Mimo zawirowań pogody jesień już czuć w powietrzu. Noce są coraz chłodniejsze i tylko patrzeć, aż potrzebne będzie ogrzewanie mieszkania. Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2023/2024? Od czego to zależy i jaka temperatura powinna być w mieszkaniu? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułSuszenie grzybów to oprócz ich marynowania i mrożenia sposób na przechowanie ich zapachu przez cały rok. Będą służyły do sporządzenia zupy grzybowej, będą świetnym dodatkiem do sosów, kapusty czy innych potraw. Jak suszyć grzyby, żeby zachować ich aromat przez całą zimę? Podpowiadamy.
Czytaj artykułAronia nie tylko pięknie prezentuje się w ogrodzie. Jest również bogatym źródłem witamin takich jak A, C, E, P i PP. Choć jej jagody nie są same w sobie zbyt smaczne, to soki, dżemy czy nalewki z aronii dostarczają organizmowi więcej witaminy P niż jakiekolwiek inne owoce. Warto więc mieć aronię w ogrodzie – podpowiadamy, jak ją sadzić jesienią.
Czytaj artykułWilgoć w domu nie jest ani estetyczna, ani zdrowa. Najczęściej gromadzi się w miejscach słabo wentylowanych, w których często używamy wody. Są to kuchnia i łazienka, czasem piwnica. Dla własnego dobra lepiej walczyć z wilgocią, bo nie powstrzymana, może prowadzić do sporych szkód. Na rynku dostępnych jest wiele produktów pomocnych w walce z tym problemem. My podpowiadamy, jak niewielkim kosztem zrobić domowy pochłaniacz wilgoci.
Czytaj artykułHortensje cieszą nasze oczy wielkimi kulami kwiatów. Te rośliny doskonale radzą sobie w naszym klimacie, a obejmują ponad 80 odmian. Pośród nich każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkową atrakcją tych kwiatów jest to, że możemy wpływać na kolor ich kwiatostanów, zmieniając pH gleby. Podpowiadamy, jak przedłużyć kwitnienie hortensji, by zdobiły ogród do końca jesieni.
Czytaj artykułTrzmielina jest bardzo popularnym krzewem ozdobnym. W przeciwieństwie do wielu roślin to nie kwiaty są jej najpiękniejszą częścią. Uprawiana jest ze względu na zjawiskowe liście i owoce. Dekoruje nie tylko ogrody, ale również skwery i parki, bo nie jest specjalnie wymagająca. W jej pielęgnacji dużą rolę odgrywa jednak cięcie. Kiedy i jak przycinać trzmielinę, by stała się dekoracją ogrodu? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułBorówka amerykańska jest coraz popularniejsza w naszych ogrodach. Nic dziwnego – ma nie tylko walory ozdobne. Jej owoce są pyszne i mają wiele właściwości zdrowotnych. Nie wszędzie jednak ten krzew się dobrze przyjmuje. Kluczem do sukcesu jest sadzenie i odpowiednie podłoże. Podpowiadamy, jak sadzić borówkę amerykańską jesienią, aby cieszyć się jej owocami w przyszłości.
Czytaj artykułHebe to roślina pochodząca z Nowej Zelandii. Mimo to, niektóre jej odmiany świetnie sobie radzą w naszym klimacie. Radzi sobie w domu i w ogrodzie. Dodatkowo ma tę zaletę, że jej liście są zielone przez cały rok. Szczególną ozdobą tej rośliny są kwiaty. Co jednak zrobić, gdy hebe nie chce kwitnąć? Są na to sposoby.
Czytaj artykułWrzosy to kwiaty, które cieszą nasze oczy do późnej jesieni. Kiedy inne kwiaty już zakończą swój sezon wegetacyjny, one wciąż kwitną. To niezbyt wymagające rośliny, jednak wymagają przestrzegania pewnych zasad pielęgnacji. Jedną z nich jest podlewanie. Jak podlewać wrzosy, by im nie zaszkodzić? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułRóże wymagają przycinania nie tylko wczesną wiosną. Jeśli chcesz, by po przekwitnięciu wciąż pięknie wyglądały, a nawet kwitły, nie możesz zaniedbać ich pielęgnacji. Jej ważnym elementem jest cięcie regeneracyjne. Jak przycinać róże latem i wczesną jesienią? Jakie odmiany tych kwiatów dobrze to zniosą? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułKatalpa, zwana surmią to ozdobne drzewo. Spotykamy je często wokół nowych osiedli, bo szybko rośnie i wygląda bardzo ozdobnie. Surmia dobrze się prezentuje również w ogrodzie. Oprócz eleganckiego wyglądu to drzewo ma również właściwości lecznicze, a zapach jego kwiatów działa na owady wyjątkowo. Kiedy i jak sadzić katalpę w ogrodzie i jaką odmianę wybrać? Podpowiadamy.
Czytaj artykułHortensje nazywane są królowymi ogrodów. Prawidłowo pielęgnowane ozdobią nasze rabaty imponującymi kulami kwiatów. Dlaczego więc nie mieć ich więcej? Podajemy najlepsze sposoby na rozmnażanie hortensji. Zdradził nam je zapalony florysta.
Czytaj artykułNawłoć pospolita nie na darmo się tak nazywa. Ma małe wymagania i sowicie porasta łąki, rowy, parki i nieużytki. Nazywana "polską mimozą” nie ma w sobie nic z cech przysłowiowej mimozy. Nie jest delikatna i potrafi nie tylko przetrwać niesprzyjające warunki, ale i silnie się rozprzestrzeniać. A jak traktować nawłoć w ogrodzie: jako pożyteczną roślinę, czy jako chwast? Przedstawiamy wady i zalety "złotej rózgi”.
Czytaj artykułPomidory można nawozić popiołem, ale warto robić to prawidłowo. Źle zaaplikowany popiół może zaszkodzić roślinom. W tym przypadku dużo wcale nie znaczy dobrze. Nie każdy popiół nadaje się też do wykorzystania w ogrodzie. Wyjaśniamy, jak nawozić pomidory popiołem i jakie mogą być skutki nieodpowiedniego stosowania tego nawozu.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 16
- Następna