Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak wzmocnić sadzonki pomidorów tuż po posadzeniu? Będą silniejsze i się rozkrzewią

W Polsce uprawia się pomidory z rozsady. Maj jest najlepszą porą do sadzenia pomidorów do gruntu. W tym czasie warto także zadbać o młode sadzonki pomidorów i je wzmocnić, aby latem zaczęły obficie owocować. Jak dbać o młode sadzonki pomidorów i jak je pielęgnować? Z naszymi wskazówkami twoje krzaczki będą silne i przygotowane do owocowania.

Jak wzmocnić sadzonki pomidorów tuż po posadzeniu? Będą silniejsze i się rozkrzewią
Sprawdź, jak wzmocnić pomidory po posadzeniu, by wydały mnóstwo zdrowych owoców. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Czego potrzebują pomidory po posadzeniu? 

Zaraz po posadzeniu pomidorów do gruntu warto zadbać, aby rośliny miały odpowiednią wilgotność podłoża i powietrza. W przeciwieństwie do pielęgnacji starszych krzaczków, młode warto podlewać obficie, ale rzadziej. Dzięki temu korzenie w poszukiwaniu wody zaczną mocniej się rozrastać. To zapewni roślinie odpowiednią stabilność. Dopiero w okresie kwitnienia i owocowania, warto pomidory podlewać codziennie.  

Aby zachować odpowiednią wilgotność podłoża, można glebę wokół pomidorów wyściółkować np. słomą. Taka warstwa świetnie chroni przed nadmiernym parowaniem gleby.  

W początkowej pielęgnacji pomidorów ważne jest również obrywanie liści zdradzających niedobory czy też żółtych i zeschniętych. Szczególnie należy uważać na liście z oznakami chorób grzybowych, na które pomidory są bardzo narażone. Możemy zabezpieczyć sadzonki przed chorobami, spryskując je środkami przeciwgrzybowymi.  

Przeczytaj również: Jak prawidłowo wiązać pomidory? Wielu ogrodników popełnia duży błąd

Szczególnie ważne na początku hodowli pomidorów w gruncie jest obrywanie pędów bocznych tzw. wilków, które znajdziesz u zbiegu pędu głównego i liści. Pomidory w Polsce najczęściej hoduje się na jednym pędzie. To z kolei wymaga na wczesnym etapie uprawy usuwania wilków, z których później wyrastają kolejne pędy. Najlepiej robić to ręcznie. Zabieg ten sprawia, że pomidory nie rozkrzewiają się zanadto, zachowują odpowiedni prześwit, dzięki czemu owoce są większe. 

Usuwanie tzw. wilków to jeden z najważniejszych zabiegów na początku uprawy pomidorów. Usuwanie tzw. wilków to jeden z najważniejszych zabiegów na początku uprawy pomidorów. Fot. CanvaPro

Jak wzmocnić pomidory po posadzeniu? 

Młodych sadzonek pomidorów nie warto od razu podwiązywać. Dzięki temu roślina samodzielnie walczy o zachowanie pozycji pionowej, wytwarzając grubszy pęd główny. Nabiera także masy. 

Zaraz po posadzeniu pomidorów warto wzmocnić sadzonki pomidorów odpowiednim nawozem, szczególnie bogatym w azot, który potrzebny jest roślinie do wytwarzania pędów i liści. W wilgotnej glebie sprawdzi się azot w formie amonowej, który będzie łatwo dostępny dla sadzonek. Z nawozów naturalnych najlepiej zastosować gnojówkę z pokrzywy, która zawiera dużo azotu i tytanu. 

Pomidory możemy podlewać gnojówką z pokrzywy, aby je wzmocnić. Pomidory możemy podlewać gnojówką z pokrzywy, aby je wzmocnić. Fot. CanvaPro

Co zrobić, jeśli posadzone pomidory są za bardzo wybiegnięte?

Rozsady, które miały za mało światła, często wytwarzają długi, wątły pęd. Mówi się wówczas, że sadzonka jest wybiegnięta, ponieważ roślina za wszelką cenę rosła w górę, aby dostać się do promieni słonecznych. 

Przeczytaj również: Najskuteczniejszy naturalny nawóz do pomidorów. Po przesadzeniu szybko zakwitną, będzie dużo owoców

Takie sadzonki pomidorów warto sadzić do gleby głębiej. Łodygę, która znajdzie się pod ziemią należy oberwać z liści. Z niej pomidor powinien puścić korzenie, dzięki czemu roślina zyska znacznie większą bryłę korzeniową. Pod sadzonkę warto także zastosować nawozy naturalne np. kwasy humusowe czy obornik granulowany. Część rośliny wystająca ponad ziemię powinna już samodzielnie utrzymać pion. 

Wielu ogrodników w przypadku wybiegniętych sadzonek nie zaleca obrywania wilków, aby roślina zaczęła krzewić się na boki, wzmocniła się, zamiast piąć się w górę. Szczególnie polecane jest to w przypadku odmian generatywnych pomidorów, czyli tych o dużych i ciężkich owocach, ale wątłych łodygach np. bawole serce.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Cieniowanie pomidorów – ważny zabieg czy przeżytek? Ogrodniczka podpowiada

Czy aspiryna rzeczywiście działa na pomidory? Jak nawozić aspiryną?

Piwonie, borówki, ogórki i truskawki bez tego mogą nie przeżyć. Samo podlewanie to za mało

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.