Porady ogrodnicze

Zastosowanie jodyny w ogrodzie. Nie tylko do ogórków i pomidorów

Wielu ogrodników wykorzystuje w swoich ogródkach dość nietuzinkowe metody, które pomagają w pielęgnacji roślin. Jedną z nich jest jodyna. Ów środek wykazuje wiele cennych właściwości, które mogą okazać się pomocne w uprawie. Sprawdź, do czego stosować jodynę i jak zrobić z niej specjalny oprysk.

Zastosowanie jodyny w ogrodzie. Nie tylko do ogórków i pomidorów
Jak zrobić ochronny oprysk z jodyny i w jakich przypadkach go stosować? Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Spis treści:

Jakie właściwości ma jodyna?

Jodyna to środek wykazujący właściwości antyseptyczne. Z tego względu jest najczęściej wykorzystywana do odkażania ran. Preparat można kupić niemal w każdej aptece.

Niektórzy używają jodyny również w ogrodnictwie. Z uwagi na jej właściwości odkażające, jodyny można używać do eliminowania grzybów i bakterii zagrażających roślinom. Substancja może wzmacniać ich korzenie, a także przyczyniać się do szybszego wzrostu oraz pączkowania i zawiązywania owoców.

Przeczytaj również: Oprysk z jodyny na pomidory. Jak przygotować i jak często go stosować?

Do czego stosować jodynę w ogrodzie?

Ogrodnicy najczęściej stosują jodynę w formie oprysków do roślin takich jak pomidory czy ogórki. Domowej roboty preparat może skutecznie pomóc w pozbyciu się szkodników – między innymi mączniaka prawdziwego. Zastosowanie oprysku zmniejsza również ryzyko zainfekowania roślin chorobami grzybowymi.

Oprysku można użyć nie tylko w przypadku pomidorów i ogórków, ale również innych roślin zagrożonych atakiem mączniaka prawdziwego, takich jak agrest, berberys, porzeczki, piwonie czy róże. Co ciekawe, niektórzy wykorzystują jodynę także do dezynfekcji nasion i bulw przed sadzeniem.

Z jodyny można również zrobić nawóz do roślin ogrodowych. Wystarczy wymieszać mniej więcej 40 kropel owej substancji z 10 litrami wody. Takie stężenie powinno być bezpieczne dla upraw. Roztworem tym należy podlewać rośliny mniej więcej co 3-4 tygodnie, uważając przy tym na liście i łodygi. Każdej roślinie wystarczy dawka około 400-500 ml nawozu.

Oprysk z jodyny można stosować do wszystkich roślin w ogrodzie, pod warunkiem, że stosuje się odpowiednie proporcje. Fot. Wiktoria Hrekova/123RF.com

Oprysk z jodyny i mąki ziemniaczanej – przepis i zastosowanie

W jaki sposób przygotować oprysk z jodyny, który pomoże uchronić rośliny przed szkodnikami i chorobami? Przepis nie jest skomplikowany.

Najpierw należy wymieszać 500 ml wody z łyżeczką mąki ziemniaczanej. Powstałą substancję trzeba połączyć z kolejnym 1 l wody, 3 ml octu 10% oraz 2 ml jodyny. W ten sposób da się uzyskać około 1,5 l oprysku.

Jak stosować oprysk z jodyny i maki ziemniaczanej? Należy umieścić go w opryskiwaczu ręcznym lub ciśnieniowym. Rośliny należy spryskiwać 1-2 razy w odstępie 2 tygodni.

Jodyna do roślin doniczkowych

Warto wiedzieć, że jodyna przyda się nie tylko w przypadku roślin rosnących w ogrodzie. Z powodzeniem da się ją wykorzystać do zasilania kwiatów doniczkowych. W tym celu należy użyć takiego samego nawozu, jak w przypadku preparatu do upraw ogrodowych – 40 kropel jodyny trzeba wymieszać z 10 litrami wody.

Nawóz lepiej stosować wtedy, gdy gleba w doniczce jest wilgotna. Nawożenie specyfikiem zrobionym na bazie jodyny można powtarzać co, mniej więcej, miesiąc. Warto przy tym pamiętać, by nie polać nawozem części nadziemnych roślin.

Przeczytaj również: Jodyna do roślin doniczkowych. Jak zrobić nawóz, który stawia roślinę na nogi?

Do jakich roślin nie wolno stosować jodyny?

W zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących stosowania nawozu z jodyny do poszczególnych gatunków roślin. Warto jedynie używać rzeczonego specyfiku z umiarem i nie przekraczać wskazanych w przepisie ilości podczas sporządzania preparatu.

Dobrze również pamiętać o omijaniu części nadziemnych roślin podczas zasilania ich nawozem z jodyną. W przeciwnym razie można uszkodzić łodygi bądź liście – szczególnie wtedy, gdy roślina jest delikatna.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Już kilka kropli pomoże roślinom w twoim ogrodzie. Jak przygotować oprysk z jodyny?

Jak przygotować dołek do sadzenia pomidorów? Z taką podstawą, sadzonka szybko się przyjmie

Nietypowy sposób na ślimaki w ogrodzie. Takiej bariery nie mają szans przejść

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.