Porady ogrodnicze

Niezastąpiony sposób na bratki. Będą długo kwitły i miały ogrom kwiatów

Bratki to kwiaty, które chętnie sadzimy w ogrodzie lub skrzynkach balkonowych, aby cieszyły nas swoim widokiem już od wczesnej wiosny. Wielu uznaje je za rośliny nietrwałe. Tymczasem, jeśli odpowiednio o nie zadbamy i zapewnimy im optymalne warunki wzrostu, mogą zachwycać nawet do końca lata. Zastanawiasz się, co zrobić, by bratki długo kwitły? Zdradzamy, jak się o nie dobrze zatroszczyć.

Niezastąpiony sposób na bratki. Będą długo kwitły i miały ogrom kwiatów
Sprawdź, czego potrzebują bratki, by długo kwitły. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Czego potrzebują bratki, by długo kwitły?

Bratki to niezwykle urokliwe kwiaty, które już wczesną wiosną dają nam wiele radości. Występują w mnóstwie kolorów, a ich płatki zdobią efektowne plamki, wzory i przebarwienia. Wprowadzają życie do ogrodów i na balkony wtedy, gdy panujący chłód nie pozwala jeszcze na sadzenie większości ozdobnych roślin. Bratki są pod tym względem wyjątkowe – świetnie radzą sobie z obniżoną temperaturą. Lekki przymrozek im nie zaszkodzi, ale nie trzymajmy ich na zewnątrz, gdy słupek rtęci wskazuje poniżej -5°C.

Te wdzięczne rośliny ukazują swe barwne płatki w czasie, gdy większość innych gatunków jeszcze nie kwitnie. Termin kwitnienia bratków uzależniony jest od ich odmiany. Kupując sadzonki, możemy zdecydować się na odmiany wczesne i średnio wczesne, które kwitną od przedwiośnia do pierwszych dni lata. Do wyboru mamy także średnio wczesne i późno kwitnące odmiany – te kwitną do lipca lub nawet dłużej. O tym, jak długo będzie trwało kwitnienie bratków, decyduje nie tylko odmiana, ale też sposób pielęgnacji tych roślin.

Bratki możemy uprawiać w gruncie lub donicy. Bratki możemy uprawiać w gruncie lub donicy. Fot. CanvaPro

Zastanawiasz się, czego potrzebują bratki, by długo kwitły? Warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Stanowisko – bratki mogą rosnąć w słonecznych miejscach, ale w pełnym, palącym słońcu kwitną krócej. Najlepiej posadzić je w półcieniu, gdzie będą znajdowały się pod zadaszeniem – w ten sposób zabezpieczymy je przed intensywnymi opadami deszczu, które mogą niszczyć kwiaty;

  • Doniczka – pojemnik wybrany do uprawy bratków musi mieć otwory odpływowe. Choć kwiaty te lubią mieć stale wilgotną glebę, zastoje wody w podłożu poważnie im szkodzą. W odpowiedniej donicy będą miały szansę bujnie się rozrosnąć i obficie zakwitnąć;

  • Sposób podlewania – pamiętajmy, aby nie polewać liści ani kwiatów bratków. Podczas podlewania zwilżamy wyłącznie podłoże;

  • Nawożenie – bratki kwitną dużo dłużej, jeśli przez cały okres wegetacji są zasilane w niezbędne składniki odżywcze;

  • Usuwanie przekwitłych kwiatów – to świetny sposób na przedłużenie kwitnienia bratków. Pozbądźmy się starych, suchych kwiatów, by rośliny nie traciły energii na zawiązywanie nasion, tylko wytworzyły nowe pąki kwiatowe.

Podczas podlewania bratków zwilżamy wyłącznie ziemię wokół roślin. Podczas podlewania bratków zwilżamy wyłącznie ziemię wokół roślin. Fot. wirestock/123RF.com

Przeczytaj również: Znudziły ci się tradycyjne kwiaty? Posadź w ogrodzie oryginalne rośliny, które przyciągają wzrok

Podlewanie i nawożenie bratków

Wielbiciele bratków, którzy chcą cieszyć się urodą tych kwiatów jak najdłużej, powinni skupić się przede wszystkim na ich odpowiednim podlewaniu i nawożeniu. Te dwa proste zabiegi mają największy wpływ na przedłużenie kwitnienia. Podlewanie powinno być regularne, ale nie obfite, ponieważ bratki nie lubią rosnąć w przesadnie mokrym podłożu. Najlepiej je podlewać codziennie rano, aby w ciągu dnia nadmiar wody wyciekł z donicy i odparował. Utrzymujmy stałą wilgotność podłoża, pamiętając, że kwiaty te źle znoszą przesuszenie. Jak wspominaliśmy, podczas podlewania nie moczymy kwiatów ani liści.

Bratki nie mają wysokich wymagań pokarmowych. Jeśli rosną w żyznym podłożu, nie muszą być dodatkowo zasilane. Jeżeli jednak zależy nam na ich długim kwitnieniu, warto zastosować odpowiednie odżywki. Bratki będą wypuszczały nowe pąki nawet do końca lata, o ile już wiosną zaczniemy zasilać je nawozami, które będą bogate przede wszystkim w fosfor oraz potas. Najlepiej sprawdzą się płynne preparaty przeznaczone do kwiatów balkonowych lub roślin kwitnących. Taki środek stosujemy co 1-2 tygodnie przez cały okres wegetacji. W przypadku bratków świetnie sprawdzają się także domowe odżywki, zwłaszcza nawóz z banana.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Zjawiskowy krzew, który tryska kolorami. Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja hebe

Zrób specjalny koktajl dla lawendy. Szybko się zagęści i będzie pięknie kwitła

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.