Porady ogrodnicze

Złotook (Chrysoperla carnea) - pożyteczny owad w ogrodzie. Żywi się mszycami i innymi szkodnikami

Złotook to pożyteczny owad odwiedzający ogrody wiosną i latem, prawie niewidoczny ze względu na zieloną barwę, wtapiającą się w otoczenie zieleni. Złotook bardzo często przylatuje do domów, ponieważ szuka miejsca do przezimowania. Tego owada nie powinniśmy zabijać, ponieważ zjada mszyce i inne szkodniki. Jakie owady są jego przysmakiem? 

Złotook (Chrysoperla carnea) - pożyteczny owad w ogrodzie. Żywi się mszycami i innymi szkodnikami
Złotook to pożyteczny owad odwiedzający ogrody, bardzo często przylatujący do domów w celu przezimowania. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda złotook? 

Złotook to owad średniej wielkości o żyłkowatych i przezroczystych skrzydłach. Ich rozpiętość wynosi od 2 do 5 cm. Ciało złotooka jest podłużne i smukłe w kolorze zielonym lub żółto - zielonym.  

Najbardziej charakterystyczną cechą złotooka są duże oczy ze złotym połyskiem, stąd pochodzi jego nazwa. Oprócz tego możemy zauważyć u niego długie i cienkie czułki.  

Dorosłe złotooki latają o zmierzchu, dlatego trudno spotkać je za dnia na zewnątrz. Złotook zimuje najczęściej w zabudowaniach, dziuplach i pod odstającą korą drzew.  

Złotook w mieszkaniu 

Złotook w mieszkaniu zaczyna pojawiać się jesienią, gdy temperatura na zewnątrz spada. Najczęściej przylatuje we wrześniu, ponieważ już wtedy szuka dogodnego miejsca do przezimowania.  

Złotooki nie stwarzają żadnego zagrożenia dla człowieka w mieszkaniu, wręcz przeciwnie - chętnie zjadają szkodniki roślin doniczkowych. Niestety złotooki często są mylone z molami i zabijane przez ludzi. Pamiętajmy, że warto chronić te pożyteczne owady i pozwolić na zadomowienie się w mieszkaniu przy doniczkach z kwiatami.  

Przeczytaj również: Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?

Czym żywi się złotook? 

Dorosły złotook jest drapieżny, podobnie jak jego larwy. Głównym przysmakiem tego owada są mszyce, lecz zjada również: 

  • przędziorki; 
  • roztocze; 
  • czerwce; 
  • mączliki; 
  • wciornastki; 
  • skoczki; 
  • larwy miodówek i zwójek; 
  • jaja stonki ziemniaczanej. 

Jedna larwa złotooka podczas swojego cyklu rozwojowego potrafi zjeść nawet 500 mszyc, 200 jaj stonki ziemniaczanej i 2000 przędziorków.  

Złotook w ogrodzie  

Złotook w ogrodzie jest równie pożyteczny, jak w mieszkaniu. Chodzi oczywiście o rozprawianie się ze szkodnikami. Larwa złotooka pospolitego potrafi zjeść plagę przędziorka owocowca na 25 jabłoniach.  

Niestety w ogrodzie złotooków jest mało. Możemy natomiast zachęcić je do przylecenia dzięki sadzaniu roślin miododajnych tj. facelia, gryka, krwawnik, macierzanka czy wilczomlecz oraz drzew tj. jarzębina, kruszyna, lipa i wierzba.  

W lipcu mamy największą szansę na zbawienie złotooków do ogrodu. Pamiętajmy jednak, aby zrezygnować z chemicznych oprysków, które odstraszają te pożyteczne owady.  

Przeczytaj również: Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

Jak długo żyją złotooki? 

Dorosłe złotooki oprócz szkodników, żywią się także nektarem i pyłkiem roślinnym. Po takiej diecie owady te żyją dłużej i są płodniejsze. Średnia długość życia złotooków wynosi od 1 do 3 miesięcy.  

Zimujące złotooki potrafią przetrwać dłużej. Na wiosnę wylatują ze swoich kryjówek, odbywają ruję, a samice składają jaja na liściach. Z jaj wylęgają się larwy żyjące 2 – 3 tygodnie. Po tym czasie przybierają postać dorosłego złotooka. W ciągu 1 sezonu pojawia się kilka pokoleń złotooków.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: Mszyce w ogrodzie. Oto niezawodne sposoby na pozbycie się szkodników

"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.