Od ponad dekady w niemal każdym polskim mieszkaniu klasyczna kanapa i kwadratowy stolik skandynawskiej produkcji niczym „w-zka z kawą” to zestaw obowiązkowy. I właśnie dlatego powstał styl vintage, jako potrzeba odnalezienia we współczesnym świecie na nowo dobrego designu oraz wysokiej jakości materiałów. Ludzie znudzeni zalewającymi rynek „kartonowymi” meblami masowej produkcji, które mimowolnie czynią ich mieszkania swoistymi kopiami, wyruszyli w poszukiwaniu czegoś odmiennego.
Jak ujarzmić babci fotel w swoim M?
Nawet jeżeli większość twojego mieszkania jest urządzone z wykorzystaniem nowoczesnych elementów, (masz na przykład białą, minimalistyczną kuchnię), nie znaczy to, że styl vintage nie jest dla ciebie. Jesteś posiadaczem zabytkowej komody lub kompletu foteli po babci? Już tylko jeden krok dzieli cię od stworzenia nowej stylizacji twojego mieszkania. Vintage nie polega na wstawieniu starego, nieodświeżonego elementu do nowoczesnego wnętrza. Pamiętaj o tym, aby posiadany „mebel z duszą” poddać renowacji, np. przy zabytkowym fotelu odśwież drewniany stelaż i wykończ go nową tapicerką. Doskonałym materiałem na tapicerkę będzie len, flausz czy świecący aksamit. Sprawdzą się tu nie tylko monochromatyczne barwy, ale także geometryczne lub zwierzęce printy. Jeżeli masz zacięcie do robótek ręcznych, możesz to zrobić sam, w przeciwnym wypadku, w związku ze spopularyzowaniem się mody na vintage, na pewno z łatwością znajdziesz firmy w tym wyspecjalizowane. Takie odświeżone elementy będą dobrym uzupełnieniem mebli o nowoczesnej formie.
Podróbki się nie liczą
Pamiętaj, że nie każdy mebel, który dostaniesz na pchlim targu, pozwoli ci stworzyć styl vintage. Wyszukuj tylko tak zwane perełki, które jak dobre wino, z biegiem czasu zyskają tylko na wartości. Obierając kurs na vintage, nie decyduj się na elementy z różnych epok. W przeciwnym wypadku zamiast stylowej aranżacji uzyskasz efekt graciarni — takie połączenie to już czysty eklektyzm. Wybierz swoją ulubioną epokę z minionych lat i tylko z niej wybieraj elementy do swojego mieszkania. Bądź konsekwentny w tworzeniu wystroju wnętrz, połączenie fotela z lat 60. z przedwojenną komodą nie zawsze zadziała.
Wzornictwo w stylu vintage
Vintage to także nowoczesna interpretacja przeszłości. Jeżeli nie posiadasz prawdziwego rarytasu z dawnych czasów, współczesny rynek meblarski przychodzi ci z pomocą. W odpowiedzi na modę na vintage producenci tworzą elementy wyposażenia wnętrz, takie jak meble, sprzęty AGD, lampy, dywany, naczynia, kafle, a nawet włączniki świateł i gniazdka, stylizowane na te z poprzednich epok. Urządzając kuchnię w stylu vintage, nie koniecznie musisz ściągać oryginalną lodówkę z lat 60. zza oceanu, teraz bez problemu dostaniesz taką o podobnym wzorze, i to naszpikowaną nowoczesną technologią. Nawet jeśli nie masz mieszkania w kamienicy i nie możesz odsłonić oryginalnej ceglanej ściany, podobny efekt możesz uzyskać w bloku z wielkiej płyty, wykorzystując ręcznie formowaną cegłę jako dekorację ściany w kuchni i salonie.
arch. Monika Wolska-Gan
Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:
Złote lata dwudzieste – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco? >>>
Czuj się jak u siebie! Czyli jak najlepiej urządzić pokój dla gości >>>
BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora? >>>
Jedzenie w nowym świetle, czyli jak najlepiej oświetlić kuchnię? >>>
Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu >>>
Jak odpowiednio zaplanować oświetlenie w mieszkaniu? >>>
Urządzamy salon. O czym warto pamiętać? >>>
Prysznic czy wanna? Co wybrać? >>>
Ciepło, cieplej, najcieplej. Wybieramy kominek >>>
Ekspert radzi: pomysły na adaptację piwnicy >>>
Ekspert radzi: Jak rozjaśnić ciemne wnętrze >>>