Porady ogrodnicze

Jak rozmnażać borówkę amerykańską? Najprostszy sposób rozmnażania borówki w uprawie amatorskiej

Borówka amerykańska to roślina, której uprawa może przysporzyć kłopot. Jest za to niezwykle cenna. Jej owoce są niezwykle smaczne i zdrowe. Warto poznać zasady jej odpowiedniej pielęgnacji, a także rozmnażania. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli zapewnić sobie każdego lata moc borówek.

Jak rozmnażać borówkę amerykańską? Najprostszy sposób rozmnażania borówki w uprawie amatorskiej
Jak rozmnożyć borówkę amerykańską? Jest kilka sposobów. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Sprawdź, jak rozmnożyć borówkę amerykańską. Czy wiesz, kiedy powinieneś pobrać sadzonki?

Kiedy rozmnażać borówkę amerykańską?

Borówkę amerykańską najlepiej sadzić wczesną wiosną oraz jesienią. Zapewni to roślinie dobry start. Młode sadzonki nie będą zbyt wcześnie narażone na upały, ani na przymrozki.

W przypadku rozmnażania nie można tak łatwo określić, kiedy jest najlepszy termin. Wszystko zależy od sposobu, który wybierzemy.

W przypadku sadzonek zdrewniałych oraz rozmnażania za pomocą okładów poziomych, w dalszym ciągu obowiązuje termin wczesnowiosenny i jesienny. Natomiast rozsady z sadzonek zielnych należy pobrać i przygotować latem, podczas aktywnego wzrostu rośliny.

Rozmnażanie borówki amerykańskiej

Jak przygotować okłady poziome?

Borówkę amerykańską za pomocą okładów poziomych można rozmnażać na początku wiosny lub jesieni. Zabieg należy rozpocząć już rok wcześniej. Roślina mateczna powinna zostać silnie przycięta. Dzięki temu wyda długie przyrosty jednoroczne.

W marcu następnego roku nowe, długie pędy należy nagiąć do ziemi. Warto wzmocnić glebę otaczającą roślinę za pomocą nawozu. Pędy ostrożnie naginamy, usuwamy z nich liście i zagrzebujemy na głębokości 10 centymetrów. Ziemię ugniatamy oraz podlewamy. Aby upewnić się, że roślina pozostanie w nadanym jej kształcie, warto zamocować drut. Wygięty w literę U powinien zostać wbity w ziemię, aby utrzymać pędy w odpowiednim miejscu.

Kiedy zaczną rosnąć nowe pędy, pozbywamy się wszystkich słabych. Natomiast sile pędy boczne przycinamy ok. 2 cm od nasady.

Późną jesienią nadchodzi czas na odcięcie rozsad od rośliny. Ukorzenione odkłady delikatnie odkopujemy, odcinamy, a następnie wysadzamy na nowe stanowisko, na którym już pozostaną.

Przeczytaj również: Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady

Jak przygotować sadzonki zdrewniałe?

Rozsady z sadzonek zdrewniałych należy przygotować późną jesienią lub na początku zimy. Pobiera się je z w pełni zdrewniałych pędów ostatniego przyrostu rocznego. Pędy nie mogą być porażone chorobą ani pochodzić z części rośliny, które były najbardziej oświetlone.

Długość zdrewniałej sadzonki powinna wynosić od 20 do 30 cm. Warto pamiętać, aby górne cięcia były wykonywane pod skosem, a dolne prostopadle do sadzonki.

Zdrewniałe sadzonki przechowuje się w zimie w wilgotnym piasku, w temperaturze wynoszącej tylko kilka stopni. Sadzonki można wiązać w pęczki. To dobry sposób dla osób niecierpliwych, ponieważ sadzonki można również sadzić bezpośrednio do podłoża.

Jak przygotować sadzonki zielne?

Sadzonki zielne powinno pobierać się od podczas aktywnego wzrostu rośliny. Jest to okres  od końcówki czerwca do połowy lipca. Sadzonka zielna ma od 8 do 12 cm długości. Każdy pobrany pęd powinien mieć przynajmniej 2-4 liście. Przed posadzeniem należy pozbyć się 2-3 dolnych liści.

Sadzonki zielne najczęściej sadzi się do skrzynek lub inspektów umiejscowionych w podłożu. Niezwykle ważne jest dla nich przepuszczalne i wilgotne podłoże, które pozwoli na bezpośredni dopływ tlenu. Regularnie należy również zraszać liście sadzonek. Niezwykle ważna jest także odpowiednia temperatura. Młode sadzonki warto przykryć folią perforowaną.

Najprostszy sposób na rozmnożenie borówki amerykańskiej

Najprostszym sposobem na rozmnożenie borówki amerykańskiej jest ukorzenienie zdrewniałych gałązek. W odróżnieniu od pozostałych sadzonek są one bardziej odporne na zimno, długie przechowywanie oraz trudne warunki. To one także zapewnią ci największą szansę na sukces w rozmnażaniu borówki amerykańskiej.

Żródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak ściółkować ogórki? Cztery sprawdzone metody ściółkowania

Bugenwilla – egzotyczne pnącze na słoneczne balkony i tarasy. Jak pielęgnować i uprawiać bugenwillę?

"Rolnicy": Swojskie cytrusy w przydomowej szklarni na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.