Ściółkowanie gleby w warzywniku przynosi wiele korzyści – nie tylko dla rozwijających się na grządkach roślin, ale również dla nas, ponieważ ułatwia nam pracę w ogrodzie. Do tego zabiegu możemy wykorzystać różne rodzaje materiałów i metody, w tym żywą ściółkę, czyli rośliny okrywowe uprawiane współrzędnie z warzywami. Jak ją stosować w warzywniku? Jakie wady i zalety ma żywa ściółka? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułSoczyste, chrupiące i zdrowe ogórki z własnej działki są dumą każdego ogrodnika. Jeśli chcemy się nimi cieszyć, musimy odpowiednio zadbać o uprawę na każdym jej etapie. W czerwcu powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o młode rośliny, by już wkrótce obficie zakwitły, a później zawiązały mnóstwo owoców. Zastanawiasz się, jak pobudzić ogórki gruntowe do wzrostu? Przygotuj dla nich naturalną odżywkę, dzięki której błyskawicznie się rozwiną.
Czytaj artykułDla ogrodnika nie ma większej satysfakcji niż zerwanie dojrzałych, czerwonych pomidorów z samodzielnie posadzonych krzaczków. Nie zawsze jednak możemy cieszyć się udanymi zbiorami. Zdarza się, że rośliny zostają porażone zarazą ziemniaczaną – groźną chorobą, przez którą możemy stracić nawet cały plon. Nie jest łatwo ochronić przed nią pomidory, ale jest to możliwe. Przekonaj się, jak skuteczny jest oprysk z tymianku przeciwko zarazie ziemniaczanej.
Czytaj artykułCzerwiec to miesiąc, kiedy w ogrodzie czeka nas mnóstwo pracy. Przełom wiosny i lata jest czasem, gdy wiele roślin intensywnie rośnie oraz kończy kwitnienie. Dla niektórych gatunków jest to idealny moment na skrócenie pędów, które pobudzi je do zdrowego rozwoju. Jakie kwitnące krzewy i pnącza przyciąć w czerwcu? Dlaczego warto to zrobić właśnie teraz? Podpowiadamy.
Czytaj artykułSzpaki są częstymi gośćmi w naszych ogrodach. Choć regularnie je odwiedzają, nie zawsze są mile widziane przez działkowców. Jadłospis tych ptaków zawiera bowiem nie tylko gąsienice, ślimaki i larwy szkodników, ale też smakowite owoce przeznaczone do zbioru. Jak odstraszyć szpaki? Poznaj skuteczne metody, dzięki którym ocalisz cenne plony.
Czytaj artykułHortensje są jednymi z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, które cenimy ze względu na okazałe kwiaty w szerokiej gamie kolorów. Aby móc cieszyć się pełnią ich urody, musimy o nie odpowiednio zadbać – szczególnie późną wiosną oraz latem, gdy trwa ich intensywny wzrost i kwitnienie. Jak pielęgnować hortensje w tym ważnym momencie? Poznaj wskazówki, dzięki którym krzew będzie uginał się pod ciężarem bujnych kwiatostanów.
Czytaj artykułAmbrowiec amerykański 'Slender Silhouette', nazywany również balsamicznym, jest niezwykle efektownym drzewem, które z powodzeniem może zostać posadzone nawet na małej działce. Idealnie się do tego nadaje, ponieważ ze względu na kolumnowy pokój zajmuje niewiele miejsca. Jesienią jego liście pięknie się przebarwiają, co sprawia, że staje się najwspanialszą ozdobą przydomowej przestrzeni. Wyjaśniamy, jak uprawiać ambrowca amerykańskiego 'Slender Silhouette'.
Czytaj artykułMszyce są jednymi z najbardziej uciążliwych szkodników w ogrodzie. Powodują ogromne straty, zwłaszcza w sytuacji, gdy masowo zaatakują uprawy. Nie omijają zarówno roślin użytkowych, jak i ozdobnych, wysysając z nich życiodajne soki. Istnieje wiele gotowych środków zwalczających żarłoczne pluskwiaki, ale okazuje się, że wyjątkowo skuteczny preparat można zrobić samodzielnie z popularnego produktu. Sprawdź, jak napój cola działa na mszyce.
Czytaj artykułWiosną piwonie zachwycają nas okazałymi kwiatami o urzekającym zapachu. Aby móc cieszyć się nimi również w kolejnym sezonie, powinniśmy odpowiednio zadbać o krzewy po zakończeniu kwitnienia. Najważniejsze, co musimy zrobić, to w prawidłowy sposób je skrócić. Jak przycinać piwonie po przekwitnięciu? Czy teraz trzeba ściąć wszystkie liście? Sprawdź, jakich błędów unikać, by za rok kwiatów było jeszcze więcej.
Czytaj artykułLipiec to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. To właśnie wtedy nasze ogrody wypełniają się życiem, kolorami oraz zapachami. A wszystko to za sprawą kwitnących roślin, które na początku lata ukazują pełnię swojej urody. Czy jesteś w stanie rozpoznać wszystkie wymienione przez nas gatunki kwitnące w lipcu? Rozwiąż nasz QUIZ i sprawdź swoją wiedzę. Zapraszamy do zabawy!
Czytaj artykułMasz ogród i zastanawiasz się, jak ułatwić sobie jego pielęgnację? System nawadniania to rozwiązanie, którego szukasz. Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze systemu nawadniania i poznaj popularne, a zarazem niedrogie sposoby na automatyczne podlewanie roślin.
Czytaj artykułSeler to chętnie sadzone, choć dość kłopotliwe w uprawie warzywo. Nie każdy ogrodnik potrafi sprawić, by korzenie warzyw były dorodne i kształtne, co nie oznacza, że jest to niemożliwe. Przestrzegając kilku zasad, możemy osiągnąć ten cel. Jak sadzić seler, żeby wyrósł duży i zdrowy? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki.
Czytaj artykułDlaczego pomidory wolno rosną po posadzeniu w ogrodzie? Zrób prostą rzecz, by pobudzić je do rozwoju
Masz wrażenie, że twoje pomidory od momentu posadzenia w ogrodzie prawie wcale nie urosły, a tymczasem krzaczki u sąsiada osiągnęły całkiem sporą wysokość i obficie kwitną? Problem ten może mieć różne przyczyny. Na szczęście, przestrzegając kilku zasad, łatwo przyspieszysz wzrost roślin. Dlaczego pomidory wolno rosną? Co zrobić, by w końcu zaczęły się pięknie rozwijać? Podpowiadamy.
Czytaj artykułDzwonek dalmatyński to niezwykle urokliwa roślina, której subtelną urodą możemy cieszyć się przez wiele sezonów. Wczesnym latem obsypuje się setkami miododajnych kwiatów w lawendowym odcieniu, często też powtarza kwitnienie we wrześniu. Ze względu na zwarty i gęsty pokrój doskonale nadaje się do zadarniania przestrzeni w ogrodzie. Gdzie sadzić dzwonek dalmatyński? Jak go uprawiać i pielęgnować? Wyjaśniamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 68
- Następna