Begonie powszechnie są uważane za rośliny jednoroczne. Jak się okazuje, nie zawsze tak musi być. Zimowanie begonii wymaga wprawdzie odrobiny pracy i precyzji, ale warto podjąć ten wysiłek. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich kwiatami przez kilka kolejnych sezonów. Najlepszą metodą na przechowywanie begonii przez zimę jest metoda 5:18. Co to oznacza i jak ją stosować? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułListopad kojarzy się nam raczej z okrywaniem roślin na zimę, by ochronić je przed mrozami. Są jednak gatunki, które lepiej poradzą sobie, jeśli ich nasiona się trochę przemrożą. Dzięki temu wiosną będą przygotowane do bujnego wzrostu. Dlatego późna jesień jest idealnym momentem na ich wysiew. Jakie rośliny siać przed przymrozkami i dlaczego się to robi? Wyjaśniamy w poniższym materiale.
Czytaj artykułGaura coraz częściej gości w naszych ogrodach. Ta bylina o delikatnych kwiatach wygląda lekko i zwiewnie, ale jest wyjątkowo odporna. Odpowiednio pielęgnowana, będzie zdobiła nasze rabaty przez kilka lat. Mnogość odmian tej rośliny pozwoli nam na wybranie takiej, która będzie współgrała z innymi kwiatami. Jak uprawiać gaurę, jakie są jej najpiękniejsze odmiany i jak wykorzystać ją w ogrodzie? Podpowiadamy.
Czytaj artykułWiele osób nie wyobraża sobie sypiania w innej pościeli niż biała. Ma jednak ona to do siebie, że z czasem traci swój blask. Sięgamy wtedy często po chemiczne środki. Niestety nie służą one ani nam, ani pościeli, która szarzeje. Dlaczego biała pościel szarzeje, jak ją prać, by nie traciła koloru i jak ją wybielić? Nie potrzebujesz chemii, są na to domowe sposoby.
Czytaj artykułPaprotka domowa kiedyś kojarzyła się z kwiatem, który miała w domu każda babcia. Dziś wraca do łask w splendorze rośliny oczyszczającej powietrze. Dodatkowo podnosi wilgotność powietrza, co jest nie bez znaczenia w okresie grzewczym. To jednak właśnie zima jest dla tej rośliny wyjątkowo trudna. Podpowiadamy, jak pielęgnować paprotkę zimą, by mogła nam służyć swoimi prozdrowotnymi właściwościami.
Czytaj artykułRóże są dumą każdego ogrodnika. Ten symbol piękna jednak wymaga wyjątkowej troski. Zwłaszcza w pierwszych latach wzrostu roślina potrzebuje więcej uwagi. Jak przygotować młode róże do zimy, jak je przed nią zabezpieczyć? I czy trzeba je przycinać, zanim nadejdą duże mrozy? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułŚciółkowanie ogrodu na zimę ma coraz więcej zwolenników. Robimy to z kilku ważnych przyczyn. Takie działanie nie tylko ochroni rośliny przed mrozem, ale pomoże też w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby. Dlaczego ściółkowanie na zimę jest ważne, czym i jak to robić, żeby uzyskać najlepsze efekty? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułRachunki za gaz w okresie grzewczym potrafią spędzać nam sen z powiek. Z ogrzewania gazowego w Polsce korzysta ponad 40 procent gospodarstw. To wynik zmian prawnych, szeregu dofinansowań oraz wygody. Jaka temperatura na piecu gazowym jest najlepsza? Jak ją ustawić tak, by z jednej strony nie przepłacać za gaz, a z drugiej – nie narażać zdrowia domowników? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułKupno mieszkania lub domu to wiele trudnych decyzji. Tym bardziej że zazwyczaj nie mamy w takich transakcjach zbyt dużego doświadczenia. Większość z nas dokonuje zakupu nieruchomości raz lub kilka razy w życiu. Na pewne rzeczy warto zwrócić uwagę już przy podpisywaniu umowy przedwstępnej. Co lepiej zapłacić - zadatek czy zaliczkę? Sprawdzamy, czym różnią się obie formy przedpłaty i która z nich lepiej chroni kupującego.
Czytaj artykułBugenwilla to roślina o gorącym rodowodzie. Kojarzymy ją głównie z kaskadami kwiatów, które widujemy w obrębie śródziemnomorskim. Zdobi ogródki i balkony Chorwacji, Grecji czy Włoch, sprawiając ogromem kwiecia bajkowe wrażenie. Coraz częściej gości również u nas, gdzie w okresie letnim świetnie daje sobie radę. W naszym klimacie jednak bugenwilla wymaga prawidłowego zimowania. Podpowiadamy, jakie zabiegi przed nastaniem mrozów należy przeprowadzić, aby roślina cieszyła nasze oczy w kolejnym sezonie.
Czytaj artykułMostek termiczny, zwany też mostkiem cieplnym, może stać się powodem wielu problemów. Wilgoć utrzymująca się w ścianach powodująca powstanie pleśni i grzyba - to tylko niektóre z nich. Czym jest mostek termiczny, gdzie powstaje i jak zapobiegać jego utworzeniu? Ważne jest działanie już na etapie projektu budowy domu.
Czytaj artykułFiołek afrykański, zwany sępolią, często gościł na parapetach naszych babć. Jego dekoracyjne liście i fioletowe kwiaty wciąż mogą być ozdobą naszych mieszkań. Nie potrzebuje wielkiej uwagi, by cieszyć nasze oczy kolorami przez cały rok. Zdarza się jednak, że mimo starannej pielęgnacji fiołek afrykański nie chce kwitnąć. Co wtedy robić? Sekret tkwi w jednym, pozornie destrukcyjnym działaniu.
Czytaj artykułŁupiny orzechów włoskich nie wzbudzają naszego entuzjazmu. Utrudniają dostęp do wnętrza, a otwieranie orzechów zabiera dużo czasu. Zazwyczaj je wyrzucamy, okazuje się, że niepotrzebnie. Łupiny orzechów włoskich mają cenne właściwości i można je wykorzystać na wiele sposobów. W ogrodzie, w kuchni, w kosmetyce, a nawet w ozdabianiu domu skorupki są naszym sprzymierzeńcem.
Czytaj artykułGromadząca się w piecu smoła jest dużym problemem dla użytkowników kotłów na paliwa stałe. Chodzi tu o spalanie węgla i drewna. Zbieranie się smoły powoduje problemy techniczne, ale również szkodzi środowisku i zdrowiu użytkowników. Wynika to z niewłaściwego użytkowania kotłów i kominków. Dlaczego w piecu robi się smoła, jakie są tego skutki i przede wszystkim jak wyczyścić kocioł ze smoły? Podpowiadamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 17
- Następna