Porady ogrodnicze

Jak zadbać o ziemię po pomidorach? Zrób specjalny nawóz i przygotuj ją do kolejnego sezonu

Po zakończeniu uprawy pomidorów podłoże jest ubogie w składniki odżywcze. Ponadto wyjałowiona gleba może zawierać chorobotwórcze patogeny, szczególnie w sytuacji, gdy w tym roku na uprawie pojawiła się zaraza ziemniaczana. Co powinniśmy zrobić z grządką, aby odpowiednio przygotować ją na następny sezon? Jak zadbać o ziemię po pomidorach? Podpowiadamy.

Jak zadbać o ziemię po pomidorach? Zrób specjalny nawóz i przygotuj ją do kolejnego sezonu
Gleba po uprawie pomidorów wymaga dodatkowych zabiegów. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Ziemia po uprawie pomidorów – skażenie zarazą ziemniaczaną

Zaraza ziemniaczana pojawia się na pomidorach zarówno uprawianych w pod folią, jak i prowadzonych w gruncie. Ta niebezpieczna choroba grzybowa poraża całą nadziemną cześć roślin, skutkując ich obumarciem krzaczków i zniszczeniem plonów. Patogen zagraża nie tylko tegorocznym zbiorom. Skaża on również glebę, w której przetrwa zimę, co zwiększa ryzyko rozwoju choroby w kolejnym sezonie. Pamiętajmy również, że pomidory mają duże wymagania pokarmowe, w związku z czym wyjaławiają podłoże. Z tych właśnie powodów ziemia po uprawie pomidorów, zwłaszcza po zarazie ziemniaczanej, wymaga dodatkowych zabiegów.

Przeczytaj również: Najlepszy poplon po pomidorach. Ziemia będzie żyzna, a przyszłoroczne zbiory zdrowe

Jak zadbać o ziemię po pomidorach?

O ziemię po pomidorach musimy we właściwy sposób zadbać. W pierwszym kroku grządkę z krzaczkami pomidorów zaatakowanymi przez zarazę ziemniaczaną musimy dokładnie oczyścić. W tym celu powinniśmy ściąć chore rośliny przy samej ziemi, pozostawiając korzenie w glebie. Porażone krzaki wraz z owocami wrzućmy na kompost na gorąco lub do bioodpadów. Następnie usuńmy wszystkie chwasty i zabierzmy się za użyźnienie ziemi po pomidorach, co odpowiednio przygotuje glebę na kolejny sezon.

Na ziemi po uprawie pomidorów wysiejmy zielony nawóz, który wzbogaci podłoże w składniki odżywcze i odpowiednio spulchni glebę. Jako poplon możemy wykorzystać łubin wąskolistny – gatunek w naturalny sposób wiążący azot z powietrza. Roślina wykiełkuje i zapuści korzenie, rozluźniając glebę w jej głębokich warstwach. W połowie lub pod koniec października łubin musimy ściąć tuż nad podłożem. Po skróceniu roślin możemy zostawić je na grządce na całą zimę, stosując metodę „no dig” lub przekopać podłoże wraz z masą zieloną, która do wiosny się rozłoży. Na warstwę ściętego łubinu wykładamy przekompostowany obornik oraz kompost. Zabieg ten dodatkowo wzbogaci glebę w zdrową, żywą materię organiczną, w której znajdują się pożądane mikroorganizmy.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Prace ogrodowe we wrześniu. Sad, ogród warzywny, trawnik

Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

"Na zdrowie": Pomidor. Włosi i dietetycy go uwielbiają na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.