Rośliny domowe

Czarne plamki, biały nalot, suche końcówki liści. Sprawdź, co dolega twoim roślinom

Mimo największych starań i troski wkładanej w pielęgnację roślin doniczkowych znów widzisz, że coś jest z nimi nie tak? Suche liście, dziwnie pachnąca gleba, biały nalot pojawiają się niezależnie od pory roku. Co dolega roślinom? Rozpoznaj problem z pomocą naszego poradnika do terapii roślin doniczkowych.

Czarne plamki, biały nalot, suche końcówki liści. Sprawdź, co dolega twoim roślinom
Odpowiednia pielęgnacja pomoże ci uratować roślinę - nie musisz jej wyrzucać. Odczytaj jej potrzeby. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych – najważniejsze zasady

Dzielenie roślin na te łatwe i trudne w uprawie nie ma sensu, ponieważ każda z nich ma własne wymagania. Nie sposób spamiętać wszystkie, warto jednak znać podstawowe, a zarazem najważniejsze zasady pielęgnacji kwiatów doniczkowych i do nich dostosować swoje działanie. Kluczowym składnikiem każdej rośliny i jej motorem do życia jest oczywiście woda. Wypełnia ona niemalże cały zielony organizm, odpowiada za jego kondycję, transpirację, prawidłowy wzrost w określonym czasie i tempie oraz kwitnienie.  

Jednak samo podlewanie nie wystarczy, aby rośliny doniczkowe o ograniczonej przestrzeni dla systemu korzeniowego i szczególnych warunkach wegetacyjnych prezentowały się okazale, nie chorowały, a także wypuszczały coraz to piękniejsze i większe kwiaty. Oczywiście krążą plotki o tym, że lepiej rosną te zielone okazy, do których się mówi lub melodyjnie śpiewa, jednak tyle w tym prawdy, w ile zdołamy uwierzyć.

Dla zapewnienia roślinie optymalnych warunków niezbędne są nie słowa czy dotyk (tego drugiego niektóre gatunki wręcz nie znoszą), ale: 

  • umiejętne podlewanie i zraszanie, 
  • dostęp do światła,  
  • właściwe podłoże, 
  • zrównoważone nawożenie, 
  • ochrona przed szkodnikami.

Pielęgnacja W pielęgnacji roślin kluczowe są: podlewanie, nawożenie i dbanie o odpowiednie parametry gleby. Fot. CanvaPro

Podlewanie warto przeprowadzać z należytą uważnością. Nie chodzi o to, żeby codziennie chwytać za konewkę i przepełniać doniczkę cieczą. W ten sposób zaburzone zostają parametry życiowe rośliny, a niewłaściwy turgor od razu widoczny jest w złej kondycji korzeni, pędów i liści.

Przeczytaj również: Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową? 5 sposobów na uratowanie przelanej rośliny

  • Woda

Powinna być miękka, najlepiej przegotowana lub odstana. Można użyć deszczówki albo wody pozyskanej z pojemnika suszarki bębnowej. Warto zachować temperaturę pokojową cieczy, a nawet nieco ją podgrzać, aby nie spowodować szoku termicznego u korzeni podczas podlewania kwiatów. Zimą, gdy grzejniki emitują dużo ciepła, warto rośliny dodatkowo zraszać, aby utrzymać, szczególnie dla gatunków wilgociolubnych, optymalną wilgotność powietrza. 

  • Światło

Dobranie odpowiedniego stanowiska jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju roślin doniczkowych. Jedne preferują światło rozproszone, inne najlepiej czują się przy bezpośrednim dostępie do słońca, a jeszcze inne nie potrzebują go prawie wcale. Oto mała ściągawka, którą warto posłużyć się, szukając właściwego miejsca dla nowego, zielonego nabytku.  

Rośliny światłolubne: rhipsalis, trzykrotka, bananowiec, strelicja, euphorbia tirucalli, kaktusy, dischidia, ceropegia 

Rośliny uwielbiające rozproszone światło: hoja, eszynantus, sukulenty, epiphyllum, fikusy, draceny, alokazje, peperomie, lepismium 

Rośliny idealne do ciemnych pomieszczeń: aglaonemy (zielone odmiany), aspidistra, zamioculcas, sansevieria, epipremnum aureum

To oczywiście tylko kilka wybranych przykładów. Zawsze sprawdzaj preferencje danego gatunku lub podpytaj o nie sprzedawcę.

Rośliny i światło Dobierz roślinę o określonych preferencjach do charakteru wnętrza. Fot. CanvaPro

  • Podłoże

To, w jakim podłożu rośnie kwiat, ma bezpośredni wpływ na jego kondycję, ponieważ gleba stanowi istotne źródło składników odżywczych dla roślin. Powinna być dobrana zgodnie z upodobaniami danego gatunku. Ważne, aby w okresie wegetacyjnym była właściwie odżywiona, wymieniana zgodnie z określonym harmonogramem, a w razie potrzeby również odpowiednio spulchniona (dodatkami piasku, perlitu, itp.) lub uzupełniona o warstwę drenażu. 

  • Nawożenie podłoża

Intensywny wzrost i zawiązywanie pąków kwiatowych to momenty, w których twoje kwiaty potrzebują dodatkowego odżywienia. Wówczas dostarczenie właściwych roślinie składników powinno stanowić priorytet. Woda z ryżu, skórek od banana, krem z aloesu, napary z herbaty czy miodowe okłady, a może gotowe produkty przeznaczone dla danego gatunku lub rodziny kwiatów niezależnie od tego, jaką formę nawozu wybierzesz, ważne, aby dostatecznie i bezpiecznie odżywiła ona glebę.

Przeczytaj również: Domowy nawóz na wzrost i kwitnienie kwiatów doniczkowych. Nigdy nie były tak piękne i bujne

Co dolega roślinom? Rozpoznaj problem

Poświęcasz czas i energię na pielęgnację kwiatów, a one wciąż mają jakieś problemy? A to nie kwitną, to znów pojawiają się na liściach żółte lub czarne plamy, a na koniec opadają i roślina marnieje w oczach? Dobrze byłoby zdiagnozować problem po objawach i możliwie szybko jemu zaradzić. Chwileczkę, ale przecież to możliwe. Naucz się rozpoznawać, co dolega roślinom z naszym poradnikiem domowej terapii kwiatów doniczkowych. Nie wiesz, co może być przyczyną zrzucania liści? Dlaczego rośliny wolno rosną? Dlaczego pojawiają się na nich nieestetyczne żółte zmiany?

Chora roślina Zwróć uwagę na objawy, mogą być różne lub występować naraz. Fot. CanvaPro

Rozpoznanie problemu pozwala wyeliminować jego przyczyny. Tym samym w krótkim czasie, wdrażając właściwe zasady prawidłowej pielęgnacji roślin doniczkowych, da się poprawić kondycję marniejących okazów. Niewielkie modyfikacje miejsca, ustawienia, sposobu podlewania czy nawożenia wystarczą, aby kwiaty odżyły i cieszyły oko bujną zielenią jak dawniej. 

Objawy widoczne u młodych roślin:

  • słaby wzrost lub jego brak – jeśli wyeliminowałeś szkodniki, sprawdź, czy roślina nie ma za mało światła, temperatura powietrza nie jest za niska i podaż wody zgadza się z jej wymaganiami na tym etapie rozwoju; 
  • drobne liście – niewłaściwa podaż wody i brak dostatecznego dostępu do światła. 

Objawy widoczne na liściach niezależnie od wieku rośliny:

  • brązowe krawędzie – mogą świadczyć o zbyt małej ilości wody albo za suchym powietrzu w pomieszczeniu; 
  • wywijanie się – efekt zbyt małej ilości wody, niewłaściwej temperatury powietrza (zarówno za niskiej, jak i zbyt wysokiej) lub ataku szkodników; 
  • żółknięcie liści – tu możliwości jest więcej np. niewłaściwe naświetlenie, temperatura, stara, wyjałowiona ziemia lub choroba roznoszona przez szkodniki; 
  • zrzucanie liści – dochodzi do niego przy za suchym powietrzu lub niewłaściwym podlewaniu (zarówno zbyt obfitym, jak i za skąpym); 
  • biały nalot – odpowiada za niego za duża wilgotność lub szkodniki; 
  • żółte/brązowe plamy – zwykle jest to wynik zbyt dużej ekspozycji na światło oraz za wysokiej temperatury powietrza, ale też gwałtownych zmian np. w przypadku przeciągów. 

Objawy widoczne na glebie:

  • porosty i pleśń – w obu przypadkach warto zwrócić uwagę na to, czy roślina nie dostaje za dużo wody oraz jaka jest preferowana przez nią temperatura powietrza; w każdym z tych przypadków warto też rozważyć zabieg oczyszczenia i sprawdzenia systemu korzeniowego oraz zasadność wymiany gleby. 

Możesz też w okresie kwitnienia zaobserwować opadanie pąków, więdnięcie kwiatów i brązowienie liści. Co dolega roślinom tym razem? To prawdopodobnie efekt zbyt niskiej wilgotności powietrza. Z kolei, gdy wyraźnie wiotczeją młode pędy, a ziemię pokrywa nawet cieniutka warstwa pleśni to znak, że czas ograniczyć na chwilę podlewanie, a także sprawdzić, czy roślina przypadkiem dosłownie nie stoi w wodzie.  

Nie wprowadzaj gwałtownie zmian ani nie testuj wszystkich możliwości jednocześnie, ponieważ nie stwierdzisz wówczas, co takiego przyniosło poprawę kondycji rośliny. Najlepiej eliminuj potencjalne przyczyny złego stanu jedną po drugiej, odhaczając te, niemające wpływu na twój okaz. I pamiętaj, że czasami naprawdę drobna zmiana, taka jak przesunięcie doniczki nieco dalej za firankę, może już odmienić standard życia kwiatu. Co za tym idzie, pojawią się nowe liście, a nawet długo wyczekiwane pąki, które wkrótce rozwiną się w kolorowe kiście, baldachy czy kaskady.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Zasady przesadzania roślin doniczkowych. Co zrobić, jeśli nie można przesadzić rośliny?

Rośliny potrzebują w zimie więcej światła. Jak doświetlić kwiaty doniczkowe domowym sposobem?

Jak uratować przenawożone rośliny doniczkowe? Trzy sposoby, które przywrócą kwiat do życia

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.