Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Alicja Rabiko - Woźniak

Alicja Rabiko - Woźniak

Zaczynałam od zarządzania w turystyce, jednak nieoczekiwane wydarzenia zmieniły bieg mojej zawodowej kariery o 360°. Przygarnięcie czworonoga z niemałymi problemami zdrowotnymi sprawiło, że zapragnęłam wyjść im naprzeciw z solidnym orężem, jako dyplomowany dietetyk zwierzęcy. Z kolei z zamiłowania kształciłam się w kierunku redakcji i wydawnictwa – i przy tym pozostałam. Już w liceum odbyłam praktyki w jednej z popularnych, zielonogórskich gazet, a tworzenie krótkich i długich treści towarzyszyło mi na każdym etapie rozwoju zawodowego. Pracowałam w agencjach marketingowych na stanowiskach junior copywriter i copywriter, pisząc niemalże o wszystkim zarówno dla małych firm, jak i większych graczy: platform sprzedażowych, porównywarek internetowych, sieci sklepów meblowych. Realizowałam projekty rebrandingu dla producentów w branży zoologicznej, pracowałam przy budowaniu wizerunku marek modowych, kosmetycznych czy sportowych jako specjalista ds. marketingu oraz content producer. Prywatnie moje serce jest w górach (prawie, bo znaczną jego część skradły psy), a pisanie o nich, nie tylko w ramach realizacji projektów zawodowych sprawia mi olbrzymią satysfakcję i działa kojąco.

Sama obecność w podłożu uprawowym cennych składników pokarmowych nie sprawia jeszcze, że wraz ze wzrostem rośliny zostaną one dostarczone wszystkim tkankom, które ich potrzebują. Jednym z niezbędnych składników, który ma trudności w dotarciu do owoców, jest wapń, dlatego musimy własnoręcznie go im dostarczać. W tym celu wykonuje się specjalne opryski. Sprawdź, jakie drzewa potrzebują nawożenia wapniem i kiedy koniecznie należy je przeprowadzić.

Czytaj artykuł 

Nawet w czasie uprawy pełnej troski i zaangażowania może zdarzyć się, że owocujący krzak pomidorów, krzew czy drzewko w ogrodzie straci łodyżkę lub gałąź. Dotąd wydawało ci się, że złamanej części rośliny nie da się uratować? Jeśli tylko łodyga nie została oderwana całkowicie i z organizmem nadał łączy ją fragment tkanki łącznej, jesteś w stanie to zrobić. W takich sytuacjach angielscy ogrodnicy sięgają po metodę tzw. szczepienia splotowego. Przeprowadź ogrodową operację w kilku prostych krokach i przywróć roślinie zdrowie.

Czytaj artykuł 

Przez całe dekady wierzono i mądrość tę przekazywano z pokolenia na pokolenie, że receptą na gorzknienie ogórków jest maczanie nasion w wodzie z cukrem, miodzie lub mleku. Obecnie stosuje się zupełnie inne praktyki, aby uniknąć pogorszenia smaku ogórków z ogrodu. Zanim jednak zaczniesz temu przeciwdziałać, dowiedz się, dlaczego ogórki są gorzkie – przyczyny są rozmaite. Dziadek wyjaśnił mi, skąd ta nieprzyjemna nuta w smaku i jak umiejętna uprawa wpływa na jej eliminację.

Czytaj artykuł 

Pokrycie wydatków mieszkaniowych w sytuacji, gdy ceny produktów i usług stale rosną, a przeciętne wynagrodzenia nie należą do najwyższych, wsparcie w formie dodatku mieszkaniowego to dla wielu osób priorytet. Zainteresowani w tym roku mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ dodatek do mieszkania w 2024 roku dostanie więcej wnioskodawców, a to za sprawą wzrostu progów dochodowych. Sprawdziliśmy, komu należy się dopłata do mieszkania i co trzeba zrobić, by ją uzyskać.

Czytaj artykuł 

Wśród wielu popularnych krzewów ogrodowych niezmiennie królują róże, udekorowane co sezon pełnymi, intensywnie pachnącymi kwiatami. Jednak niektóre błędy w uprawie mogą doprowadzić do tego, że krzewy przestaną kwitnąć. Jak wówczas ponownie pobudzić je do wypuszczania nowych pąków? Ogrodniczka podpowiedziała mi, że najlepszy naturalny koktajl na kwitnienie róż zrobię z trzech składników. Wystarczy podawać im go raz w tygodniu, a ożyją, jak nigdy ubierając się w tysiące barwnych płatków.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Krzewy agrestu pozbawione z dnia na dzień liści to prawdziwa katastrofa. Ogołocone, wyniszczone rośliny wyraźnie słabną i mają coraz mniej owoców. Zimą łatwiej przemarzają, a wiosną brak im sił do regeneracji. Gołożery potrafią pojawić się w chwilę, wystarczy, że przez kilka dni nie zajrzymy do ogrodu. Odpowiadają za nie mikroskopijne gąsienice na agreście – brzęczak lub piłecznica są podobne do ziarnka ryżu, ale potrafią ogolić cały krzak już w dobę, podobnie jak zwójka. Podpowiadamy, jak z nimi walczyć bez użycia chemii.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Chcesz cieszyć się zielonym dywanem przed domem, jednak nie wiesz, jak często kosić trawę latem? Obawiasz się, że zabiegi pielęgnacyjne w ogródku wykonujesz za rzadko lub ze zbyt dużą częstotliwością? Przeczytaj i przekonaj się, jak dbać o trawnik latem, kiedy najlepiej sięgnąć po kosiarkę i dlaczego rankiem lepiej zrezygnować z niektórych zabiegów.

Czytaj artykuł 

Utwardzona droga do posesji to nie tylko kwestia estetyki. Jest to przede wszystkim doskonały sposób na zwiększenie wytrzymałości nawierzchni oraz zabezpieczenie jej przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Czy zawsze musi wiązać się to z dużym nakładem finansowym? Sprawdź, jak tanio utwardzić drogę, nie tracąc przy tym na jakości wykonanego projektu.

Czytaj artykuł 

Mogą być różowe, fioletowe, białe i niebieskie, gładkie lub poprzecinane ciemnymi prążkami, zawsze jednak prezentują się niezwykle dekoracyjnie na rabacie. Bodziszkom dużo nie trzeba, wystarczy słońce, średniej jakości gleba i regularne przycinanie, aby zadarniły pustą przestrzeń w ogrodzie. Sprawdziliśmy, co zrobić, żeby bodziszek kwitł jak najdłużej – pamiętaj o tym, gdy opadną pierwsze płatki i późną jesienią, a co sezon będzie większy, bardziej rozłożysty i usiany drobnymi kwiatkami. Takiej zielonej poduchy w ogrodzie jeszcze nie miałeś.

Czytaj artykuł 

Niezależnie od tego czy mamy w ogrodzie jedno, czy kilka drzew czereśniowych głównym celem, jaki stawiamy sobie przy ich uprawie, jest uzyskanie pełnych wiader zdrowych, smacznych owoców. Niestety zdarza się, że delikatne, czereśniowe kulki dojrzewające na popularnych odmianach drzew pękają. Sprzyjają temu susze i gwałtownie przerywające je intensywne opady. Naruszone owoce to gotowe ognisko zakażeń, dlatego sprawdź, co zrobić, żeby czereśnie nie pękały – ta metoda pozwoli zachować je w całości.

Czytaj artykuł 

W ogrodzie mojej przyjaciółki z sąsiedztwa rosły wysokie kępy rabarbaru, zakrywając większość ogrodzenia. Miałyśmy po kilka lat, gdy obrywałyśmy łodygi i zajadałyśmy się nimi całe lato. Sentyment do tego wyjątkowego smaku pozostał mi do dziś, dlatego w warzywniku wygospodarowałam specjalne miejsce na dobre odmiany rabarbaru. Mam już wiśniowy, malinowy, dosadziłam jeszcze Karpow Lipskiego – rosną okazałe, bo przestrzegam kilku kluczowych zasad uprawy. Podpowiem ci, jakich błędów nie popełniać.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wiele dobrego można usłyszeć w ostatnim czasie o podagryczniku – wraca moda na jego wykorzystywanie w kuchni jako przyprawę oraz świeży dodatek do sałatek, koktajli czy zup. Robi się z niego ocet, a nawet herbatę tyle, że w ogrodzie sieje spustoszenie wśród roślin. Mimo swoich cennych właściwości podagrycznik to uciążliwy chwast, który zarasta po brzegi trawniki, rabaty i jagodniki. Jak pozbyć się podagrycznika z ogrodu? Wystarczy, że będziesz powtarzać to regularnie, a osłabnie i wkrótce zniknie.

Czytaj artykuł 

Zapylanie pomidorów to podstawowy proces prowadzący do zawiązywania się owoców w miejscach żółciutkich kwiatków. W naturalnym środowisku i na otwartym terenie pyłek na krzaczkach przenoszą owady zapylające, pomagają w tym również opady deszczu oraz silniejsze podmuchy wiatru. W szklarniach, tunelach, na osłoniętych balkonach i tarasach rolę zapylacza przejmujemy my, wystarczy, że nauczymy się, jak „opukiwać” pomidory. Ten prosty trik to gwarancja udanej amatorskiej uprawy. 

Czytaj artykuł 

Jednym z ciekawszych drzew ozdobnych, których owoce można jednocześnie wykorzystać na wiele sposobów np. w przetwórstwie domowym, jest nieszpułka. Należąca do rodziny różowatych roślina kwitnie w maju na biało, a w październiku obsypują ją niewielkie, pomarańczowobrązowe owoce. Rozważ posadzenie jej w ogrodzie, gdzie ciekawe odmiany nieszpułki będą długowieczną dekoracją, a przy tym źródłem smakowitych owoców o wielkiej mocy, znanej na świecie już od wieków.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.