Porady ogrodnicze

Likwiduje szkodniki i leczy rany na roślinach. Jak wykorzystać kurkumę do kwiatów w domu i ogrodzie

Kurkuma jest powszechnie stosowaną przyprawą w kuchni azjatyckiej. Jej właściwości lecznicze wykorzystywane były od wieków w medycynie ajurwedyjskiej. Ale to jeszcze nie koniec jej zastosowań. Jak się okazuje, jest doskonałą podstawą preparatów, które wykorzystasz w swoim ogrodzie oraz podczas uprawy roślin doniczkowych. Zamień chemiczne środki ochrony roślin na naturalną kurkumę.   

Likwiduje szkodniki i leczy rany na roślinach. Jak wykorzystać kurkumę do kwiatów w domu i ogrodzie
Kurkuma działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Warto ją stosować jako oprysk. Fot.Alexandr Lebedko/123RF.com

Spis treści:

Kurkuma - pomocna nie tylko w kuchni  

Kurkuma jest rośliną z rodziny imbirowatych. Znalazła liczne zastosowanie w kuchni azjatyckiej i coraz częściej wykorzystywana jest także w kuchni polskiej. Stosowana jest przede wszystkim jako przyprawa i barwnik do ryżu czy jajek.  

Spożywanie kurkumy wiąże się nie tylko z walorami smakowymi potraw, ale także z korzyściami zdrowotnymi. Jej główny składnik - kumaryna – wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. Ponadto udowodniono, że kurkuma reguluje trawienie, działa neuroprotekcyjnie, a także wykazuje właściwości przeciwutleniające, chroniąc przed procesami starzenia się skóry czy nowotworami.  

To jednak jeszcze nie wszystko. Kurkuma działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, możesz ją stosować na rany czy ugryzienia owadów. Właściwości te są także bardzo cenione przez ogrodników. Jak wykorzystać kurkumę w ogrodzie? 

Przeczytaj również: Naturalna ochrona przed chorobami i szkodnikami. Jak i do czego stosować kurkumę w ogrodzie?

Jak stosować kurkumę w ogrodzie? 

Kurkuma dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym może zastąpić ci maść ogrodniczą. Wystarczy wymieszać ją z wodą do uzyskania gęstej pasty i posmarować nią rany na drzewach czy krzewach. Doskonale sprawdzi się podczas wiosennego cięcia drzew owocowych. Dzięki niej zabezpieczyć rany i zapobiegniesz infekcjom bakteryjnym, które mogłyby doprowadzić do rozwoju zgnilizny lub innych chorób.  

W ogrodzie kurkumę możesz wykorzystać jako zamiennik chemicznych preparatów grzybobójczych, które negatywnie wpływają na stan roślin, gleby i środowiska. Wystarczy wymieszać kurkumę z wodą i zastosować ją jako oprysk na liście lub jako roztwór do podlewania. Kurkuma świetnie działa przeciwko mączniakowi czy brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. Stosowana do podlewania ochroni korzenie roślin przed chorobami grzybowymi. 

Częstym problemem w ogrodach czy podczas hodowli kwiatów na balkonie jest atak szkodników. Na to również może pomóc kurkuma w formie roztworu do spryskiwania. Możesz także posypać kurkumą liście lub glebę. Jej zapach i smak skutecznie odstraszą mszyce, mrówki czy wełnowce. Jest doskonałym sposobem na walkę ze szkodnikami szczególnie na krzewach owocowych, ponieważ jest w pełni naturalna i nie wpływa na smak owoców.  

Kurkuma często stosowana jest przez hodowców roślin i ogrodników jako nawóz. Fot.123RF.com

Kurkuma do roślin doniczkowych 

Właściwości przeciwgrzybowe kurkumy przydadzą się także podczas uprawy kwiatów w doniczkach we wnętrzu domu, szczególnie gdy masz tendencję do przelewania roślin. Wówczas stosowanie kurkumy może ochronić kwiaty przed rozwijającymi się chorobami grzybowymi.  

Kurkuma przyda ci się także podczas przesadzania roślin czy ich rozmnażania. Warto młode sadzonki roślin zanurzyć w sproszkowanej kurkumie i dopiero włożyć do ziemi. Dzięki temu chronisz je przed infekcjami bakteryjnymi i grzybowymi.  

Przeczytaj również: Naturalne dokarmianie sadzonek pomidorów i ogórków. Rośliny będą zdrowe, a plony dorodne

Kurkuma często stosowana jest przez hodowców roślin i ogrodników jako nawóz. Zawiera bowiem wiele składników mineralnych wspierających rozwój roślin. Dokarmia się nią między innymi pomidory czy ogórki. Aby wykorzystać ją w ten sposób, jedną łyżeczkę kurkumy należy zmieszać z wodą, odstawić na noc i podlać rośliny. Warto jednak uważać na proporcje, ponieważ kurkuma jest kwaśna i zbyt dużo tej przyprawy może zniszczyć korzenie roślin. 

Źródło: Deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Co włożyć do dołka podczas sadzenia ogórków? Takim naturalnym zestawem zapewnisz sobie duże plony

Jak przywrócić glebie żyzność? Wzmocnij ją mieszanką na bazie drożdży i jodu

Płynne nawozy do owoców, warzyw i kwiatów w ogrodzie. 5 przepisów na naturalnej bazie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.