Porady ogrodnicze

Palenie ognisk w sadach, dogrzewanie winorośli. Jak ratować zmarznięte rośliny?

Dla zielonych przyrostów krzewów winorośli najbardziej niebezpieczne są gwałtowne spadki temperatur. Dlatego, gdy zapowiadane przymrozki występują dzień po dniu, a rośliny cierpią, chcemy zrobić wszystko, by skutecznie je ochronić. Ratowanie krzewów wymaga złożonych metod  jedną z często stosowanych jest dogrzewanie upraw za pomocą ognia. Jednak co zrobić tam, gdzie nie mamy możliwości rozpalenia ogniska, a bezpieczeństwo roślin leży nam na sercu? Przed przymrozkiem ochronią je ogrzewane tunele. Sprawdź, jak je skonstruować i dlaczego mogą być najskuteczniejszą formą walki z wiosennymi przymrozkami.

Palenie ognisk w sadach, dogrzewanie winorośli. Jak ratować zmarznięte rośliny?
Pędy młodej winorośli są szczególnie wrażliwe na wiosenne przymrozki. Bez docieplenia mogą nie przetrwać. Fot. mimoche/CanvaPro

Spis treści:

Ognisko w sadzie – ochrona przed przymrozkami 

Odmiany krzewów winnych uprawiane w polskim klimacie wykazują dużą odporność na lokalne kaprysy pogodowe. Zimą doskonale radzą sobie z długotrwałymi mrozami, a ich zabezpieczenie, gdy tkwią w uśpieniu, jest dość proste. Wystarczy, że zostaną nisko poprowadzone, przykryte ziemią a w razie potrzeby dodatkowo jeszcze słomianymi matami, by bezpiecznie doczekały wiosny. Jednak na przełomie kwietnia i maja, gdy pobudzone krzewy zaczynają wegetację i wypuszczają nowe, zielone przyrosty o wysokiej wrażliwości, wystąpienie ciągów silnych przymrozków jest dla nich poważnym zagrożeniem.

Ogrodnicy stosują rozmaite metody dogrzewania winorośli wiosną. Należą do nich m.in.: 

  • późniejsze odkrywanie głównych pędów, 
  • zraszanie wodą, 
  • palenie wilgotnej słomy. 

Popularnym sposobem podnoszenia temperatur na wysokości od gruntu do 1 metra jest ognisko w sadzie. Ochrona przed przymrozkami, wykorzystująca interwencyjne dogrzewanie to rozwiązanie wybierane nie tylko przez sadowników, lecz także plantatorów winorośli.

Przymrozki, które pojawiają się nagle w kontrze do słonecznych i ciepłych dni, generują olbrzymie straty. Dla nowych, zieleniejących pędów i nabrzmiałych pąków winorośli już spadek temperatury do -2℃ to sytuacja kryzysowa. Jednak nie zawsze otwarty ogień jest najlepszym rozwiązaniem. Gdy krzewy rosną w mniejszej rozstawie, między nimi wykorzystywane są rozmaite podpory i sznurki, a ukształtowanie terenu oraz organizacja przydomowej uprawy utrudniają organizację, ogrzewanie ogniskami bywa kłopotliwe. Zwłaszcza że pozostawienie ognia w nocy bez nadzoru, choć na chwilę może skutkować rozszerzeniem i podniesieniem się płomieni oraz poparzeniem delikatnych części roślin. 

Przeczytaj również: Zmarznięte truskawki będą potrzebować ratunku. Przygotuj odżywczy nawóz

Jak ocieplić winorośl?

Alternatywą dla klasycznego ogniska jest piecyk lub świeca sadownicza, jednak zakup kilkudziesięciu takich urządzeń nie jest małym wydatkiem, a im większa uprawa, tym więcej ich potrzeba. Jak ocieplić winorośl bez użycia profesjonalnego sprzętu czy utrzymywania otwartego ognia przez całą mroźną noc? Istnieje pewna metoda, której wysoka skuteczność wynika z zatrzymania największej ilości ciepła tuż przy powierzchni ziemi. Wypróbowałam ją kilka dni temu na działce – minęły noce z przymrozkami, a winorośl ma się świetnie.

Okrywanie krzewów na zimę pokazuje, jak łatwo zatrzymać niezbędne roślinie ciepło, gdy odpowiednio się ją osłoni. Wykorzystaj agrowłókninę zimową lub inne, solidne materiały o niskiej przepuszczalności do skonstruowania tunelu grzewczego. Sprawdzi się nad szpalerem winorośli, poprowadzonym na otwartym terenie, jak i przy ścianie lub murze. Do poprowadzenia osłony tunelu potrzebujesz: 

  • materiału, który zatrzyma ciepło przy podłożu, 
  • solidnego drutu o średnicy np. 3,5 mm, 
  • rzepów do przyszycia do tkaniny lub dużej liczby większych agrafek. 

Bardzo istotne jest odpowiednie wymierzenie materiału, ponieważ namiot musi zakryć sporą powierzchnię podłoża. Jednak nie zakładaj osłony zbyt wysoko – powinna ona jedynie okryć górną część krzewu bez dotykania zielonych przyrostów.

Jak skonstruować osłonę nad rzędem winorośli?  

  1. Na słupkach lub grubych podporach szpaleru zamocuj agrowłókninę.

  2. Wcześniej wykonaj w niej niewielkie otwory (wzdłuż całego kawałka w równej linii ciągnącej się przez środek tkaniny, równolegle do dłuższego boku), aby materiał bez trudu nałożyć na słupki.

  3. Zaczep agrowłókninę solidnie np. opaską zaciskową do słupka, aby nie opadała do wewnątrz i rozciągnij na boki tak, by w efekcie powstał niski namiot z szeroką podstawą.

  4. Boki na całej długości przytwierdź do ziemi śledziami o długości ok. 30 cm, wykonanymi z giętego, grubego drutu.

  5. Tunel z obu stron zamknij dodatkowym materiałem, np. spinając ze sobą rogi namiotu i dołożonej płachty agrafkami na tzw. zaszewkę (w ten sposób unikniesz niechcianej wentylacji i podwiewania materiału przez wiatr).

  6. Sprawdź, jak poprowadzić konstrukcję namiotu tak, aby wiosenne wiatry towarzyszące przymrozkom nie dostawały się pod połacie materiału. Dobrze naciągnij agrowłókninę, dzięki solidnemu naprężeniu wiatry jej nie uszkodzą.

W systemie pod ścianą wystarczy, że pociągniesz płachtę od stałej podpory muru do podłoża. Aby skumulować jak najwięcej ciepła na czas nocnych przymrozków, do tunelu dla winorośli wstaw kilka lub kilkanaście zniczy. Ich liczba zależy od długości szpaleru do ogrzania. Zapal je na noc. Będziesz zaskoczony, jak dużo ciepła da się w ten sposób zatrzymać.

osłona W niewielkim tunelu wystarczy kilka sztuk zapalonych zniczy, aby utrzymać ciepło przez całą noc i uchronić rośliny przed przemarzaniem latorośli. Fot. Iwona Adamek/deccoria.pl

Pamiętaj, tylko aby uważnie śledzić prognozy i reagować na nie dostatecznie wcześnie. Jeśli rozłożysz namiot zbyt późno i nie zdołasz tym samym zamknąć pod nim ciepła wygenerowanego przez słońce, ogrzanie powietrza i ziemi będzie znacznie trudniejsze. Gdy pogoda zmienia się, jak w kalejdoskopie i po zimnej nocy przychodzi ciepły, słoneczny dzień, tunel zwiń na jedną ze stron i rozciągnij ponownie po południu, zamykając kolejną "partię" ciepła wokół winorośli, które z każdym dniem będą coraz bardziej zielone.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Magnolie, tulipany, hortensje zrujnowane. Jak ratować rośliny po przymrozkach?

Jak wykorzystać popiół drzewny w warzywniaku? Zabezpieczysz cebulki, warzywa przed szkodnikami

Obowiązkowy zabieg przed obsadzaniem warzywniaka. Cukinii, pomidorów, bakłażana będzie dwa razy więcej

Znów zalało trawnik i rabaty? Sprawdź, jak chronić ogród przed tonięciem w wodzie deszczowej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.