Porady ogrodnicze

Zakładanie trawnika z siewu. Jesień to najlepszy czas – jaką trawę wybrać i jak ją posiać?

Planujesz założyć trawnik przed domem? Nie zwlekaj ani chwili, ponieważ wrzesień to idealny czas na realizację tego zadania. Zastanawiasz się, jakie nasiona trawy wybrać i jak pielęgnować murawę po siewie? W tym artykule znajdziesz garść cennych rad, dzięki którym zakładanie trawnika jesienią okaże się banalnie prostym zadaniem. Zachęcamy do lektury!

Zakładanie trawnika z siewu. Jesień to najlepszy czas – jaką trawę wybrać i jak ją posiać?
Późne lato i początek jesieni to optymalny czas na założenie trawnika. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Najlepszy termin na założenie trawnika

Optymalny czas na założenie trawnika z siewu przypada na późne lato oraz początek jesieni. Wrzesień jest idealnym miesiącem na wysianie trawy, ponieważ właśnie w tym miesiącu panują odpowiednie warunki atmosferyczne do jej wzrostu. W tym okresie zazwyczaj obserwujemy zwiększoną ilość opadów, co gwarantuje roślinom odpowiednią wilgotność podłoża. We wrześniu jest jeszcze na tyle ciepło i gleba jest na tyle dobrze nagrzana, że nasiona trawy zdołają wykiełkować. Aby do tego doszło, siewki muszą mieć zapewnioną minimalną temperaturę rzędu 6-8°C.

Co istotne, podczas zakładania trawnika wczesną jesienią młode rośliny wytworzą system korzeniowy i zdążą zaaklimatyzować się na stanowisku przed nadejściem mrozów. Zanim nadejdzie zima, będziemy mogli podziwiać przed domem gęstą i zdrową murawę, która poradzi sobie z niską temperaturą. Aby tak się stało, podczas jesiennego zakładania trawnika musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża pod murawę.

Przeczytaj również: Choroby grzybowe na trawniku latem. Czy można go jeszcze uratować?

Zakładanie trawnika jesienią – przygotowanie gleby przed wysiewem

Zakładanie trawnika we wrześniu powinniśmy rozpocząć od zadbania o podłoże. Gleba pod murawę musi być przepuszczalna i żyzna, bogata w składniki pokarmowe. Najlepiej zdecydować się na podłoże o grubości ok. 20 cm, które będzie piaszczysto-gliniaste o pH mieszczącym się w zakresie 5,5-6,5. W pierwszym kroku zabieramy się za odpowiednie przygotowanie gleby. Teren przeznaczony pod murawę starannie oczyszczamy z chwastów i wszelkich innych roślin. Usuwamy z niego kamienie, gałęzie i liście. Niekiedy konieczne jest zastosowanie nieselektywnego herbicydu, który pomoże usunąć niepożądane rośliny. Jeśli zdecydujemy się na tego typu oprysk, dalsze prace przy zakładaniu trawnika musimy odłożyć na ok. 3 tygodnie.

Oczyszczoną glebę przekopujemy, aby ją spulchnić i odpowiednio napowietrzyć. Zadanie to możemy zrealizować za pomocą szpadla lub glebogryzarki. W przypadku ziemi gliniastej przydatny może się okazać dodatek gruboziarnistego piasku drobnego żwiru, który rozluźni jej strukturę. Ubogie gleby możemy natomiast zasilić odkwaszonym torfem. Jeśli problemem jest mocno zakwaszona gleba, która nie jest pożądana w przypadku siewu trawy, możemy poddać ją wapnowaniu. W kolejnym kroku podłoże należy dokładnie wyrównać i lekko ubić.

Glebę pod murawę należy napowietrzyć. Glebę pod murawę należy napowietrzyć. Fot. 123RF.com

Jakie nasiona trawy wybrać?

Do uzyskania zdrowego, soczyście zielonego trawnika nie wystarczy odpowiednie przygotowanie podłoża. Równie ważny jest dobór właściwej mieszanki nasion traw. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na informacje umieszczane przez producentów na opakowaniach. Na rynku dostępne są mieszanki zróżnicowane pod kątem warunków, które panują na danym stanowisku wzrostu trawy. Możemy zakupić także nasiona, które możemy dopasować w zależności od sposobu korzystania z trawnika, np. murawa dekoracyjna lub taka, która jest przeznaczona do intensywnego użytkowania. Wśród produktów dostępne są mieszanki samozagęszczające, które tworzą gęstą darń wskutek rozrastania się poprzez podziemne rozłogi i nie wymagają dosiewania.

Po doborze właściwej mieszanki nasion zabieramy się za siew. Zabieg możemy wykonać ręcznie lub skorzystać ze specjalnego siewnika. Prace najlepiej zaplanować na pogodny dzień i przed siewem delikatnie zwilżyć podłoże. W zależności od wybranego sposobu siewu wykorzystujemy odpowiednią ilość nasion traw. W przypadku siewnika ilość ta wynosi ok. 30 g/m2, natomiast tradycyjną metodą ręczną – zazwyczaj 50 g/m2. Dokładne informacje na temat zużycia nasion znajdziemy na opakowaniu zakupionej mieszanki. Siew realizujemy na krzyż, obsiewając podłoże zarówno wzdłuż, jak i w poprzek.

Pielęgnacja trawnika po siewie jesienią

Świeżo wysiane nasiona musimy przykryć niewielką warstwą gleby. Aby to zrobić, użyjmy grabi i delikatnie wymieszajmy nasiona traw z podłożem. Następnie za pomocą lekkiego wału do murawy ubijmy obszar trawnika, po czym równomiernie podlejmy. Już po kilku dniach zauważymy pierwsze młode rośliny. W ciągu niecałego miesiąca możemy się spodziewać, że wszystkie nasiona zdążą wykiełkować. Jak pielęgnować trawnik po siewie? Przede wszystkim zadbajmy o stałą wilgotność podłoża, która umożliwi roślinom ukorzenienie się i zdrowy wzrost. To szczególnie istotne, ponieważ nawet krótkotrwałe przesuszenie gleby może zakończyć się obumarciem trawnika.

Młoda trawa wymaga systematycznego podlewania. Młoda trawa wymaga systematycznego podlewania. Fot. 123RF.com

Jeśli w trakcie wzrostu młodych roślin zauważymy puste miejsca, nie wahajmy się dosiać nasion trawy. Z całej murawy pozbywajmy się chwastów, jeżeli takie się pojawiły. Do jesiennego trawnika nie stosujmy nawozów bogatych w azot. Dokarmianie w tym momencie może utrudnić trawie przejście w stan zimowego spoczynku. Młodą trawę możemy skosić, gdy osiągnie wysokość ok. 10 cm. Pilnujmy jednak, aby nie ścinać jej zbyt nisko. Pierwsze koszenie powinno odbywać się na wysokości nie niższej niż 5 cm. Ostatnie skracanie murawy zaplanujmy na październik.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak zagęścić trawnik? Dosiewanie trawy krok po kroku

Chwasty w ogrodzie — zwalczanie i zapobieganie ich powstawaniu

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.