Rośliny domowe

Monstera wypuszcza dużo korzeni? Nie pozbywaj się ich. Co zrobić z korzeniami powietrznymi monstery?

W ostatnich latach monstera stała się jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Wielu z nas ma ją na swoim parapecie, ale jednak nie wszyscy wiemy, jak z nią postępować. W końcu na piękny wygląd egzotycznej rośliny składają się nie tylko pokaźne liście i silne łodygi, ale również stale wydłużające się korzenie, które są dość problematyczne. Co z nimi zrobić? Czy można obciąć korzenie powietrzne monstery? A może powinniśmy włożyć je do doniczki? Podpowiadamy!

Monstera wypuszcza dużo korzeni? Nie pozbywaj się ich. Co zrobić z korzeniami powietrznymi monstery?
Korzeni powietrznych monstery nie wolno obcinać, zatem co można z nimi zrobić? Fot. CanvaPro

Spis treści:

Korzenie powietrzne monstery – do czego służą?

Monstera to roślina tropikalna o niepowtarzalnym wyglądzie, stąd nie dziwi jej rosnąca popularność. Spektakularne, sporych rozmiarów liście o sercowatym lub zaokrąglonym kształcie z wiekiem pokrywają się dziurami, co wygląda bardzo efektownie. Mocne pędy pozwalają jej osiągnąć wysokość nawet 3 m w warunkach domowych! Równie silnie rozwijają się korzenie powietrzne monstery, które mogą zaskoczyć osoby mające pierwszy raz styczność z tą fascynującą rośliną. W przypadku młodych okazów zielone, starszych zaś brunatne odrosty pojawiają się na bokach łodyg. Szybko rosną, wydłużając się i przewieszając z doniczki. Po zaledwie kilku miesiącach zauważymy, że charakterystyczne korzenie sięgają do samej podłogi.

Czym są korzenie powietrzne monstery i do czego one służą? Roślina wytwarza je po to, aby pobierać z powietrza wodę oraz niezbędne składniki odżywcze, a także umożliwić sobie wymianę gazową i oddychanie. Nie oznacza to jednak, że nie musimy podlewać ani nawozić monstery, ponieważ samodzielnie pozyska ona wystarczającą ilość wody z otoczenia. Regularne nawadnianie oraz dokarmianie to zabiegi konieczne dla jej zdrowego i silnego wzrostu. Korzenie powietrzne stanowią dla monstery również podporę. Służą także do rozmnażania rośliny.

Obcinanie korzeni powietrznych monstery osłabia roślinę, dlatego lepiej tego nie robić. Obcinanie korzeni powietrznych monstery osłabia roślinę, dlatego lepiej tego nie robić. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Monstera laniata to wnętrzarski hit. Jak uprawiać tropikalną piękność?

Co zrobić z korzeniami powietrznymi monstery?

Odpowiednio pielęgnowana monstera z czasem osiąga imponujące rozmiary. Silnie wzrastają wszystkie nadziemne części rośliny, również korzenie powietrzne. Stanowią one kłopot dla posiadaczy monstery, dlatego część osób decyduje się na ich całkowite usunięcie. Czy warto obciąć korzenie powietrzne monstery? Zdecydowanie nie polecamy tego rozwiązania. Są one ważne dla prawidłowego rozwoju rośliny. Pozbywając się korzeni powietrznych z monstery, narażamy ją na ryzyko rozwoju chorób pochodzenia grzybowego. Ponadto osłabiony egzemplarz spowolni wzrost, przez co młode liście będą mniej okazałe.

@arcadiussz #monstera #korzenie #roslinydomowe #rosliny #arkadiuszjakubiak ♬ dźwięk oryginalny - Arkadiusz Jakubiak

Skoro nie możemy obciąć korzeni powietrznych monstery, to co powinniśmy z nimi zrobić? Właściciel 4-letniej monstery Arkadiusz Jakubiak poleca w swoich mediach społecznościowych, aby koniec korzenia powietrznego umieścić w słoiku wypełnionym wodą. Już po kilku tygodniach zauważymy na nim mnóstwo jasnych korzonków. W tym momencie powinniśmy wyjąć korzeń powietrzny z wody i przenieść do doniczki z ziemią, nie odcinając go od rośliny matecznej. Gdy po kilku tygodniach nad podłożem pojawiają się młode liście, korzeń powietrzny możemy oddzielić od dorosłej monstery. W ten sposób uzyskujemy zupełnie nową roślinę, którą dalej pielęgnujemy lub wręczamy bliskiej osobie w prezencie.

@arcadiussz #monstera #roslinydomowe #korzenie #rosliny #arkadiuszjakubiak @Arkadiusz Jakubiak ♬ Fall October Halloween horror classic(177261) - rareNote

Jeśli obawiasz się, że korzeń w wodzie zgnije, posłuchaj kolejnej cennej rady. Zanim wlejesz wodę do słoika, odkręć z kranu perlator. Starannie wyczyść sitko, aby pozbyć się z niego osadu, w którym bytują bakterie i inne drobnoustroje. Przykręć perlator, a następnie wlej wodę do naczynia i włóż korzeń powietrzny monstery. Internauci podpowiadają również, by do wody wsypać węgiel aktywny, który dodatkowo zabezpieczy roślinę przed gniciem.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak pozbyć się wciornastków z monstery? Zrób miksturę i spryskaj liście

Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.