Apteka w ogrodzie

Masz w ogrodzie bazie? Zrób z nich herbatę, szybko stawia na nogi, gdy chorujesz

Bazie, zwane też kotkami, pojawiają się wczesną wiosną na łodygach wierzby. Najczęściej stanowią ozdobę domów i mieszkań, która wprowadza w wielkanocny nastrój. Bazie mają jednak zastosowania zdrowotne, o których wie niewielu. Jak zrobić herbatę z bazi, która postawi na nogi podczas przeziębienia?

Masz w ogrodzie bazie? Zrób z nich herbatę, szybko stawia na nogi, gdy chorujesz
Jakie właściwości zdrowotne ma napar z bazi, jak go wykonać i na jakie choroby pomoże? Sprawdź. Fot.123RF.com

Spis treści

Co to są bazie?

Bazie to kwiatostan wierzby, który jest oznaką wiosny. Pojawiają się one w marcu lub kwietniu, czyli jeszcze przed rozwojem liści. W zależności od gatunku wierzby bazie mogą mieć różne kolory, m.in. srebrzyste, czerwono-różowe lub nawet czarne. Puchate kuleczki są nazywane również kotkami.

Kwiatostany bazi złożone są z setek kwiatów, które są pozbawione płatków. Zawiązują się one późnym latem, a jesienią i zimą osłaniają je łuski. Wczesną wiosną osłonka opada i ukazują się kotki.

Do czego można wykorzystać bazie?

Bazie stanowią przede wszystkim symbol wiosny i świąt wielkanocnych. Gałązki pokryte kotkami można pozyskać ze swojego drzewa lub okolicznej wierzby, jeśli jednak ktoś takiej nie posiada, może zakupić bazie w kwiaciarni, sklepie ogrodniczym lub na jarmarku wielkanocnym.

Z powodu okresu ich występowania, bazie wykorzystuje się głównie jako wiosenną ozdobę domu. Najczęściej tworzą dekorację, stojąc samotnie w wazonie. Kotków z wierzby używa się również do wszelkich wielkanocnych stroików, do ozdobienia koszyka ze święconką lub palmy na Niedzielę Palmową.

Wierzba od dawna jest znana jako skarbnica leczniczych właściwości. Była słynnym lekiem przeciwbólowym, szczególnie jej liście, które osłabiały bóle porodowe. Z drzewa otrzymywano także pierwszą aspirynę. Bazie również wykorzystuje się w lecznictwie. Walory estetyczne nie są jedynym zastosowaniem kwiatostanów wierzby. Z ich właściwości można skorzystać w domowych warunkach. Napar z kotków przede wszystkim wspomoże organizm podczas choroby.

Przeczytaj również: Nie pozbywaj się jej z ogrodu. Jasnota purpurowa pomoże przy wielu schorzeniach i odstraszy mole

Jak zrobić herbatkę baziową?

Napar z bazi, nazywany też herbatką baziową lub mlekiem baziowym to łatwy w przygotowaniu napój. Wykorzystuje się do niego świeże lub ususzone kotki. Powinny to być bazie, które będą jak najmniej obciążone zanieczyszczeniami, takimi jak m.in. spaliny. Najlepiej więc zebrać je z drzew, które są daleko od dróg.

Napar z bazi jest oparty na mleku krowim. Jeśli jednak mamy nietolerancję laktozy lub unikamy picia mleka krowiego, wykorzystać można dowolny napój roślinny lub wodę. Na jedną szklankę płynu przypada jedna łyżka bazi. Zrobienie herbaty baziowej jest bardzo proste.

Przygotowanie mleka baziowego:

  • Mleko zagotowujemy i lekko studzimy.
  • Przelewamy do kubka i dorzucamy łyżkę bazi.
  • Miksturę przykrywamy talerzykiem i czekamy 10 minut.
  • Pijemy na ciepło.

jak zrobić herbatę baziową Herbata z bazi działa przeciwzapalnie, napotnie i przeciwbólowo. Fot.123RF.com

Istnieje także drugi sposób na zrobienie herbaty z bazi

  • Kwiatostany umieszczany w garnku z mlekiem.
  • Gotujemy aż do momentu wrzenia.
  • Miksturę odstawiamy na 10 minut.
  • Po tym czasie pijemy na ciepło.

Aby wzbogacić napój baziowy i nadać mu lepszego smaku, można dodać odrobinę miodu o dodatkowych właściwościach antybakteryjnych, masła lub cynamonu. Świetnym dodatkiem będzie również kurkuma posiadająca silne działanie przeciwzapalne. Przyprawa może jednak wysuszać gardło, więc należy na to zwrócić uwagę podczas picia herbaty z bazi.

Na co pomaga herbata z bazi?

Herbata z bazi działa przeciwzapalnie ze względu na dużą zawartość salicylanów. Związek ten ma takie samo działanie jakie wiele leków zwalczających objawy grypy i stany zapalne, jednak nie podrażnia żołądka. Salicyliany w wywarze mają także właściwości przeciwzakrzepowe, hamują zlepianie się płytek. Herbata z bazi pomoże więc w walce z powstawaniem zakrzepów, które prowadzą do miażdżycy, udarów mózgu i zawałów. Wykazuje również właściwości przeciwbólowe i wzmaga potliwość. Napój rozgrzeje i zbije gorączkę, więc pomoże przy przeziębieniach lub grypie.

Napar z bazi ma działanie wykrztuśne i wspomoże w chorobie płuca, z których usunie zalegające wydzieliny. Zwalczy również objawy niestrawności, ze względu na swoje przeciwbiegunkowe właściwości. Na problemy z zasypianiem i wyciszeniem również pomoże napar baziowy. Złagodzi bóle mięśni i stawów, występujące przy przeziębieniach i grypie. 

Przeczytaj również:

Silnie trująca roślina, która...pomaga w leczeniu wielu schorzeń. Uprawa bielunia dziędzierzawy nie jest łatwa

Uciążliwy chwast o niebywałych właściwościach leczniczych. Rdest ptasi można zbierać już od przedwiośnia

Domowe syropy na kaszel na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.