Porady ogrodnicze

Jak zagęścić trawnik? Dosiewanie trawy krok po kroku

Zaraz po założeniu trawnik jest gęsty i wygląda wspaniale. Niestety po kilku latach traci swoją zdolność do reprodukcji darni i często przegrywa walkę z chwastami i chorobami. Wówczas nie trzeba całkowicie wymieniać darni, a jedynie dosiać trawę w miejscach przerzedzenia. Jak zagęścić trawnik i czy takie rozwiązanie ma jakieś wady? Wyjaśniamy.

Jak zagęścić trawnik? Dosiewanie trawy krok po kroku
Regularne dosiewanie trawy ma wiele zalet. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dosiewanie trawnika – czym jest ten zabieg?

Dosiewanie, czyli inaczej zagęszczanie trawnika, to zabieg ogrodniczy polegający na zasianiu nasion na istniejącej już murawie, bez jej przekopywania. Po co się go przeprowadza? Powodów jest kilka:

  • uzupełnienie braków na trawniku,
  • poprawienie gęstości trawnika,
  • zwiększenie różnorodności gatunków,
  • poprawa koloru,
  • odświeżenie wyglądu starego lub „zmęczonego” trawnika,
  • uodpornienie trawnika na choroby.

Regularne dosiewanie trawy powoduje, że murawa łatwiej broni się przed chwastami, ma piękny, soczyście zielony kolor i jest bardziej odporna na choroby.

Dlaczego trawnik się przerzedza?

Powodów powstawania braków na trawniku jest przynajmniej kilka. Najczęściej nie wynikają one z niedokładności przy wysiewie. To, że trawa nie chce rosnąć, może wynikać ze:

  • słabych warunków glebowych albo zbyt ubitej gleby,
  • słabego drenażu,
  • słabego nawodnienia,
  • zbyt małej ilości składników odżywczych w podłożu,
  • słabego napowietrzenia gleby,
  • zbyt małej ilości światła słonecznego.

Okazuje się także, że przyczyną powstawania dziur w trawniku może być również nieodpowiednia mieszanka traw. Najczęściej jest ona za mało odporna na uszkodzenia mechaniczne (np. deptanie) albo warunki pogodowe (np. przemarza).

Jedną z przyczyn powstawania braków w trawniku jest nieodpowiednia mieszanka traw. Jedną z przyczyn powstawania braków w trawniku jest nieodpowiednia mieszanka traw. Fot. 123RF.com

Jaka trawa jest najlepsza na dosiewkę?

Jedną z najbardziej polecanych traw na dosiewkę jest trawa samozagęszczająca. Wśród jej zalet wymienia się między innymi:

  • tworzenie naturalnie pięknej, zielonej, gęstej i zwartej darni,
  • doskonałe uzupełnienie ubytków, dzięki podziemnym rozłogom,
  • uszkodzony trawnik samoistnie się regeneruje (rozkrzewia),
  • jej nasiona kiełkują szybciej niż w przypadku tradycyjnej mieszanki traw.

Czym różni się ten gatunek trawy od zwykłej mieszanki? Standardowa trawa to zbiór pojedynczych, osobno rosnących kępek. Dlatego nawet precyzyjny wysiew może nie wystarczyć, by cały trawnik był gęsty. Samozagęszczająca mieszanka tworzy zaś gęstą sieć kępek, które łączą się ze sobą dzięki podziemnym kłączom. Każda pojedyncza kępka stymuluje rozwój kolejnej, dzięki czemu wszystkie równomiernie zarastają trawnik, nie pozostawiając niezarośniętych miejsc.

Przeczytaj również: Jak założyć trawnik w sierpniu? To dobry czas, by w ogrodzie powstał zielony dywan

Dosiewanie trawnika – metody

Dosiewanie trawy przeprowadza się najczęściej dwiema metodami:

  • dosianiem nasion z tej samej mieszanki, której użyto przy zakładaniu trawnika,
  • dosianiem trawy samozagęszczającej.

Dosiewanie trawnika tą samą mieszanką

Dosiewanie trawnika z tej samej mieszanki, której użyto podczas zakładania trawnika jest najpopularniejszą metodą. Nowe kępki trawy wschodząc, przykrywają ubytki, a murawa odzyskuje jednolity wygląd. Trawa z tej samej mieszanki rośnie w jednakowym tempie, co też jest dużym plusem.

Minusem zaś jest ryzyko ponownego pojawienia się ubytków w miejscach, gdzie trawa nie wyrosła po pierwszym zasianiu. Był ku temu bowiem jakiś powód – na przykład zbytnie zacienienie albo częste deptanie. Ta sama mieszanka go nie rozwiąże, warto więc na tych bardziej wymagających fragmentach trawnika zasiać trawę odporną na trudne warunki albo uszkodzenia.

Dosiewanie trawnika trawą samozagęszczającą

Drugim sposobem jest wykorzystanie trawy samozagęszczającej. Sprawdza się ona, gdy chcesz szybko uzyskać efekt zagęszczonego trawnika. Jeśli nie pamiętasz, jakich nasion użyłeś do założenia trawnika, również użyj mieszanki samozagęszczającej. Składa się ona ze specjalnie wyselekcjonowanych nasion trawy, które rozrastają się we wszystkich kierunkach dzięki podziemnym kłączom. Tworzą w ten sposób gęstą darń, która rozrastając się, przykrywa wszystkie niezarośnięte fragmenty trawnika. W ciągu kilku miesięcy ubytki znikają z powierzchni trawnika i po łysych plackach nie ma śladu.

Dlaczego ta metoda przez wiele osób jest uważana za skuteczniejszą niż dosiewanie tej samej mieszanki? Trawnik uzupełniony trawą samozagęszczającą jest bardzo odporny na intensywne użytkowanie, na przykład deptanie, a także na niekorzystne warunki pogodowe — ostre słońce, mróz, deszcz czy śnieg. Co więcej, sam się regeneruje, gdyż nowe kępy trawy wyrastają z podziemnych kłączy.

Dosiewka trawy – wady i zalety

Trawnik, na którym pojawiły się łyse placki bez trawy, nie wygląda atrakcyjnie. Poza tym szybciej porastają go chwasty, jest też bardziej podatny na choroby. Nawet jeśli użyjesz nawozów i regularnie będziesz go kosić, sam się nie zagęści. Czy to oznacza, że trzeba zrywać darń i wysiewać wszystko na nowo? Oczywiście nie. Wystarczy po prostu dosiać trawę w miejscach, w których murawa jest przerzedzona. Dosianie trawy znacznie zwiększa estetykę trawnika, a co za tym idzie – całego ogrodu. Jest również dużo tańsze niż zrywanie murawy i wysiew trawnika na nowo.

Czy dosiewka trawy ma jakieś wady? Uzupełnienie braków w trawniku poprzez dosianie nowych nasion to szybki sposób na poprawę jego wyglądu. Trzeba to jednak zrobić poprawnie i w odpowiednim terminie, gdyż w przeciwnym razie efekt będzie daleki od zamierzonego. Najlepiej jest dosiewać nasiona miesiąc po wysianiu trawnika. Uzupełnianie robi się ręcznie, w miejscach pozbawionych trawy. Dosiewka może okazać się mało skuteczna również wtedy, gdy cały trawnik jest bardzo zniszczony albo zaatakowany przez choroby – wówczas warto pomyśleć o jego całkowitej wymianie.

Nawet prawidłowa pielęgnacja trawnika nie zawsze chroni przed pojawieniem się w nim ubytków. Jeśli zauważysz na nim łyse placki, nie musisz od razu wymieniać całej darni – wystarczy zrobić dosiewkę. Możesz wykorzystać do tego mieszankę, która była użyta do zakładania trawnika albo bardzo odporną trawę samozagęszczającą. Jeden i drugi sposób pomoże ci uporać się z nieestetycznymi brakami na murawie.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Co robić, gdy trawa wysycha? Jak uratować przesuszony trawnik?

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Naturalny sposób za mniej niż 5 zł działa na długo

Kiedy woda może nam zaszkodzić? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.