Rośliny domowe

Reanimacja grudnika. Będzie bardziej rozłożysty i wreszcie obficie zakwitnie

Grudnik, czyli szlumbergera, to wyjątkowa roślina doniczkowa, ponieważ jej okres kwitnienia przypada na chłodne miesiące roku. Kwiaty na ogół pojawiają się w listopadzie i utrzymują się do lutego lub marca. Bywa jednak tak, że grudnik zrzuca liście oraz pąki. Dlaczego grudnik gubi liście i nie chce kwitnąć? Dowiedz się, co zrobić, żeby szlumbergera cieszyła oczy kwiatami przez całą zimę.

Reanimacja grudnika. Będzie bardziej rozłożysty i wreszcie obficie zakwitnie
Chcesz, aby grudnik w końcu zakwitł? Kluczem jest regularne nawożenie. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego grudnik gubi liście i nie chce kwitnąć?

Grudnik (Schlumbergera truncata), nazywany również kaktusem bożonarodzeniowym, zygokaktusem bądź szlumbergerą to popularna roślina doniczkowa, która zachwyca niezwykle efektownym kwitnieniem. Trwa ono zazwyczaj od listopada aż do przełomu lutego i marca, choć zdarza się, że może rozpocząć się nawet wcześniej – już w październiku. Kwiaty grudnika przypominają wydłużone dzwoneczki o ostro zakończonych płatkach, które zapierają dech wyrazistymi barwami. Mogą mieć rozmaite kolory – spotykamy szlumbergery kwitnące na różowo, pomarańczowo, fioletowo, czerwono i kremowo. Roślina ta wygląda spektakularnie w okresie kwitnienia również dlatego, że charakteryzuje się zwisającym pokrojem, dzięki czemu pędy z kwiatami swobodnie opadają, tworząc girlandę.

Grudnik zakwitnie, gdy zadbamy o pielęgnację i odpowiednie warunki uprawy. Grudnik zakwitnie, gdy zadbamy o jego pielęgnację i odpowiednie warunki uprawy. Fot. CanvaPro

Niestety nie zawsze mamy szansę podziwiać szlumbergerę w pełni kwitnienia. Zdarza się niekiedy, że grudnik wcale nie kwitnie i gubi liście. Bywa również, że pąki zawiązują się na pędach, ale zanim zdążą się rozwinąć, opadają. Dlaczego grudnik gubi liście i nie chce kwitnąć? Możemy wymienić kilka przyczyn tego problemu:

  • Nieprawidłowe podlewanie – ziemia grudnika nie może być przelana albo za sucha. Zadbajmy, aby była lekko wilgotna.

  • Nieodpowiednie podłoże – grudnik będzie kwitł tylko w przepuszczalnej glebie.

  • Złe stanowisko – szlumbergera powinna stać na parapecie okna o wystawie zachodniej lub południowo-wschodniej w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura 18-20°C. Stanowisko powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Pamiętajmy, że grudnik źle toleruje ciepło pochodzące od kaloryfera.

  • Brak nawożenia – grudnik wymaga nawożenia raz w miesiącu.

Przeczytaj również: Dlaczego grudnik marnieje? Najczęstsze błędy w uprawie

Co zrobić, żeby grudnik zaczął kwitnąć?

Szlumbergera z pewnością zakwitnie, jeśli wyeliminujemy wszystkie wymienione powyżej błędy w pielęgnacji oraz zachowanmy odpowiednie warunki uprawy. Musimy pamiętać, że grudnik nie może rosnąć w mokrej ziemi oraz takiej, która pozbawiona jest odpowiedniego drenażu (żwiru, keramzytu lub drobnych kamyczków). Sprawdźmy, czy w doniczce znajduje się odpływ i czy pojemnik ten nie jest zbyt szeroki. Duża doniczka może spowodować, że roślina skupi się na nadmiernej rozbudowie korzeni, nie zaś na zawiązywaniu kwiatów. Zadbajmy również o to, aby w pomieszczeniu, w którym znajduje się grudnik, nocą było o 2-3°C chłodniej niż za dnia. Taka właśnie różnica temperatur będzie stymulowała roślinę do wytwarzania kwiatów.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @mam_fiola

Co jeszcze możemy zrobić, żeby grudnik zaczął kwitnąć? Zadbajmy o regularne nawożenie tej rośliny. Nie musimy kupować gotowych odżywek do sukulentów. Zamiast zaopatrywać się w nie w sklepie ogrodniczym, przygotujmy domowy nawóz do grudnika. Wykorzystamy do niego odpad kuchenny, który zazwyczaj ląduje w koszu na śmieci. Aby przygotować odżywkę do szlumbergery, do 1 l wody dodajemy 2 łyżki fusów z kawy. Mieszamy tak długo, aż składniki się połączą. Nawozem podlewamy grudnik raz w miesiącu. Możemy zasilać nim również inne sukulenty doniczkowe.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Zakwita jak paproć, tylko raz w roku. Uprawa i wymagania Gymnocalycium mihanovichii

Najlepszy nawóz do reanimacji zamiokulkasa. Znów będzie miał mnóstwo nowych liści, a może nawet zakwitnie

Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.