Porady ogrodnicze

Sadzenie i pyszne odmiany poziomek. Tylko w tak wzmocnionej ziemi będą zdrowo i obficie owocować

Owoce poziomki są dla wielu osób ulubionym letnim przysmakiem. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się ich słodyczą, musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki do rozwoju. Sprawdź, w jaki sposób oraz kiedy sadzić poziomkę w ogrodzie, aby latem obficie obrodziła. Pamiętaj, że właściwa pielęgnacja może sprawić, że owoce będą duże i przepyszne.

Sadzenie i pyszne odmiany poziomek. Tylko w tak wzmocnionej ziemi będą zdrowo i obficie owocować
Odpowiednie mieszanka ziemi gwarantuje obfity zbiór poziomek. Fot. Damian Lugowski/CanvaPro

Spis treści:

Opłaca się mieć poziomkę w ogrodzie. Sprawdź, jak o nią zadbać, aby móc cieszyć się słodkimi i aromatycznymi owocami latem.

Najlepsze odmiany poziomek do ogrodu

  • Baron Solemacher

Największą zaletą odmiany Baron Solemacher jest długi okres wegetacji. Kwitnienie i owocowanie rozpoczyna już z początkiem czerwca, a kończy w październiku. Ma duże, sercowate lub jajowate owoce oraz drobne liście. Najlepiej radzi sobie na glebach żyznych i wilgotnych. Jej minusem jest jednak słaba odporność na mróz oraz choroby.

  • Rugia

Owoce tej odmiany poziomki są mocno wydłużone i średniej wielkości. Wyróżniają się swoim mocnym aromatem. To odmiana wysoko plenna, która owocuje od czerwca aż do pierwszych mrozów. Jest bardziej wytrzymała na mróz i choroby niż odmiana Baron Solemacher. Dobrze rośnie na glebach wilgotnych.

Poziomki można sadzić do gruntu od drugiej połowy maja do połowy września. Fot. CanvaPro

  • Attilla

Poziomka Atilla to odmiana, która tworzy długie oraz mocne rozłogi. To na nich pojawiają się owoce. Idealna do podwieszanych donic oraz balkonów. Można ją również uprawiać w ziemi – trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu roślinie podpór i podwiązywaniu jej pędów. Rozmnaża się sama, przez co nie wymaga sadzenia co roku.

  • Yellow Wonder

To odmiana poziomki wyróżniająca się wyglądem. Ma białe owoce, które zaskakują swoim słodkim smakiem i kremowym miąższem. Jej zaletą jest to, że jej owoce są większe od zwykłych odmian. Sprawdzi się szczególnie w ogrodzie osoby, której zależy nie tylko na ładnym wyglądzie owoców, ale również na pysznych zbiorach.

Przeczytaj również: Jak uprawiać poziomki w ogrodzie? Sadzenie, pielęgnacja i najlepsze odmiany

Kiedy i jak sadzić poziomki?

Sadzonki poziomki można kupić w sklepie ogrodniczym lub przygotować samodzielnie. Od tego zależy, kiedy mogą znaleźć się w ziemi. 

Poziomki można sadzić od połowy maja do połowy września. Z kolei produkcja rozsady może trwać od 3 do 4 miesięcy. Jeśli zależy nam na plonach jeszcze w tym samym roku, powinniśmy posadzić je w ziemi najpóźniej w drugiej połowie maja. W takiej sytuacji nasiona do rozsad należy wysiać już pod koniec lutego.

Przed włożeniem roślin do ziemi warto zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca. Można to zrobić za pomocą zmieszania ziemi z obornikiem i glebą uniwersalną do warzyw. Z wykopanego pod sadzonki dołka należy wybrać nadmiar ziemi i umieścić w nim własną mieszankę. W tak przygotowanym miejscu można sadzić poziomki. Dzięki zabiegowi będziemy mieli pewność, że ziemia jest odpowiednio żyzna i bogata w składniki odżywcze.

Poziomki najlepiej jest sadzić w zagonach o szerokości 1-1,2 m. W jednym możemy zrobić 4 rzędy w odstępach co 30 cm. Sadzonki w rzędach sadzimy ok. 15-20 cm od siebie. 

Poziomki nie mają głębokiego korzenia, dlatego zaleca się regularne podlewanie. Fot. Damian Lugowski/CanvaPro

Pielęgnacja poziomek w ogrodzie

Poziomki nie mają zbyt dużych wymagań. Aby rośliny obficie owocowały, zwykle wystarczy zapewnić im odpowiednie stanowisko i wilgotność.

Poziomki najlepiej rozwijają się na stanowiskach słonecznych. Duża ilość słońca sprawi, że owoce rośliny będą o wiele bardziej aromatyczne i słodkie.

Ziemię pod poziomkę można nawozić dobrze przekompostowanym obornikiem, kompostem lub torfem. Roślina lubi glebę o lekko kwaśnym odczynie.

Powinniśmy pamiętać, że poziomka nie wykształca głębokiego systemu korzeniowego. Przez to nawet krótka susza może być dla niej sporym obciążeniem. To dlatego należy ją regularnie podlewać i dbać o to, aby ziemia była stale wilgotna. Na takiej roślina będzie najlepiej owocować. Może nie poradzić sobie na glebach piaszczystych, żwirowatych oraz gliniastych. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak posadzić i pielęgnować poziomki na balkonie? O tym warto pamiętać

Nawożenie truskawek na wiosnę. Czym i jak dokarmiać truskawki w marcu, kwietniu i maju?

Koniecznie posadź obok truskawek. Ominą je choroby i szara pleśń

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.