Rośliny domowe

Co zrobić, żeby prymulka w doniczce długo kwitła? Poradnik, jak dbać o pierwiosnki w domu

Prymulki doniczkowe są dla wielu z nas zwiastunem wiosny. Już od lutego możemy kupić je w niemal każdym sklepie ogrodniczym i wnieść do swojego domu, by ożywić wnętrza kolorowym, wesołym akcentem. Zastanawiasz się, co zrobić, żeby prymulka długo kwitła? Mamy na to niezawodne sposoby! Sprawdź, jak zadbać o roślinę, by cieszyła oczy domowników przez wiele tygodni.

Co zrobić, żeby prymulka w doniczce długo kwitła? Poradnik, jak dbać o pierwiosnki w domu
Kolorowe prymulki, czyli pierwiosnki, zapowiadają nadejście wiosny. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Prymulka – zwiastun wiosny

Prymulki (Primula), czyli popularne pierwiosnki, nie bez powodu uznawane są za jeden ze zwiastunów wiosny. Możemy je zakupić w sklepach ogrodniczych już w lutym, gdy z wytęsknieniem wypatrujemy pierwszych oznak końca długiej zimy. Dzięki temu, że są dostępne tak wcześnie, pozwalają nam na wprowadzenie odrobiny wiosny do domu, zanim zagości ona w naszych ogrodach. Prymulki są niewysokimi bylinami – osiągają ok. 25 cm wysokości. Ich atutem jest rozeta złożona z mięsistych, pokrytych delikatnym meszkiem liści.

Zdobią je również nieduże, ale efektowne kwiaty, które zbudowane są z 6 lub 7 płatków. Występują w rozmaitych kolorach, zawsze bardzo intensywnych: żółtym, pomarańczowym, czerwonym, bordowym, fioletowym lub nawet niebieskim. Niektóre gatunki prymulek są wielobarwne, nakrapiane lub mają lekko pofalowane płatki. Wariantów do wyboru jest naprawdę sporo, dlatego każdy miłośnik kwiatów znajdzie idealną propozycję dla siebie.

Pierwiosnki możemy uprawiać w domu lub przenieść na rabatę w ogrodzie. Jeśli chcemy posadzić je w gruncie, musimy pamiętać o zabezpieczeniu roślin przed mrozem za pomocą agrowłókniny. Choć są mrozoodporne, źle znoszą bezśnieżne zimy i występującą wtedy suszę fizjologiczną. Dobrym stanowiskiem dla prymulki będzie miejsce słoneczne lub takie, które znajduje się w półcieniu. Roślinę możemy również wykopać z ziemi i przezimować w jasnym, chłodnym pomieszczeniu, a wiosną znów posadzić w ogrodzie. W ten sposób sprawimy, że pierwiosnek będzie zdobił naszą działkę przez kilka sezonów.

Pierwiosnki występują w wielu ciekawych kolorach. Pierwiosnki występują w wielu ciekawych kolorach. Fot. CanvaPro

Warto wiedzieć, że prymulki świetnie sprawdzą się również jako rośliny balkonowe lub tarasowe. Możemy posadzić je w skrzynkach w momencie, gdy nie będą już zagrażać im wiosenne przymrozki. Podobnie jak w ogrodzie, będą zdrowo rosły na słonecznym lub lekko zacienionym stanowisku. Musimy pamiętać o ich systematycznym podlewaniu, ponieważ w donicy są narażone na przesuszenie podłoża, czego nie lubią.

Przeczytaj również: Wiosenne cięcie grubosza. Sposoby na przycinanie i formowanie drzewka szczęścia

Popularne prymulki w doniczkach

Istnieje wiele gatunków prymulek, przy czym w sklepach najczęściej dostępne są pierwiosnki bezłodygowe. Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu? Zdrowa prymulka w doniczce wyróżnia się soczyście zielonymi liśćmi, które są jędrne i uniesione. Nie wybierajmy okazu, którego liście opadają na boki i wyglądają na zwiotczałe lub noszą jakiekolwiek ślady chorób. Zwróćmy uwagę również na same kwiaty. Powinny być liczne i dobrze rozwinięte. Sprawdźmy też, czy na pierwiosnku znajdują się zamknięte pąki kwiatowe – one pozwolą nam cieszyć się kwitnieniem rośliny przez długi czas. Warto ocenić nie tylko kondycję samej rośliny, ale także stan podłoża. Nie może być przesuszone, przelane ani spleśniałe.

Kupując prymulki w doniczkach, warto dokładnie się im przyjrzeć. Kupując prymulki w doniczkach, warto dokładnie się im przyjrzeć. Fot. CanvaPro

Jak dbać o prymulki w doniczce?

Popularne pierwiosnki często uprawiane są w domach, ponieważ stanowią piękną, wiosenną dekorację. Poradzą z nimi sobie nawet te osoby, które uważają, że nie mają ręki do roślin. Pierwiosnka trudno jest zmarnować, ale jednego błędu nie wybacza – niewłaściwego podlewania. Zastanawiasz się, jak dbać o prymulki w doniczce? Oto najważniejsze wskazówki:

  • Prymulki lubią mieć stale wilgotne podłoże, nie dopuszczajmy więc do jego przesuszenia. Roślinę możemy podlewać nawet codziennie, pamiętając o usuwaniu nadmiaru wody z podstawki;

  • Podczas podlewania pierwiosnków musimy unikać moczenia kwiatów i liści. Wodę lejemy bezpośrednio do podłoża;

  • Do nawadniania tych roślin używajmy miękkiej, odstałej wody o temperaturze pokojowej. Błędem jest wykorzystywanie wody prosto z kranu;

  • Prymulka preferuje jasne miejsca, warto więc postawić ją na słonecznym lub lekko zacienionym parapecie. Trzeba mieć świadomość, że okaz rosnący w pełnym słońcu będziemy musieli częściej podlewać;

  • Roślinę uprawiajmy z dala od rozgrzanych kaloryferów. Najlepiej będzie jej w chłodnym pomieszczeniu;

  • Prymulek nie musimy nawozić, ale jeśli chcemy pobudzić je do intensywnego wypuszczania nowych pąków, możemy zastosować gotowe odżywki do roślin kwitnących.

Właściwe podlewanie jest sekretem udanej uprawy prymulek. Właściwe podlewanie jest sekretem udanej uprawy prymulek. Fot. CanvaPro

Co zrobić, żeby prymulka długo kwitła?

Pierwiosnki są roślinami sezonowymi, których urodą możemy cieszyć się zazwyczaj przez dwa lub trzy tygodnie. Po tym czasie niestety tracą efektowny wygląd. Ich jaskrawe płatki wnoszą mnóstwo uroku do naszych wnętrz, nie dziwi więc, że większości z nas zależy, aby przedłużyć czas kwitnienia prymulek. Co możemy zrobić, żeby to osiągnąć? Przede wszystkim zadbajmy o podstawy pielęgnacji, więc odpowiednie podlewanie pierwiosnków. Pamiętajmy też, że rośliny te zawiążą najwięcej kwiatów wtedy, gdy postawimy je w miejscu z dostępem do dużej ilości naturalnego światła. Wypuszczanie nowych pąków pobudza też systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów.

Prymulka dłużej i bujniej kwitnie w chłodzie. Im cieplej będzie w pomieszczeniu, w którym ją uprawiamy, tym krótsze będzie jej kwitnienie. Choć pierwiosnki nie wymagają nawożenia, możemy stosować płynne nawozy do roślin kwitnących, które nakłonią je do wydawania większej liczby kwiatów. Zastosowanie wszystkich tych wskazówek pozwoli nam cieszyć się długim i obfitym kwitnieniem prymulek w doniczkach.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Nawet najbardziej zmarnowany skrzydłokwiat wypuści pąki. Wzmocnij go warzywną odżywką

Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe. TOP 10 roślin, które nigdy nie przestaną zachwycać

Wystarczy jedna tabletka. Łodygi zamiokulkasa wystrzelą, a z nimi mnóstwo nowych liści

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.