Rośliny domowe

Jak często wymieniać wodę w wazonie kwiatami? Poznaj patenty kwiaciarek

Cięte kwiaty nie stoją długo, jednak chętnie dzielimy się nimi, ponieważ złożone w oryginalne bukiety prezentują się naprawdę wyjątkowo. Czy istnieje sposób na wydłużenie ich trwałości? Duże znaczenie mają regularne zabiegi pielęgnacyjne. Jak często wymieniać wodę w kwiatach w wazonie i co do niej dodać, aby bukiet nawet po tygodniu był świeży i pachnący? Niektóre rozwiązania nawet nie przyszłyby ci do głowy.

Jak często wymieniać wodę w wazonie kwiatami? Poznaj patenty kwiaciarek
Jak często wymieniać wodę w kwiatach w wazonie? Najlepiej codziennie. Jednak nie wolno zapomnieć o jeszcze jednym szczególe. Fot. 123rf.com

Spis treści: 

Jak często wymieniać wodę w kwiatach w wazonie?

Rośliny doniczkowe zdobią parapety, kwietniki i oranżerie całymi latami, jednak, mimo krótkiej trwałości, wciąż chętnie sięgamy po kwiaty cięte. Złożone z nich artystyczne kompozycje wzbudzają zachwyt, a pełne, rozwinięte, kolorowe kwiaty swoim zapachem przywołują najmilsze skojarzenia. Wręczone na specjalną okazję w formie oryginalnych bukietów, nadal pozostają niezastąpione.

Czy można sprawić, że cięte kompozycje kwiatowe będą stały dłużej, ciesząc nas swoim świeżym wyglądem i wiosennymi aromatami nawet w środku zimy? Okazuje się, że na to, ile kwiaty cięte postoją w wazonie, ma wpływ wiele czynników. Podstawą jest oczywiście woda, jednak nie wolno nam zapominać, że to, do jakiego wazonu trafia, również oddziałuje na stan kwiatów. Naczynie musi zostać wcześniej dokładnie umyte. Jeśli nie oczyścimy pozostałości poprzednich roślin, a na ściankach zostaną osady ze starej wody, nawet najpiękniejszy i najzdrowszy bukiet szybko zmarnieje, bo łodygi kwiatów zaczną gnić.

W zależności od tego, jakie kwiaty wstawiamy do wazonu, powinniśmy sięgnąć po wodę przegotowaną lub odstaną. Kwiaty cięte mają różne upodobania, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, w jakich warunkach powinny być trzymane. Dlaczego dla wielu gatunków najlepiej sprawdza się woda przegotowana? Kwiaciarze podkreślają, że gotowanie powoduje usunięcie powietrza, dzięki czemu rośliny z większą łatwością pobierają tak oczyszczony płyn. Odstana woda sprawdzi się wyłącznie wtedy, gdy planujemy wstawić do niej kwiaty dobrze tolerujące zawarty w niech chlor.

Jak często wymieniać wodę w kwiatach w wazonie? Kluczem jest regularność – powinniśmy robić to codziennie, ponieważ w ten sposób ograniczamy rozwój mikroorganizmów, utrudniających roślinie aktywny pobór wody. Jeśli zauważymy, że woda zrobiła się mętna, powinniśmy natychmiast zareagować, wylewając całość i podcinając znacznie łodygi, ponieważ w środowisku zaczęły już namnażać się bakterie, a dolne części pędów uległy rozkładowi.

kwiaty Podcinanie łodyg jest ważne nie tylko po przyniesieniu świeżo ciętych kwiatów do domu, ale też przy każdej wymianie wody na nową. Fot. 123rf.com

Przy każdej wymianie wody, wycierajmy wazon i łodygi kwiatów wilgotną ściereczką. Tak usuniemy nagromadzony brud i bakterie, minimalizując ryzyko przeniesienia ich do świeżej wody. Wiele roślin wymaga też zachowania odpowiedniego poziomu zanurzenia łodygi. Jeśli wstawiamy do wazonu: 

  • gerbery i goździki  uzupełniamy wodę tylko do ¼ wysokości wazonu, 
  • róże  uzupełniamy wodę do ¾ wysokości wazonu, 
  • lilie, chryzantemy i inne gatunki  wlewamy tyle wody, aby wypełniła mniej niż połowę, ale więcej niż ¼ objętości wazonu. 

Jeśli zanurzymy je bardziej, mogą kwitnąć krócej. Dobrze byłoby dopasować wysokość i kształt wazonu do wymagań roślin. Róże, gerbery i margerytki najlepiej czują się w wysokich naczyniach, z kolei tulipanom w zupełności wystarczy niski, dość szeroki wazon.

Przeczytaj również: Co dosypać do wazonu na cmentarzu, by kwiaty cięte wytrzymały dłużej?

Co zrobić, żeby kwiaty w wazonie stały jak najdłużej?

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się wybór tych kwiatów, które z natury są najtrwalsze i doskonale prezentują się również po ścięciu. Należą do nich np. piwonie, lilie, margerytki, astry, mieczyki czy goździki. Trudno jednak zrezygnować z gęstych, pachnących bukietów róż czy wiosennych tulipanów żółcących się w słońcu jeszcze bardziej. Dlatego przydadzą nam się patenty na zachowanie świeżości i trwałości barwnych bukietów. Co zrobić, żeby kwiaty w wazonie stały jak najdłużej? Zacznijmy od ich przygotowania, a następnie przejdźmy do pielęgnacji, która zregeneruje je, wzmocni i opóźni procesy więdnięcia.

kwiaty Niezależnie od tego czy do wazonu trafią kwiaty z ogrodu, czy z kwiaciarni, warto je odpowiednio pielęgnować, a postoją dłużej. Fot. CanvaPro/123rf.com

  • Cięcie i „hartowanie” 

Przez zablokowane komórki przewodzące w kwiatach nie przejdzie woda, dlatego najważniejsze jest ich odblokowanie poprzez cięcie. Podetnijmy końcówki łodyg pod wyraźnym kątem ostrymi nożycami, nie szarpiąc ich i nie miażdżąc.  

Receptą na długie kwitnienie ciętego słonecznika, maków czy poinsecji będzie zanurzenie we wrzątku i przełożenie szybko do zimnej wody (samo podcięcie sprawi, że wypływający z pędu sok stężeje i zamknie drogę pobieranej wodzie).  

Różę wstawmy do zimnej wody z kwaskiem cytrynowym i chrońmy przed nadmiernym ciepłem. Cięte gerbery powinny dodatkowo mieć nakłute pędy, to może pomóc zachować ich świeży wygląd. Kwiaty lilaka trzeba pozbawić liści, a łodygi zaparzyć, podobnie jak u słoneczników. 

  • Kąpiel regeneracyjna 

Niektóre rośliny, zanim trafią do wazonu, muszą przebyć dłuższą drogę. Nawet zabezpieczenie łodyg specjalną fiolką z odrobiną wody może nie pomóc, jeśli transportujemy je np. w upalny dzień. Wówczas na ratunek przyjdzie kąpiel regeneracyjna. Po wejściu do domu przygotujmy roślinom wodę w dużej misce i zanurzmy je poziomo w całości. Po pewnym czasie powinny odzyskać jędrność i świeży wygląd.

  • Domowe odżywienie 

Doskonałym patentem na wydłużenie trwałości ciętych kwiatów jest dodanie do wody w wazonie odrobiny cukru. Wystarczy szczypta, aby dobrze je odżywił. Niektórzy dodają zamiast cukru miód, inny polecają podanie kwiatom kwasku cytrynowego lub soli. Popularną metodą ratowania ciętych kwiatów jest wrzucenie do wody tabletki aspiryny, która skutecznie hamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów. 

Podając kwiatom aspirynę, koniecznie zachowajmy właściwą kolejność działań.

  1. Najpierw wyjmujemy kwiaty z wazonu i odlewamy starą wodę.
  2. Następnie nalewamy świeżą wodę i wrzucamy do niej tabletkę rozpuszczalnej aspiryny (1 na 2 litry wody).
  3. Czekamy, aż tabletka do końca się rozpuści.

Dopiero wtedy możemy bezpiecznie wstawić do wazonu kwiaty. 

  • Moneta nie tylko na szczęście 

Jednym ze sposobów na to, aby kwiaty w wazonie wytrzymały dłużej jest wrzucenie do wody miedzianej monety. Patent ten wziął się z dawnego, ludowego wierzenia, że zawarta w monetach miedź zabezpieczy rośliny przed rozwojem w środowisku wodnym szkodliwych dla nich drobnoustrojów.  

  • Zasuszenie z pomocą... zapałki 

Jeżeli zależy nam na tym, aby kwiaty nie zgniły, ale ładnie się zasuszyły, nawet stojąc w wodzie, wystarczy, że zrobimy w łodydze pionowe wgłębienie, w które następnie włożymy zapałkę główką w głąb łodygi. W ten sposób możemy zahamować procesy gnilne. 

  • Przechowywanie z dala od owoców 

Mało kto wie, że postawienie bukietu tuż obok patery z owocami może sprawić, że już wkrótce straci cały swój urok. Działanie przyspieszające procesy starzenia kwiatów ciętych mają przede wszystkim jabłka, banany oraz pomidory. Wydzielają one związki, które przyczyniają się do szybszego więdnięcia i rozkładu kwiatów, dlatego unikaj trzymania jednych i drugich na jadalnianym stole nawet jeśli prezentują się katalogowo.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały w wazonie? Domowe sposoby na kwiaty cięte

Tulipany i żonkile szybko więdną w wazonie? Zastosuj lodową terapię, znów będą piękne

Jak ciąć hortensję bukietową, żeby miała duże kwiaty? Różne sposoby przycinania hortensji

Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiaty cięte. Kiedy ścinać i jak pielęgnować?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.