Porady ogrodnicze

Śnieg w ogrodzie. Jak zadbać o ogród podczas ataku zimy? Uważaj na trawnik

Pogrążony w bieli ogród wygląda bajkowo i spokojnie. Jednak pod zbyt ciężką pokrywą śnieżną mogą rozgrywać się roślinne dramaty. Wprawdzie biały puch jest ochroną dla naszych upraw, jednak w nadmiarze może stanowić dla nich pewne zagrożenie. Często zastanawiamy się, co robić - odśnieżać czy nie? Co ze śniegiem na drzewach, krzewach, trawniku i ścieżkach? Wyjaśniamy, jak dbać o ogród zimą.  

Śnieg w ogrodzie. Jak zadbać o ogród podczas ataku zimy? Uważaj na trawnik
Warstwy ciężkiego śniegu mogą uszkodzić rośliny Fot. 123RF/CanvaPro

Spis treści: 

Śnieg w ogrodzie - zalety i wady 

Śnieg z jednej strony jest zbawianiem dla naszych roślin. Jego warstwa stanowi naturalną ochronę przed mrozami. Jest to zbawienne dla roślin niskich, które otulone białą kołdrą łatwiej przetrwają do wiosny. Izolacja upraw przed mrozem jest niewątpliwą zaletą śniegu.  

Jednak śnieg ma wiele oblicz – biały puch to nie to samo, co ciężkie zwały mokrego śniegu, których waga dochodzi do 700 kg na metr sześcienny. Jeśli dodatkowo górna warstwa białej okrywy zamarznie, jej waga wzrasta, a przepuszczalność maleje. To właśnie jest wadą śniegu w ogrodzie - może powodować pleśń śnieżną oraz łamać co wrażliwsze rośliny.  

Zgubne skutki śniegu odczują przede wszystkim rośliny zimozielone, które również zimą potrzebują dopływu tlenu. Śnieżne obciążenie może zaszkodzić również krzewom i drzewom, o które zimą trzeba szczególnie zadbać.  

Czym jest śnieg? Zamarzniętą wodą. A ta w nadmiarze też nie jest dobra dla naszego ogrodu. Kiedy duże zwały śniegu zaczynają topnieć, zalewają nasze rośliny. Niektóre z nich mogą źle to znieść - na przykład tulipany, narcyzy czy lawenda. Latem wydadzą mniejsze plony.  

Przeczytaj również: Sól drogowa niszczy rośliny. Nie stosuj jej przy domu ani w ogrodzie

Śnieg na drzewach i krzewach - co robić? 

Śnieg na zimozielonych drzewach i krzewach wygląda bardzo malowniczo. Wręcz kojarzy nam się z obrazem zimy idealnej. Jednak może on stanowić zagrożenie, zwłaszcza kiedy zamarznie. Powstrzymuje wtedy dopływ tlenu, który wiecznie zielonym roślinom potrzebny jest również zimą. Dlatego śnieg z takich drzew i krzewów najlepiej jest po prostu strząsnąć. Z niższymi gałęziami nie będzie problemu. Wyższe spróbuj otrząsnąć szczotką lub kijem. Zachowaj przy tym ostrożność i delikatność. Zamarznięte pędy łatwo mogą ulec uszkodzeniu.  

Również krzewy o stożkowatym lub strzelistym kształcie nie lubią zbyt dużego obciążenia śniegiem. To niszczy ich pokrój i powoduje, że staje się mało zwarty. Tu wystarczy podwiązać je lekko przed zimą lub podeprzeć pędy. Krzewów nie można jednak podwiązać zbyt mocno, by nie narazić ich na choroby grzybowe.  

Dla trawnika niebezpieczny jest śnieg, którego górna partia zamarzła. Fot.123RF

Oddzielnym tematem jest zaśnieżony trawnik. Dla niego śnieg nie jest tak wielką ochroną, jak dla innych niskich roślin. Wynika to z tego, że w naturze rzadko kiedy występuje taki obszar jednorodnej, niskiej, stale przycinanej roślinności. To samo zresztą dotyczy zbóż ozimych. Pod białą okrywą trawę może zaatakować pleśń śniegowa. Pierwszym jej objawem jest biały nalot na źdźbłach, które z czasem zaczynają brązowieć.  

Dla trawnika szczególnie niebezpieczny jest śnieg, którego górna partia zamarzła. Postaraj się delikatnie ją naruszyć i ściągnąć z powierzchni. Zwróć jednak uwagę na to, żeby przy okazji jak najmniej deptać po trawie. Jej źdźbła są zimą kruche i łatwo je uszkodzić.  

Śnieg na ścieżkach i chodnikach w ogrodzie 

Śnieg zalegający na ścieżkach i chodnikach w ogrodzie jest niebezpieczny dla ludzi. Udeptany, może stać się powodem poślizgu. Dlatego lepiej odśnieżać te obszary, uważając jednak, by nie zrzucać zwałów śniegu na rośliny. Nawet te, które lubią białą kołdrę, źle zniosą zalegające góry mokrego śniegu.  

Jeśli masz w ogrodzie ścieżki wyłożone kostką, zgarniaj z nich śnieg tak, by łopatą nie uszkodzić ich powierzchni. Raz naruszona, będzie w przyszłości ulegać zniszczeniu.  

W żadnym wypadku nie używaj też do odśnieżania ogrodu soli. Ma ona fatalny wpływ na uprawy, a także na obuwie i stan kostki brukowej. Chlorek sodu czy chlorek wapnia zniszczy nie tylko lód i śnieg, ale i rośliny. Z chemicznych środków możesz sięgnąć po chlorek magnezu, choć jest on stosunkowo drogi. Jego 25 kg kosztuje około 100 zł. Dlatego najlepiej posyp zaśnieżone ścieżki i chodniki piaskiem lub popiołem.  

Źródła: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Posadź i zasiej w styczniu. Kalendarz ogrodnika – co sadzić w styczniu?

Kalendarz ogrodnika w styczniu. Co trzeba zrobić w ogrodzie?

Odśnieżanie chodnika – kiedy właściciel ma obowiązek to robić? Ile masz czasu na odśnieżenie chodnika?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.