Porady ogrodnicze

Szybko rośnie i tworzy kwiecisty dywan w ogrodzie. Jak uprawiać dzwonek dalmatyński?

Dzwonek dalmatyński to wieloletnia bylina wytwarzająca efektowne fioletowe kwiaty, która szybko się rozrasta i tworzy w ogrodzie połacie pełne drobnych dzwoneczków. Sprawdźcie, jakie zabiegi sprawią, że dzwonek dalmatyński będzie obficie kwitł od wiosny do jesieni.

Szybko rośnie i tworzy kwiecisty dywan w ogrodzie. Jak uprawiać dzwonek dalmatyński?
Wyjaśniamy, jak prawidłowo pielęgnować dzwonki dalmatyńskie. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dzwonek dalmatyński — charakterystyka i pochodzenie

Dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana), nazywany też dzwonkiem ściennym czy dzwonkiem Adria, to roślina kwitnąca pochodząca z Dalmacji, regionu w Chorwacji rozciągającego się wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Jest to nisko rosnąca, wiecznie zielona bylina, wytwarzająca liczne rozgałęzione pędy o długości około 10 m. Pędy te gęsto porastają zielone liście o ząbkowanych krawędziach.

Największym atutem tej rośliny są pojawiające się od czerwca do lipca kwiaty, które powtarzają kwitnienie również we wrześniu. Kwiaty przybierają kształt sztywnych, błyszczących dzwoneczków w kolorze niebiesko-fioletowym. Roślina szybko się rozrasta oraz obficie kwitnie, tworząc gęste ukwiecone kobierce, które z czasem mogą pokryć duże powierzchnie w ogrodzie.

Dzwonek dalmatyński — zastosowanie w ogrodzie

Dzwonek dalmatyński w swoim środowisku naturalnym porasta tereny skaliste i suche, dlatego ma naprawdę niewielkie wymagania, ponieważ jest przystosowany do trudnych warunków. W ogrodzie sprawdzi się do obsadzania brzegów ścieżek, obwódek czy rabat.

Będzie też idealny do sadzenia na skalniakach, murkach i na skarpach, w pobliżu schodków kamiennych czy chodników. Dzwonki można również sadzić w donicach w towarzystwie innych roślin wieloletnich np. kostrzewy sinej czy goździka pierzastego. Jest to roślina mrozoodporna, która z roku na rok coraz bardziej się rozrasta i z czasem tworzy rozległe kwiatowe dywany pełne fioletowych dzwoneczków.

Dzwonek dalmatyński długo i obficie kwitnie. Fot. 123RF.com

Uprawa dzwonka dalmatyńskiego

Dzwonek dalmatyński to roślina ceniona ze względu na bardzo małe wymagania oraz długie i obfite kwitnienie. Jak uprawiać tę pochodzącą znad Adriatyku roślinę w swoim ogrodzie, by szybko się rozrastała i zdobiła przestrzeń uroczymi dzwoneczkami? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące pielęgnacji dzwonków dalmatyńskich:

  • Stanowisko

Dzwonek dalmatyński poradzi sobie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych. Warto mieć jednak na uwadze, że jego kwiaty osiągną najbardziej nasycony odcień, gdy będą rosły w półcieniu.

  • Podłoże

Dzwonek ma bardzo małe wymagania dotyczące podłoża. Poradzi sobie posadzony w miejscach o podłożu kamienistym, ubogim i suchym. Nie zaleca się natomiast sadzić tej byliny w ziemi mokrej i gliniastej, ponieważ w takim ciężkim i wilgotnym podłożu dzwonki gniją.

  • Sadzenie

Dzwonek dalmatyński szybko się rozrasta, dlatego sadząc go w ogrodzie należy zachować odpowiednią rozstawę. Odstępy pomiędzy poszczególnymi sadzonkami powinny wynosić mniej więcej 20x20 cm. Jeżeli natomiast chcemy uzyskać efekt gęstego dywanu, możemy posadzić dzwonki i mniejszej rozstawie np. 10x10 cm.

  • Podlewanie

Bylina nie wymaga częstego podlewania. W naturze porasta suche i kamieniste tereny, więc jest przystosowana jest do przesuszonego podłoża i nie wymaga regularnego podlewania. Wręcz przeciwnie — zbyt częste podlewanie i zaleganie wody w ziemi może doprowadzić do gnicia i obumierania sadzonek. Odpowiedni poziom wilgoci dzwonkom zapewnia woda opadowa. Rośliny zaleca się podlewać jedynie w trakcie przedłużającej się suszy.

  • Nawożenie

Chcąc, aby kwitnienie dzwonków było bardziej obfite, warto zadbać o nawożenie sadzonek. W tym celu wystarczy dwa razy w roku, najlepiej wiosną i jesienią podsypać byliny nawozem mineralnym do roślin kwitnących. Dostarczy on roślinom m.in. fosforu i potasu, czyli składników odpowiedzialnych za wytwarzanie kwiatów.

  • Przycinanie

Bardzo ważnym zabiegiem w uprawie dzwonków dalmatyńskich jest przycinanie. Po przekwitnięciu zaleca się przyciąć pędy tuż nad ziemią, co pobudzi roślinę do ponownego wytworzenia kwiatów w drugiej połowie lata. Warto też nisko ściąć dzwonki przed nadejściem zimy, by pozbyć się suchych pędów.

  • Zimowanie

Dzwonek dalmatyński jest w stanie wytrzymać w ogrodzie mrozy wynoszące -20 stopni Celsjusza. Jeżeli jednak mieszkamy w takich rejonach kraju, w których temperatury mogą zimą spadać do -25 stopni, to wówczas warto okryć byliny igliwiem, liśćmi lub agrowłókniną, co ochroni je przed przemarznięciem.

  • Rozmnażanie

Młode sadzonki dzwonków dalmatyńskich można uzyskać poprzez wysiew nasion lub podział sadzonek. Jeżeli zdecydujemy się na dzielenie bylin, to zabieg ten najlepiej wykonać wczesną wiosną lub już po zakończeniu kwitnienia.

Przeczytaj również:

Niewiele wymagają i kwitną aż do jesieni. Jak uprawiać dzwonki na balkonie i w ogrodzie?

Jakie rośliny wybrać na obwódki rabat? 13 najlepszych propozycji

Rośliny na skalniak – wieloletnie, zimozielone, płożące, niewymagające w uprawie. Przegląd najciekawszych propozycji

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.