Czyszczenie nagrobka przed dniem Wszystkich Świętych to dla wielu kwestia okazania szacunku zmarłym. Wszyscy chcemy, bo groby naszych bliskich w tym dniu wyglądały wyjątkowo. Niektóre plamy są jednak wyjątkowo problematyczne. Wyjaśniamy, jak usunąć trudne zabrudzenia z nagrobka i czym go czyścić, by go nie zniszczyć.
Czytaj artykułW zeszłym roku mogliśmy liczyć na dodatek węglowy, dopłaty do gazu czy ulgi w opłatach za prąd. Czy w 2023 roku również będą dofinansowania do ogrzewania domu? Nie wszystkie, ale będą. Podpowiadamy, na co możesz liczyć oraz gdzie i jak złożyć wniosek.
Czytaj artykułDynia jest niekwestionowaną królową jesieni. Nie bez powodu stała się symbolem Helloween, czyli święta, które przypada ostatniego dnia października. Jej pestki mają wiele właściwości zdrowotnych, a zupa z miąższu syci i rozgrzewa w chłodniejsze dni. Jak rozpoznać, czy dynia jest dojrzała, kiedy ją zbierać i jak przechowywać? Podpowiadamy.
Czytaj artykułRośliny zadarniające pełnią w ogrodzie funkcję nie tylko ozdobną. Mogą zastąpić trawnik w miejscach zacienionych. Świetnie się też nadają do wzmocnienia skarp. Spośród wielu gatunków każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wyjaśniamy, jakie gatunki roślin zadarniających najlepiej sadzić w ogrodzie.
Czytaj artykułOdpowietrzanie kaloryfera ma zasadnicze znaczenie dla jego funkcjonalności. Zapowietrzone urządzenie nie będzie ogrzewało lub będzie to robiło w ograniczonym zakresie. Zanim więc złapiesz za telefon, by zadzwonić w sprawie słabego ogrzewania, sprawdź, czy chłód w mieszkaniu to nie wina twoich grzejników. Podpowiadamy, jak odpowietrzyć kaloryfery aluminiowe, jak żeliwne, a jak łazienkowe.
Czytaj artykułOgrodzenie na działce ROD podlega ścisłym przepisom. Wszystko dlatego, że tego typu ogródek działkowy nie jest własnością, lecz formą dzierżawy. Warto więc poznać aktualnie obowiązujące przepisy i regulaminy, zarówno PZD, jak i poszczególnych ogrodów działkowych. Przeczytaj, zanim zaczniesz inwestować w ogrodzenie na działce ROD.
Czytaj artykułKoper nadaje smaku i charakteru wielu potrawom. Zupy, sosy, ziemniaki czy ryby z jego dodatkiem zyskują wiosenny posmak. Nie wyobrażamy sobie kiszenia ogórków bez tej rośliny. Okazuje się, że koper można uprawiać również zimą. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, by cieszyć się jego smakiem aż do wiosny.
Czytaj artykułSumak octowiec wygląda zjawiskowo. Latem jego dumnie stojące pośród liści kwiaty z barwy zielonej zamieniają się w czerwone owoce. Jesienią liście tej rośliny wybarwiają się na żółto i czerwono, będąc ozdobą każdego ogrodu. Sumak octowiec ma jednak swoją ciemną stronę, jest bardzo inwazyjny. Podpowiadamy, jak go uprawiać by nie sprawiał problemów.
Czytaj artykułMimo zawirowań pogody jesień już czuć w powietrzu. Noce są coraz chłodniejsze i tylko patrzeć, aż potrzebne będzie ogrzewanie mieszkania. Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2023/2024? Od czego to zależy i jaka temperatura powinna być w mieszkaniu? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułSuszenie grzybów to oprócz ich marynowania i mrożenia sposób na przechowanie ich zapachu przez cały rok. Będą służyły do sporządzenia zupy grzybowej, będą świetnym dodatkiem do sosów, kapusty czy innych potraw. Jak suszyć grzyby, żeby zachować ich aromat przez całą zimę? Podpowiadamy.
Czytaj artykułAronia nie tylko pięknie prezentuje się w ogrodzie. Jest również bogatym źródłem witamin takich jak A, C, E, P i PP. Choć jej jagody nie są same w sobie zbyt smaczne, to soki, dżemy czy nalewki z aronii dostarczają organizmowi więcej witaminy P niż jakiekolwiek inne owoce. Warto więc mieć aronię w ogrodzie – podpowiadamy, jak ją sadzić jesienią.
Czytaj artykułWilgoć w domu nie jest ani estetyczna, ani zdrowa. Najczęściej gromadzi się w miejscach słabo wentylowanych, w których często używamy wody. Są to kuchnia i łazienka, czasem piwnica. Dla własnego dobra lepiej walczyć z wilgocią, bo nie powstrzymana, może prowadzić do sporych szkód. Na rynku dostępnych jest wiele produktów pomocnych w walce z tym problemem. My podpowiadamy, jak niewielkim kosztem zrobić domowy pochłaniacz wilgoci.
Czytaj artykułHortensje cieszą nasze oczy wielkimi kulami kwiatów. Te rośliny doskonale radzą sobie w naszym klimacie, a obejmują ponad 80 odmian. Pośród nich każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkową atrakcją tych kwiatów jest to, że możemy wpływać na kolor ich kwiatostanów, zmieniając pH gleby. Podpowiadamy, jak przedłużyć kwitnienie hortensji, by zdobiły ogród do końca jesieni.
Czytaj artykułTrzmielina jest bardzo popularnym krzewem ozdobnym. W przeciwieństwie do wielu roślin to nie kwiaty są jej najpiękniejszą częścią. Uprawiana jest ze względu na zjawiskowe liście i owoce. Dekoruje nie tylko ogrody, ale również skwery i parki, bo nie jest specjalnie wymagająca. W jej pielęgnacji dużą rolę odgrywa jednak cięcie. Kiedy i jak przycinać trzmielinę, by stała się dekoracją ogrodu? Wyjaśniamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 17
- Następna