie rozwijają się grzyby, pleśń ani bakterie.
DREWNO. Chociaż dość dyskusyjny materiał, jeśli chodzi o swoją wytrzymałość w łazience, to bardzo chętnie wybieramy na blat. Drewno nadaje wnętrzu przyjemnej atmosfery, łagodzi chłód i sterylność płytek. Doskonale komponuje się ze współczesnymi łazienkami, urządzanymi bardzo często w odcieniach bieli i szarości. Wybierając blat drewniany, koniecznie powinniśmy pamiętać o ich systematycznej impregnacji i pielęgnacji. Ważne będzie także odpowiedni rodzaj drewna. Najlepiej wybierać egzotyczne odmiany drewna, które dobrze znoszą wilgoć lub twarde odmiany rodzime, takie jak np. dąb.
SZKŁO. W przypadku szkła nie będzie to tak dokładnie blat szklany, a pokryty taflą szklaną. Szkło jest odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu w czystości. Cienką warstwą szkła możemy zabezpieczyć od góry zabudowę meblową, wykonaną ze zwykłej, niewodoodpornej płyty meblowej pokrytej fornirem czy melaminą. W ten sposób ochronimy meble przed bezpośrednim działaniem wody.
CERAMIKA. Popularnym sposobem jest wykonanie blatu łazienkowego z typowego materiału stosowanego w łazience, czyli z płytek ceramicznych. W tym przypadku najpierw wykonuje się stelaż z płyt gipsowo – kartonowych lub murowany z bloczków, a następnie wykańcza płytkami. Płytki na blacie identyczne w całej łazience, będą wiać nudą i stopią się z resztą pomieszczenia. Doskonale wygląda blat wykończony mozaiką, stanowi wówczas swoisty element dekoracji.
arch. Monika Wolska - Gan
www.archiego.com
Szukasz fachowej porady dotyczącej remontu i aranżacji domu lub mieszkania? Interesują cię konkretne i niedrogie rozwiązania? A może dotychczasowy wystrój wnętrz już ci się znudził i masz ochotę coś zmienić, ale brakuje ci pomysłu? Skorzystaj z porad naszego eksperta! Architekt - Monika Wolska - Gan odpowie na każde twoje pytanie!
Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz galerię zdjęć na Deccorii (kategoria Wnętrza: Pomoc) przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić . Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas najdziesz odpowiedź na każde pytanie!
Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:
Złote lata dwudzieste – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco?
Czuj się jak u siebie! Czyli jak najlepiej urządzić pokój dla gości
BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora?
Jedzenie w nowym świetle, czyli jak najlepiej oświetlić kuchnię?
Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu
Jak odpowiednio zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?
Urządzamy salon. O czym warto pamiętać?
Prysznic czy wanna? Co wybrać?
Ciepło, cieplej, najcieplej. Wybieramy kominek
Ekspert radzi: pomysły na adaptację piwnicy
Ekspert radzi: Jak rozjaśnić ciemne wnętrze
Wokół kanapy – sprawdzone sposoby na aranżacje kanapy
Pomysł na szybką metamorfozę wnętrz
Czy sufit musi być biały? Poznaj inne ciekawe pomysły!
Jak zestawić kolor drzwi i podłogi?
Aranżacja wnętrza ze skosami. O czym należy pamiętać?
Okiem eksperta: Dekoracje w łazience – dodatki, akcesoria, gadżety… Jak je wybrać?
Okiem eksperta: Czy mała łazienka może być wygodna?
Tajemniczy ogród we wnętrzach, czyli tapety we florystyczne wzory
Urządzanie kuchni - najczęściej popełniane błędy
Płytki cementowe z wyrazistymi motywami na podłogi i ściany – wady i zalety
Okiem eksperta: na jakie akcesoria i dodatki do wnętrz nie warto szczędzić pieniędzy
Drewno jako element dekoracyjny. Jak stosować drewno we wnętrzach?
Otwarta strefa dzienna. Jak symbolicznie ją podzielić, gdy nie ma ścian?
Styl Fusion we wnętrzach. Czym się charakteryzuje
Ekspert radzi, jaki blat kuchenny wybrać
Lustro - dekoracja zawsze na czasie
Styl vintage, czym się charakteryzuje?
Ekspert radzi, jak rozplanować elektrykę w domu
Ciemne ściany w mieszkaniach. Hit czy prosty sposób na zaciemnienie wnętrza?
Okiem eksperta: Styl retro we wnętrzach
Wielki powrót mozaiki. W jakich wnętrzach się sprawdzi?
Wnętrza nie całkiem otwarte. Co wybrać zamiast drzwi?
Małe mieszkanie i wielkie szafy. Jak wybrać odpowiedni model, gdzie ją umieścić i jak ukryć?
Wnętrzarskie vademecum: Charakterystyka stylu kolonialnego
WOKÓŁ STOŁU, czyli jak urządzić jadalnię?
Moda przemija, styl pozostaje. Materiały i elementy dekoracyjne, które nie są już trendy
Sztukaterie we wnętrzu – kiedy się sprawdzą?