Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Alicja Rabiko - Woźniak

Alicja Rabiko - Woźniak

Zaczynałam od zarządzania w turystyce, jednak nieoczekiwane wydarzenia zmieniły bieg mojej zawodowej kariery o 360°. Przygarnięcie czworonoga z niemałymi problemami zdrowotnymi sprawiło, że zapragnęłam wyjść im naprzeciw z solidnym orężem, jako dyplomowany dietetyk zwierzęcy. Z kolei z zamiłowania kształciłam się w kierunku redakcji i wydawnictwa – i przy tym pozostałam. Już w liceum odbyłam praktyki w jednej z popularnych, zielonogórskich gazet, a tworzenie krótkich i długich treści towarzyszyło mi na każdym etapie rozwoju zawodowego. Pracowałam w agencjach marketingowych na stanowiskach junior copywriter i copywriter, pisząc niemalże o wszystkim zarówno dla małych firm, jak i większych graczy: platform sprzedażowych, porównywarek internetowych, sieci sklepów meblowych. Realizowałam projekty rebrandingu dla producentów w branży zoologicznej, pracowałam przy budowaniu wizerunku marek modowych, kosmetycznych czy sportowych jako specjalista ds. marketingu oraz content producer. Prywatnie moje serce jest w górach (prawie, bo znaczną jego część skradły psy), a pisanie o nich, nie tylko w ramach realizacji projektów zawodowych sprawia mi olbrzymią satysfakcję i działa kojąco.

Dla wszystkich, którzy w zimowym ogrodzie szukają oznak życia, ciemierniki (Helleborus) to wprost wymarzone rośliny. Kwitną wtedy, gdy wszystko inne śpi lub dopiero się wybudza, dodając kolorów monochromatycznej przestrzeni. Aby te wieloletnie rośliny kwitły jeszcze okazalej, czas zadbać o ich odżywienie. Późnowiosenne nawożenie ciemierników po przekwitnięciu oraz ich ściółkowanie to proste, ale przydatne patenty na poprawę zdrowia roślin. Skorzystaj z rady doświadczonego ogrodnika, a dzięki niej ciemierniki będą prawdziwym bogactwem zimowego ogrodu.

Czytaj artykuł 

Kontrolowanie wzrostu pomidorów odmian wysokorosnących oraz karłowych poprzez cięcie i obrywanie liści to stara szkoła uprawy. Mój dziadek praktykuje ją niezmiennie od wielu lat, uważając, że to najlepsza metoda na otrzymanie z każdego zdrowego krzaczka masy dorodnych owoców. Jednak nie wszystkie części zielone roślin należy usuwać. Podpowiadamy, jakich liści pomidorów nie obrywać – bez nich owoce będą nieporównywalnie mniejsze, a przy tym stracą swój wyjątkowy smak.

Czytaj artykuł 

W naszym rejonie dominują odmiany kalifornijska i wąskolistna, choć ta oto argentyńska piękność zdobywa coraz większą popularność – miecznica prążkowana (Sisyrinchium striatum) to satynowy kwiat. Liście upodabniają ją do irysów, jednak, gdy zakwitnie, długie pędy pokrywa masa drobnych, kremowożółtych kwiatków ze słonecznym oczkiem. Są wyjątkowe, bo kwitną tylko przez jeden dzień od świtu do zmierzchu. Podpowiem ci, gdzie sadzić miecznicę prążkowaną, by odmieniła ogród.

Czytaj artykuł 

Pomidory, ogórki czy papryka z ogrodu smakują doskonale, jednak ich uprawa nie należy do najprostszych. Te i wiele innych warzyw mają wysokie wymagania glebowe, potrzebują dodatkowego odżywiania i ochrony przez cały okres wzrostu oraz plonowania. Spośród wszystkich metod, podpowiadanych mi przez dziadka, do ochrony warzyw w warzywniku wybrałam profilaktyczny oprysk z kurkumy. Jak zrobić i stosować go w walce o zdrowe rośliny? Starsi ogrodnicy twierdzą, że wystarczą dwie łyżeczki i mieszanka ochronna gotowa.

Czytaj artykuł 

Lawendowe pole po horyzont wygląda bajkowo, ale już kilka krzaczków na rabacie stworzy wiejski klimat i sprawi, że w ogrodzie zapachnie latem. Uprawa sadzonek wydaje się prosta: posadzić, podlewać, przycinać. Okazuje się jednak, że szczególnie na początku popełniamy liczne błędy w uprawie lawendy. Efekt? Nie rośnie, a niekiedy marnieje w oczach, zamiast tworzyć gęste, aromatyczne kępy. Czego lawendzie tak naprawdę trzeba? Ja zaczęłam od sporządzenia mapy słońca – spróbuj zrobić to samo, a kwiatów na grubych kłosach będą setki.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Znalezienie naturalnego sposobu na wytępienie ślimaków w ogrodzie zajęło mi kilka sezonów. Na szczęście wreszcie wiem, co zrobić, aby na uprawach truskawek i sałaty nie pozostał nawet ślad żerowania szkodników – ten specyficzny, niebieskawy proszek z przepisu znanego ogrodnika przygotował mi mąż, gdy zobaczył, jak nasza działka przemienia się w stołówkę dla żarłocznych mięczaków. Odtąd stosuję go regularnie, tworząc proste pułapki lub rozpylając po zagonie, a ślimaków nie widać.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Jedni twierdzą, że to barwna, acz skromna ozdoba ogrodu, inni z kolei uważają, że to prawdziwa królowa naturalnych aranżacji. Cynia (Zinnia L.), roślina uwielbiana od pokoleń, niewątpliwie ma swój urok. Jej mocne, wzniesione łodygi mogą być niskie lub wysokie, a intensywnie wybarwione kwiaty pełne jak u dalii, pierzaste lub przypominające kolorowe pompony. Sprawdź, jakie wymagania mają cynie i wykorzystaj je, by skupić na swoim ogrodzie uwagę sąsiadów – z pomocą tych odmian to nie będzie trudne.

Czytaj artykuł 

Podczas nawożenia pomidorów dostarczamy roślinie składników plonotwórczych. Bez nich owoców byłoby mniej, a ich kondycja mogłaby znacząco się pogorszyć. Czerwiec to kluczowy miesiąc w uprawie pomidorów – długi okres wegetacji sprawia, że konieczne jest zapewnienie im dodatkowego odżywienia właśnie w tym terminie. Jednak odpowiedni moment to nie wszystko. Najlepsze, zdrowe i soczyste owoce wyrosną tylko wtedy, gdy nauczymy się nawozić je rozważnie. Ogrodnik radzi, czego w czerwcu nie podawać, a bez czego nie sposób się obejść.

Czytaj artykuł 

Młode pomidory na różnych etapach wzrostu są narażone na choroby grzybowe. Lista potencjalnych zagrożeń, które niszczą plony, jest długa, dlatego co roku szukamy sposobu na skuteczną ochronę młodych krzaczków. W tamtym sezonie postanowiłam skorzystać z metody, którą podpowiedział mi dziadek – wykonałam prewencyjny oprysk pomidorów z jodyny. Trudno opisać moje zdziwienie, gdy cały plon zebrałam bez ani grama straty. W tym roku nie sięgnę po nic innego, to najlepsza ochrona dla moich warzyw.

Czytaj artykuł 

Rozmaite rośliny zielarskie nie tylko wzbogacają smak i aromat wielu potraw, lecz także słyną ze swoich właściwości prozdrowotnych. Jedną z nich jest popularny w naszych ogrodach majeranek, który działa przeciwzapalnie, żółciopędnie, przeciwbólowo i rozgrzewająco. Co więcej, majeranek – do ogrodu i doniczki – jest dość łatwy w uprawie. Dowiedz się, jak go sadzić, pielęgnować i przycinać, a także skorzystaj z rad doświadczonych ogrodników, którzy zbierają i suszą liście rośliny w ściśle określony sposób. To zapewni im niezwykle wyrazisty smak i jeszcze ciekawszy aromat.

Czytaj artykuł 

Do najpopularniejszych warzyw na grządce, które z przyjemnością uprawiamy i chwilę później zjadamy, należy rzodkiewka. Nie ma specjalnie wygórowanych wymagań, dlatego rośnie ona praktycznie każdemu jędrna, krucha i smakowita. Po niej na grządce zostaje zwykle sporo miejsca, które chciałoby się ponownie wykorzystać. Jednak nie uprawiaj po rzodkiewce tych warzyw – lista nie jest długa, negatywnych konsekwencji sadzenia roślin w złej kolejności jest znacznie więcej.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Ozdobne byliny potrafią mieć naprawdę ciekawe kształty i kolory, a przy umiejętnej pielęgnacji ich wyjątkowy wygląd oraz bujne kwitnienie cieszy przez kilka długich sezonów. Dlaczego długich? Ponieważ zabieg majowego przycinania, który za radą babci praktykuję od lat, wyraźnie wydłuża czas kwitnienia. Jak przycinać byliny, by gęsto rosły? Oto najprostsza technika, spróbuj, pojawią się nowe liście, a kwiatów będzie zatrzęsienie.

Czytaj artykuł 

Dawniej największym zmartwieniem ogrodników były ślimaki wyjadające liście, pędy i korzenie roślin. Później pojawił się gatunek, który, choć sklasyfikowany został jako małoinwazyjny, okazał się poważnym zagrożeniem dla psowatych i kotowatych. W rowach, zaroślach, na łąkach i nieużytkach, a także w innych siedliskach czyha wróg naszych zwierząt – ślinik luzytański. Jak go rozpoznać? Do złudzenia przypomina rodzimy gatunek Arion rufus, co utrudnia sprawę. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak pozbyć się go z ogrodu.

Czytaj artykuł 

Własne pomidory z ogródka smakują najlepiej. Jednak, aby dojrzały czerwone, słodkie i dorodne na gronach ważna jest odpowiednia pielęgnacja krzaczka. Nawożenie, podlewanie, cieniowanie – to wszystko ma znaczenie, jednak warto zwrócić uwagę na coś jeszcze. Przerośnięte grona pomidorów stanowią ryzyko pogorszenia jakości zawiązujących się owoców, dlatego uważnie oglądam krzaczki i usuwam niektóre przyrosty. Znajomy ogrodnik podpowiedział mi, jak ma wyglądać grono pomidorów. Trzymam się jego wskazówek i już wiem, że zbiory będą obfite.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.