Od 1 kwietnia 2024 właściciele i zarządcy budynków, którzy chcą je sprzedać lub wynająć, mają obowiązek posiadania aktualnego świadectwa charakterystyki energetycznej. Za jego brak grożą kary finansowe, które mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Podpowiadamy, komu potrzebne jest świadectwo charakterystyki energetycznej i kto może je sporządzić.
Czytaj artykułPomidory do tunelu lub pod folię najlepiej przesadzić na początku maja, kiedy minie ryzyko ostatnich nocnych przymrozków. Glebę do uprawy należy jednak wcześniej przygotować, stosując nawozy organiczne takie jak kompost lub obornik, które przyspieszą wzrost roślin i sprawią, że plony będą obfite. Podpowiadamy, kiedy sadzić pomidory pod folię i do tunelu oraz jaka ziemia do ich uprawy będzie najlepsza.
Czytaj artykułStosowanie kleju entomologicznego do walki z mszycami budzi wiele kontrowersji. Choć jest on skuteczny i uniemożliwia mrówkom wspinaczkę na drzewa i transportowanie mszyc, które osłabiają rośliny, to ma pewne wady. Może być zagrożeniem dla pożytecznych owadów i ptaków. Podpowiadamy, czym jest klej entomologiczny i jak bezpiecznie go stosować.
Czytaj artykułWrzuć do dołka podczas sadzenia albo zakop pod krzakiem. Porzeczka będzie miała dużo zdrowych owoców
Skórki ziemniaczane zawierają dużo witamin i minerałów, takich jak potas, żelazo czy jod, dlatego świetnie sprawdzą się jako nawóz do porzeczek. Ten trik stosuje bardzo wielu doświadczonych ogrodników. Podpowiadamy, kiedy i jak sadzić porzeczki oraz jak odpowiednio je pielęgnować i nawozić.
Czytaj artykułBerberys, znany również jako Berberis vulgaris lub kwaśnica pospolita, to kolczasty krzew z rodziny berberysowatych. Wyróżnia się żółtymi kwiatami, które kwitną w maju i czerwcu oraz czerwonymi owocami, które są jadalne, ale mają cierpki smak. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub w półcieniu Przycinanie berberysów to ważny element pielęgnacji tych rośliny, który wpływa na ich zdrowie, wygląd oraz obfitość kwitnienia i owocowania. Podpowiadamy, kiedy i jak wykonać ten zabieg.
Czytaj artykułOd 1 kwietnia 2024 roku inwestorzy stają przed koniecznością dostosowania swoich planów do zaostrzonych wymogów, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców i zrównoważony rozwój przestrzeni mieszkaniowej. Zmiany dotyczą również osób, które budują nowy dom. W projekcie technicznym będą musiały pojawić się m.in. szczegółowe rozwiązania techniczno-konstrukcyjne, wyniki obliczeń statyczno-wytrzymałościowych i charakterystyka energetyczna budynku.
Czytaj artykułW jaki sposób nawozić pomidory, aby zawsze cieszyć się ich bogatym smakiem i pięknymi czerwonymi owocami? Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym ogrodnikiem, czy doświadczonym farmerem, nasz krótki przewodnik podpowie ci, jak, kiedy i czym nawozić pomidory, aby każdego roku cieszyć się obfitymi plonami.
Czytaj artykułOprysk z sody oczyszczonej to jeden z najlepszych domowych sposób na ochronę roślin. Warto go stosować, gdy nie chcemy używać chemicznych środków ochrony. Sprawdzi się zarówno w walce ze szkodnikami, jak i chorobami oraz chwastami. Podpowiadamy, jak i kiedy zrobić oprysk z sody oczyszczonej.
Czytaj artykułRosnące koszty energii sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się, jak poprawić efektywność energetyczną swoich domów. Ocieplenie budynku to jedno z najlepszych rozwiązań, ale jest on kosztowne. Na szczęście istnieją programy dofinansowania, które mogą pomóc zarówno właścicielom domów jednorodzinnych, jak i mieszkańcom bloków. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dotację, ile można otrzymać i jak skorzystać z dostępnych programów.
Czytaj artykułWiększość z nas nie wyobraża sobie ogrodu bez soczyście zielonego trawnika. Jednak często zdarza się, że z powodu suchego klimatu, dużego zacienienia lub w miejscach, gdzie mocno ukorzeniły się stare drzewa, nie można go zasiać. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem będą rośliny okrywowe do cienia, słońca i półcienia. Istnieje wiele odmian, które upiększą twój ogród zielenią. Podpowiadamy, jakie rośliny okrywowe zamiast trawnika stworzą zielony dywan w ogrodzie.
Czytaj artykułHortensje Anabelle są bardzo łatwe w uprawie. Wyróżniają się wysoką odpornością na warunki pogodowe, niestraszne im przymrozki ani ulewne deszcze. Jeśli chcemy latem podziwiać ich piękne kwiaty, to wczesną wiosną powinniśmy je przyciąć. Odwdzięczą się za to dużym i obfitym kwieciem. Podpowiadamy, jak ciąć drzewiaste hortensje Anabelle.
Czytaj artykułKiedy można wycinać drzewa na działce? Od 1 marca napotkamy ograniczenia, ponieważ rozpoczął się okres lęgowy ptaków. Z przepisów wynika, że jeśli na terenie, na którym chcemy przeprowadzić wycinkę drzew i krzewów, pojawiają się miejsca wykorzystywane przez ptaki, to powinniśmy prowadzić ją poza okresem lęgowym. Sprawdzamy, kiedy grozi grzywna za złamanie przepisu.
Czytaj artykułZima to trudny czas dla roślin, zwłaszcza dla iglaków, które nie są odporne na wszystkie warunki pogodowe i choroby. Niskie temperatury, mróz, śnieg i wiatr mogą powodować uszkodzenia. Iglaki po zimie mogą wyglądać na pożółkłe lub uschnięte. Co zrobić, aby przywrócić im zdrowie i witalność? Sprawdź domowe sposoby na ratowanie iglaków.
Czytaj artykułW XVI wieku pomidory do Polski sprowadziła królowa Bona. Od tamtego czasu są nieodłącznym elementem naszej kuchni. Można je sadzić zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie są takie same i różnią się wielkością, kolorem i smakiem. Niektóre odmiany mogą ważyć nawet kilka kilogramów. Podpowiadamy, jak uprawiać pomidory giganty.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 9
- Następna