Porady ogrodnicze

Kluczowy oprysk na brzoskwinie. Wykonaj wiosną, owoce będą zdrowe i słodziutkie

Uprawa drzew brzoskwiniowych do łatwych nie należy. Wiele zależy od pogody – rośliny źle znoszą suchą i chłodną wiosnę oraz mokrą i zimną jesień. Na szczęście na niektóre rzeczy, w przeciwieństwie do kaprysów pogody, mamy wpływ. Jak zapewnić drzewom odpowiednią pielęgnację i ochronę? Jeśli nie wykonałeś profilaktycznego oprysku jesienią i w czasie zimowych ociepleń, bezwzględnie zrób go teraz. Podpowiadamy, czym pryskać brzoskwinie na wiosnę, aby doczekać się zdrowych, soczystych owoców.

Kluczowy oprysk na brzoskwinie. Wykonaj wiosną, owoce będą zdrowe i słodziutkie
Kędzierzawość liści – groźna choroba brzoskwini, którą możesz powstrzymać opryskami, to prawdziwy wróg twoich upraw. Fot. CanvaPro

Spis treści: 

Kędzierzawość liści – groźna choroba brzoskwini

Na to, czy twoje drzewa zainfekują groźne choroby, ma wpływ wiele czynników. Nieodpowiednie stanowisko potrafi sprawić, że rośliny staną się bardziej podatne na ataki szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych. Niewłaściwie dobrana gleba, zbita i kwaśna lub sucha i piaszczysta powoduje, że ich wzrost jest spowolniony, a kolei podłoża zimne i podmokłe to idealne siedlisko bakterii. Okazuje się jednak, że nawet gdy posadzisz brzoskwinię na osłoniętym i słonecznym stanowisku w ziemi przepuszczalnej, łatwo nagrzewającej się, której odczyn mieści się pomiędzy pH 6,0 a 6,5, drzewo może zachorować.  

Najczęściej ogrodowe uprawy brzoskwini zainfekowane zostają przez grzyb Taphrina deformans z rodziny szpetczaków Taphrinomycetes. To on odpowiada za kędzierzawość liści, groźną chorobę brzoskwini. Jeśli jej nie zwalczysz, doprowadzi do obumarcia kolejnych pędów i wreszcie całej rośliny. Nawet wtedy, gdy uda jej się przeżyć po wycięciu porażonych pędów i solidnym oprysku choroba negatywnie odbije się na ogólnej kondycji drzewa, a tym samym pozbawi cię dorodnych i soczystych owoców.

Nie ma odmian odpornych na tę chorobę. Jednak można się jej pozbyć skutecznie, wystarczy przestrzegać terminów oprysków: jesiennego, w okresie zimowych ociepleń (temperatury muszą być dodatnie) i na wiosnę, jeszcze zanim rozwiną się liście. Dlaczego właśnie tak? Czas wykonywania zabiegu musi odpowiadać cyklom rozwojowym grzyba, który odpowiada za porażenie młodych liści, pędów i owoców brzoskwini.

Przeczytaj również: Jak i kiedy wykonywać opryski na drzewa owocowe? Terminarz oprysków

Czym pryskać brzoskwinie na wiosnę?

Jeżeli zauważyłeś na drzewach brzoskwiniowych objawy kędzierzawości liści, koniecznie wytnij porażone wierzchołki pędów, pozbądź się zainfekowanych przyrostów oraz porażonych młodych listków. I pamiętaj, aby więcej nie spóźniać się z wiosennym opryskiem – to on ma największy wpływ na to, czy w kolejnym sezonie znów przyjdzie ci mierzyć się z problemem.

brzos Kędzierzawość liści to bardzo zjadliwa choroba. Jeśli jej nie zwalczysz, pożegnasz się z owocami. Fot. 123rf.com/CanvaPro

Nie wiesz, czym pryskać brzoskwinie na wiosnę? Dobre rezultaty daje stosowanie preparatów miedziowych, ale ostatecznie rodzaj i skład podawanego środka należy dopasować do fazy rozwoju drzewa.

  • Jesień

Zabieg profilaktycznego oprysku preparatem na bazie miedzi i tiuramie powinno się wykonać jesienią, gdy tylko opadną liście. Ważne, aby stosowany środek, wybrany spośród dopuszczonych do tego rodzaju zabiegów, pokrył całe drzewo, nie tylko jego koronę. Jeśli stronisz od stosowania chemii, wykonaj oprysk gnojówką z pokrzywy.

  • Wiosna

Dopóki na drzewach nie pojawiły się liście, ale widać już, jak nabrzmiewają pąki jest jeszcze czas na wykorzystanie fungicydów dodynowych oraz tiuramowych. Do ogrodów ekologicznych, gdzie nie podajesz roślinom chemii, wybierz oprysk z wyciągu z krwawnika pospolitego.

Terminarz oprysków obejmuje działania jesienią i na wiosnę, ale warto też dodatkowo ochronić drzewa w czasie zimowych ociepleń fungicydem wysokiej jakości. Dobrą praktyką będzie zastosowanie wraz z nadejściem wiosny nowoczesnego nawozu zawierającego w swoim składzie miedź, który zapewni dodatkowe działanie grzybobójcze. 

W różnych częściach kraju i regionach uprawnych występują charakterystyczne dla danego miejsca cechy mikroklimatyczne, które na wiele sposobów przyspieszają lub spowalniają start sezonu wegetacyjnego oraz nabrzmiewanie i pękanie pąków na drzewach. Dlatego pamiętaj, że to, czy nadszedł odpowiedni moment na oprysk, w dużej mierze zależy od regionu, w jakim prowadzisz swoje uprawy.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu

Miedzian na drzewa owocowe – kiedy pryskać? Jakie krzewy i drzewka owocowe można pryskać miedzianem?

Nawożenie drzew owocowych — kiedy i czym nawozić? Naturalne nawozy pod drzewa owocowe

Opryski drzew owocowych – terminarz i niezawodne sposoby. Naturalny oprysk na drzewa owocowe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.