Niegdyś Kalwila Karminowa królowała w polskich sadach. Dziś ta stara, tradycyjna odmiana jabłoni jest rzadko spotykana. Wielka szkoda, ponieważ jej owoce zaskakują wyrafinowanym smakiem z nietypową, poziomkową nutą. Dlaczego ta cenna odmiana została niemal zapomniana? Czy ma szansę wrócić do łask? Sprawdź, jak uprawiać Kalwilę Karminową.
Czytaj artykułWilczomlecze to ogromna grupa roślin, które zachwycają nie tylko dekoracyjnym wyglądem, ale również nieprzeciętną wytrzymałością. Są chętnie uprawiane na balkonach, tarasach i w skalnych ogródkach, gdzie dzięki różnorodności oryginalnych form wprowadzają ciekawy, nieco egzotyczny akcent. Choć nie są wymagające, warto poznać najważniejsze zasady ich pielęgnacji. Wyjaśniamy, jak uprawiać wilczomlecze.
Czytaj artykułPrzepiękne petunie i surfinie są niekwestionowanymi królowymi balkonów. Przez lata wypróbowywałam różne domowe nawozy w poszukiwaniu idealnego, który sprawi, że kwitnienie tych roślin będzie obfite i długotrwałe. Odkryłam, że najlepsze efekty daje odżywka ze skórek banana. Jak ją zrobić i dlaczego jest tak skuteczna? Jak powinna wyglądać pielęgnacja petunii i surfinii? Wyjaśniam w artykule.
Czytaj artykułHosty, rośliny o dużych, efektownych liściach, cieszą się wśród ogrodników ogromną popularnością. Nie tylko pięknie wyglądają, ale są też łatwe w uprawie i pielęgnacji. Niestety, soczyste liście host uwielbiane są również przez ślimaki. Czy można ochronić je przed tymi szkodnikami? Okazuje się, że tak i to w bardzo prosty sposób – zasilając rośliny resztkami z kuchni. Sprawdź, jak fusy z kawy działają na hosty.
Czytaj artykułKompost nie bez powodu nazywany jest czarnym złotem ogrodników. To niezwykle cenny nawóz wieloskładnikowy, który zawiera wszystkie ważne dla roślin mikro- i makroelementy. Proces jego otrzymywania jest jednak czasochłonny, nie dziwi zatem, że wiele osób zastanawia się, jak można go skrócić. W dzisiejszym artykule przedstawiamy 7 niezawodnych sposobów na to, jak przyspieszyć kompostowanie.
Czytaj artykułCukinia uznawana jest za warzywo łatwe w pielęgnacji, ale nawet ona może stwarzać pewne problemy. Zdarza się, że jej liście niepokojąco zmieniają kolor, przez co zaczynamy obawiać się o powodzenie uprawy. Zastanawiasz się, dlaczego liście cukinii żółkną? W tym artykule przyglądamy się przyczynom tego zjawiska i doradzamy, jak mu zaradzić w prosty sposób.
Czytaj artykułOcet to podstawowy produkt, który znajdziemy w każdej kuchni. Działkowcy doskonale wiedzą, że znajduje on również szerokie zastosowanie w ogrodzie, m.in. w uprawie ogórków. Stara, tradycyjna metoda zasilania ich odżywką na bazie octu może znacząco poprawić plony, warto więc wypróbować ją u siebie. Jak wykorzystać ocet w uprawie ogórków? Sprawdź, jak zrobić z niego naturalny nawóz.
Czytaj artykułLetni ogród wypełniają bujnie rosnące i kwitnące rośliny, a piękna pogoda skłania nas do wypoczynku. Żaden działkowiec nie może jednak pozwolić sobie na relaks, gdy wśród upraw grasują szkodniki i rozprzestrzeniają się infekcje. Ciepłe miesiące w roku są czasem wzmożonej aktywności wielu niebezpiecznych owadów i patogenów. Co atakuje rośliny w ogrodzie latem? Jak walczyć z chorobami i szkodnikami o tej porze roku? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułCzyszczenie klimatyzacji domowej to gwarancja zdrowego powietrza w twoim domu. Przed rozpoczęciem sezonu letniego warto poświęcić czas na konserwację urządzenia, by uniknąć problemów zdrowotnych i technicznych. Co należy zrobić, zanim zaczniesz używać klimatyzacji domowej? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Czytaj artykułCzy wiesz, że ściółkowanie ogórków przynosi ogromne korzyści? Ten dziecinnie prosty zabieg pozytywnie wpływa na wzrost roślin, a nawet na smak i chrupkość uzyskanych plonów. Daje nie tylko znakomite efekty, ale też oznacza mniej pracy w ogrodzie, gdyż znacznie ułatwia pielęgnację. Mimo to nie każdy ogrodnik stosuje tę metodę i wie, po co ściółkować ogórki. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto to robić oraz jakie ściółki sprawdzają się najlepiej.
Czytaj artykułPetunie znajdują się w czołówce najpiękniejszych roślin balkonowych. Malowniczo przewieszając się z donic, tworzą barwne kaskady, które przyciągają wzrok z daleka. Jeśli chcesz, aby w tym roku wytworzyły jeszcze więcej kwiatów, sprawdź, jakie warunki lubią petunie oraz czym najlepiej je zasilać. W tym artykule zdradzę sekret, jak sprawić, aby kwitły nieprzerwanie i obficie do końca sezonu.
Czytaj artykułGęsty, zielony trawnik przed domem jest marzeniem wielu właścicieli ogrodów. Jednak utrzymanie go w nienagannym stanie często stanowi wyzwanie. Choroby traw mogą zniweczyć cały wysiłek, jaki wkładamy w pielęgnację murawy. Przebarwienia, plamy czy łyse placki mogą zwiastować naprawdę poważne problemy. Jak rozpoznać choroby traw? Jak uratować chory trawnik? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułKomary, które stanowią pokarm dla innych zwierząt, są ważną częścią przyrody. Nikt jednak nie cieszy się z ich obecności w ogrodzie. Bzyczące i kąsające owady potrafią zepsuć najprzyjemniejszy wieczór na świeżym powietrzu, dlatego warto spróbować się ich pozbyć w naturalny sposób. Jakie rośliny odstraszają komary? Co warto posadzić w ogrodzie, aby uciążliwe insekty omijały go szerokim łukiem? Sprawdź.
Czytaj artykułWielu z nas chętnie sadzi na działce krzewy owocowe. Porzeczki, maliny i agrest cieszą się największą popularnością, ponieważ obficie plonują, a przy tym nie są szczególnie wymagające. Co ciekawe, ich pielęgnację możemy ograniczyć do absolutnego minimum, jeśli zrobimy jedną, niezwykle prostą rzecz – rozłożymy wokół nich ściółkę. Jakie efekty to przyniesie? Czym ściółkować krzewy owocowe? Wyjaśniamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 68
- Następna