Porady ogrodnicze

Jedne z piękniejszych kwiatów w ogrodzie. Jak siać nasiona lobelii, kiedy najlepiej to zrobić?

Lobelia jest piękną rośliną o drobnych kwiatach tworzących ozdobne kępki lub kaskady. Świetnie sprawdzi się na balkonach i w ogrodach, uzupełniając kompozycje roślin jednorocznych. W uprawie lobelii ważny jest termin wysiewu, ponieważ długo kiełkuje. W warunkach polskich lobelię uprawia się z rozsady. Kiedy wysiewać lobelię, aby cieszyć się jej pięknymi kwitami już latem? Sprawdź, najważniejsze zasady wysiewu lobelii.  

Jedne z piękniejszych kwiatów w ogrodzie. Jak siać nasiona lobelii, kiedy najlepiej to zrobić?
Lobielia obsypuje rabaty i donice chmurą drobnych kwiatów. Kiedy ją wysiewać? Fot.CanvaPro

Spis treści:

Lobelia - wyjątkowy kwiat 

Lobelia jest rośliną pochodzącą z Afryki lub Ameryki Południowej. Doskonale rośnie zatem na stanowiskach słonecznych. W polskich warunkach klimatycznych najczęściej uprawiana jest jako roślina jednoroczna, ponieważ nie jest odporna na przymrozki. Pod nazwą lobelii kryje się ponad 400 różnych gatunków. Na balkonach i rabatach ogrodowych najczęściej uprawia się lobelię przylądkową, która osiąga maksymalnie 25 cm wysokości. Ta niepozorna roślina latem pokrywa się dywanem drobnych kwiatów o najróżniejszej barwie. Dzięki temu staje się okazałą ozdobą.  

Jakie są najpopularniejsze gatunki lobelii, które możesz uprawiać w ogrodzie? 

  • Lobelia przylądkowa - występuje w odmianach o pokroju wzniosłym i zwisającym. Tworzy piękne kępy drobnych kwiatów w kolorze niebieskim, fioletowym, różowym czy białym. Świetnie prezentuje się zarówno osobno w doniczkach, jak i posadzona pomiędzy innymi okazalszymi kwiatami. Jest także piękną ozdobą skalniaków i niskich rabat kwiatowych.  
  • Lobelia szkarłatna - osiąga wysokość do 70 cm. Ma czerwone kwiaty ułożone w groniasty kwiatostan. Świetnie czuje się nad oczkiem wodnym, ponieważ naturalnie porasta tereny podmokłe.  
  • Lobelia wielka – jak sama nazwa wskazuje to okazała roślina osiągająca nawet 80 cm wysokości. Ma pędy wzniosłe zakończone groniastym kwiatostanem w kolorze niebiesko-fioletowym. Ta odmiana kwietnie pod koniec lata. Jest odporna na mrozy.  

Najczęściej wybierana lobelia przylądkowa nie jest kwiatem o specjalnych wymaganiach uprawowych. Bardzo dobrze czuje się na stanowisku słonecznym w glebie żyznej i przepuszczalnej. Podczas hodowli w doniczkach warto zapewnić jej dobry drenaż, ponieważ nadmiar wilgoci może powodować choroby grzybowe.  

Przeczytaj również: Lobelia – zjawiskowy kwiat na balkon i taras. Jak pielęgnować lobelię?

Latem należy szczególnie uważać na nawodnienie gleby. Roślina ta ma dość spore wymagania wodne i nie można dopuścić do całkowitego przesuszenia gleby. W okresie największych upałów warto podlewać ją nawet dwa razy dziennie.  

Dużym wyzwaniem dla ogrodników jest wysiew lobelii. Wynika to z niewielkich rozmiarów nasion i długiego okresu kiełkowania. W Polsce lobelię uprawia się jedynie z rozsady, dlatego nie przegap najlepszego terminu do wysiewu tej wyjątkowej rośliny. 

Lobelie do doniczek należy wysiewać na początku marca. Fot. CanvaPro

Kiedy wysiewać lobelie? 

Zastanawiasz się, kiedy wysiewać lobelię? Ze względu na długi okres kiełkowania lobelię najlepiej siać do doniczek już w połowie lutego lub na początku marca. Pierwsze kiełki możesz zobaczyć po dwóch tygodniach. Z koeli pierwsze pąki mogą być widoczne dopiero po 10 tygodniach. Warto zatem dobrze zaplanować przygotowanie rozsady lobelii i wysiać roślinę dostatecznie wcześnie.  

Lobelia - wysiew nasion krok po kroku 

Nasiona lobelii są bardzo drobne. Wyglądają jak nasiona maku, ale są od nich znacznie mniejsze, co bardzo utrudnia wysiew. Oczywiście w przypadku tej rośliny pikowanie staje się niezbędne. Jak wysiewać lobelię? 

Krok 1. Przygotuj długą, ale niską doniczkę z dużą warstwą drenażu. Wypełnij ją ziemią uniwersalną do kwiatów lub do przygotowywania rozsad.  

Krok 2. Przed posianiem nasion dobrze podlej ziemię, aby była wilgotna. Jeśli ziemia jest zbyt gliniasta i klei się, dodaj nieco piasku lub perlitu.  

Krok 3. Rozrzuć nasiona lobelii na powierzchni ziemi. Nie zakopuj ich. Możesz ewentualnie nieco je przycisnąć do ziemi. Niektórzy ogrodnicy zalecają wymieszanie nasion z piaskiem, aby równomiernie rozłożyć nasiona w doniczce.  

Krok 4. Doniczkę z nasionami przykryj folią, dzięki czemu roślina będzie miał odpowiednią temperaturę, a ziemia nie będzie mocno przesychać. Pamiętaj, aby co jakiś czas wietrzyć doniczkę, by nie rozwinęła się pleśń. Możesz rozszczelnić folię lub zrobić w niej niewielkie otwory.  

Krok 5. Pikowanie lobelii rozpocznij, gdy wypuści dwa liście. Podważ delikatnie jedną lub kilka kiełków i układaj je w mniejszej doniczce w rozstawie 2 cm. 

Po pikowaniu rozsady lobelii będą rosnąć w mniejszych doniczkach i tworzyć piękne kępki. Do stałych doniczek lub do gruntu przesadź je dopiero w połowie maja. Pamiętaj, aby pomiędzy sadzonkami zachować 10 cm odległości.   

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj także:

Jakie kwiaty na balkon są najlepsze? Propozycje na piękny balkon również po sezonie

Powinna być w każdym ogrodzie, idealna dla początkujących. Siew aksamitek na rozsadę

Ogrodnik zaleca: zrób to, zanim posadzisz kwiaty na balkonie i tarasie. Efekty będą imponujące

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.