Porady ogrodnicze

Storczykowiec purpurowy - kwitnie zanim wyrosną mu liście. Uprawa i pielęgnacja storczykowca

Storczykowiec purpurowy jest kwiatem o dekoracyjnych kwiatach i liściach, efektownie zdobi każde wnętrze. Roślina ta nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych, dobrze rośnie w warunkach domowych, jednak warto poznać podstawowe elementy jej uprawy. Co zrobić, żeby storczykowiec purpurowy pięknie zakwitł? Podpowiadamy.  

Storczykowiec purpurowy - kwitnie zanim wyrosną mu liście. Uprawa i pielęgnacja storczykowca
Storczykowiec purpurowy nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych, jednak warto poznać podstawowe elementy jego uprawy.Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda storczykowiec purpurowy? 

Storczykowiec purpurowy nazywany jest inaczej drzewem storczykowym. W warunkach naturalnym w Chinach czy Indiach rośnie aż do 12 m. Uprawiany w naszym klimacie w domach osiąga wielkość do 3 m.  

Storczykowiec purpurowy cechuje się okrągłymi, klapowatymi liśćmi w kolorze ciemnozielonym. Oprócz nich uwagę przykuwają duże, kielichowe kwiaty o purpurowej barwie. Charakterystyczną cechą storczykowca purpurowego jest rozwój pachnących kwiatów przed wzrostem liści.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez giulia cazzella (@gcazzella)

Uprawa storczykowca purpurowego  

  • Sadzenie, ziemia 

Storczykowca purpurowego sadzimy do doniczki z drenażem, umieszczając na jej dnie keramzyt lub kamyki. Używamy ziemi do kwiatów z dodatkiem gruboziarnistego piasku albo perlitu. 

  • Stanowisko 

Storczykowiec purpurowy lubi jasne stanowisko z rozproszonym światłem. Zbyt duża ilość promieni słonecznych może poparzyć jego liście, a za mała osłabić wzrost i kwitnienie rośliny. 

  • Podlewanie 

Latem w trakcie upałów podlewanie storczykowca purpurowego powinno być dość częste. Pamiętajmy jednak, aby nawadniać roślinę po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do gnicia korzeni. Zimą ograniczamy podlewanie storczykowca purpurowego, ponieważ roślina bardziej toleruje niedobór niż nadmiar wody. Do podlewania używamy odstałej wody o temperaturze pokojowej.  

  • Nawożenie  

Storczykowiec purpurowy jest rośliną o umiarkowanych wymaganiach pokarmowych. Należy nawozić go co 2 – 3 tygodnie, stosując na przemian nawóz do roślin doniczkowych z nawozem do roślin kwitnących. Nawożenia nie wykonujemy zimą.  

  • Zraszanie 

Storczykowca purpurowego zraszamy latem, używając odstałej, miękkiej wody. Musimy wykonywać tę czynność w trakcie upałów, ponieważ suche powietrze przyczynia się do rozwoju przędziorków.  

  • Kwitnienie 

Storczykowiec purpurowy kwitnie w temperaturze oscylującej w granicach 25 stopni Celsjusza. Przy niższej temperaturze nie uformuje pąków kwiatowych. Latem, będąc na zewnątrz potrzebuje półcienistego i zaciszonego stanowiska, ponieważ źle znosi wahania temperatury i przeciągi.  

  • Przycinanie 

Po przekwitnięciu warto przyciąć pędy storczykowca purpurowego o 1/3 jego długości. Uzyskamy wtedy zwartą i gęstą koronę o regularnym kształcie.

  • Rozmnażanie 

Storczykowca purpurowego rozmnażamy z nasion, które wcześniej uległy skaryfikacji, czyli miały uszkodzoną osłonkę oraz namoczono je w ciepłej wodzie na 1 – 2 doby przed wysiewem. Takie nasiona należy umieścić w ziemi i przykryć pojemnik szkłem lub folią w widnym miejscu. Kiełki storczykowca purpurowego pojawiają się przy temperaturze 25 stopni Celsjusza w 2 – 3 tygodnie. Po tym czasie możemy przesadzić je do doniczek z żyzną glebą, jeśli siewki miały 2 – 3 prawdziwe liście. Po wzroście do 25 – 30 cm pobudzamy pędy boczne do wzrostu, wykonując zabieg przycinania.

  • Choroby i szkodniki 

Szkodnikami storczykowca purpurowego są przędziorki, tworzące delikatne pajęczynki. Powodują one pojawianie się plam, mozaik i żółtych przebarwień po wysysaniu soku z liści. Żerują zarówno na liściach, jak i kwiatach. 

Mszyce żerują na liściach, pędach i pąkach kwiatowych storczykowca purpurowego, tworząc lepką spadź. Szkodniki te wysysają soki z rośliny, doprowadzając do przebarwień i obumierania organów.

Wełnowce również wysysają sok ze storczykowca purpurowego, doprowadzając do obumierania liści i braku kwitnienia. Z kolei wciornastki nadają roślinie srebrzystą barwę, powodując stopniowe zamieranie liści oraz deformację kwiatów.  

Czarna zgnilizna na storczykowcach purpurowych powoduje mięknięcie liści i pojawienie się zapadniętych plam. Przybierają one ciemnobrązowe, a nawet czarne barwy.  

Mokra zgilizna bakteryjna oraz bakteryjna plamistość cechuje się utratą koloru, jaśnieniem i zmiękczaniem liści storczykowca purpurowego. Wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach gnijących tkanek.  

  • Zimowanie 

Zimowanie storczykowca purpurowego przebiega w widnym pomieszczeniu o temperaturze 13 – 15 stopni Celsjusza. Tylko starsze okazy mogą znosić krótkoterminowo niższe temperatury powietrza. 

Storczykowiec purpurowy - właściwości i zastosowanie 

Storczykowiec purpurowy ma bardzo atrakcyjny wygląd, dlatego umieszcza się go w doniczce w domu w celach ozdobnych. Roślina ta ma również właściwości lecznicze. Jakie? 

Kwiaty storczykowca purpurowego wykazują działanie przeczyszczające, a wyciąg z korzenia ma właściwości trawienne. Po obróbce termicznej wszystkie części storczykowca purpurowego są jadalne. Roślina ta cechuje się także właściwościami barwiącymi. Korę storczykowca purpurowego możemy zastosować do barwienia materiałów, a samo drewno do tworzenia przedmiotów dekoracyjnych.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Bananowiec - niezwykła roślina do domu i ogrodu. Jeśli się postarasz, zakwitnie i wyda owoce

Drzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla. Uprawa, sadzenie, przycinanie Oxytree

Katalpa - uprawa i najpiękniejsze odmiany. Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić katalpę?

Rośliny domowe, które można wystawiać na balkon

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.