Rośliny domowe

Szkodniki roślin doniczkowych. Jak z nimi walczyć?

Twoim marzeniem jest stworzenie w domu prawdziwej dżungli? Zbierasz kolekcjonerskie egzemplarze roślin doniczkowych? Niestety czasem zdarza się, że nawet starannie pielęgnowane okazy stają się miejscem żerowania groźnych szkodników, przez które można stracić kwiaty. Poznaj niebezpiecznych intruzów dla roślin doniczkowych i dowiedz się, jak ich wyeliminować. 

Szkodniki roślin doniczkowych. Jak z nimi walczyć?
Zwalczanie szkodników na kwiatach doniczkowych. Fot. 123RF/PICSEL

Szkodniki na kwiatach – przyczyny występowania 

Wiele osób zastanawia się, dlaczego szkodniki pojawiają się na kwiatach, skoro uprawia się je w zamknięciu. Przyczyn jednak jest bardzo dużo. Zdarza się, że pasożyty trafiają do domowej dżungli wraz z nową rośliną przyniesioną ze sklepu. Dlatego bardzo ważne jest, żeby kupować nowe okazy ze sprawdzonego źródła lub bardzo dokładnie oglądać sadzonki przed zabraniem ich do domu. 

Czasem szkodniki pojawiają się także na chorych kwiatach, które były nieprawidłowo pielęgnowane, miały nieodpowiednie warunki do rozwoju lub zostały uszkodzone podczas przesadzania. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli: 

  • spełnianie potrzeb stanowiskowych i glebowych roślin,  
  • regularne nawadnianie i nawożenie, 
  • przesadzanie roślin w prawidłowy sposób.  

Istotne jest również dbanie o wystarczająco dużą ilość światła i wilgotność powietrza podczas zimy. 

Czasami przynosimy szkodniki na kwiatach ze sklepu. Fot. 123RF/PICSEL

Rośliny doniczkowe – szkodniki, które powinieneś znać 

Warto pamiętać, że mimo najlepszych starań owady mogą pojawić się bez żadnej przyczyny i wyrządzić wiele szkód. Dlatego należy regularnie oglądać liście roślin i sprawdzać ich stan. Oto szkodniki, na które powinieneś uważać podczas pielęgnacji kwiatów w domu.  

  • Przędziorki – niewielkie, czerwone, żółte lub zielone pajączki, które łatwo przeoczyć. Żerują na spodniej części liści lub igieł i żywią się ich sokiem. W rezultacie doprowadzają do ich uszkodzenia, przez co tracą one zdolność do fotosyntezy i ostatecznie obumierają. Obecność przędziorków rozpoznasz po jasnych plamkach i osadzie na liściach oraz niewielkich pajęczynkach przy ich nasadzie. 
  • Wełnowce – dość charakterystyczne szkodniki, które przypominają małe kuleczki waty. Mimo niewielkich rozmiarów, nie sposób ich przeoczyć. Wełnowce żywią się sokiem z liści i pozostawiają na nich białą wydzielinę. W zaawansowanym stadium przybiera ona postać lepkiej rosy, tzw. spadzi, która sprzyja rozwojowi groźnych grzybów. W rezultacie roślina zaczyna się zwijać i obumierać. Niestety ten szkodnik bardzo szybko się rozmnaża, dlatego nie należy zwlekać z jego zwalczaniem.

wełnowce na liściu Wełnowce przypominaja małe kuleczko waty. Fot.123RF.com

  • Tarczniki – białe, czerwone, brązowe lub przezroczyste owady, które mają kształt okrągłej, płaskiej skorupki. Szkodniki te stopniowo, ale skutecznie wysysają z roślin ich soki. W rezultacie doprowadzają do żółknięcia i opadania liści oraz spowolnienia rozwoju całego kwiatu. Warto pamiętać, że tarczniki nie atakują wyłącznie roślin doniczkowych. Mogą występować także na ozdobnych okazach na zewnątrz, np. na bluszczu.  

  • Mączliki – szkodniki, które są znane także pod nazwą "białe muszki". Larwy mączlika mają owalny kształt i biały lub żółto-różowy kolor, natomiast dorosłe szkodniki osiągają ok. 1,5 cm i mają duże, białe skrzydełka. Bardzo łatwo je zauważyć, dzięki czemu można szybko zareagować i zapobiec skutkom ich działalności. Choć mączliki występują głównie na roślinach na zewnątrz, w domu także mogą znaleźć dogodne miejsce do rozwoju, ponieważ uwielbiają suche i ciepłe miejsca.
      
  • Ziemiórki – skrzydlate, niewielkie owady, które wyrządzają szkody, zanim osiągną dojrzałą postać. Najbardziej niebezpieczne są ich przezroczyste larwy, które w ziemi są wręcz niemożliwe do zauważenia. Podgryzają one korzenie, a przez to pozbawiają roślinę możliwości pobierania cennych składników z podłoża. W efekcie kwiat umiera. Warto pamiętać, że wraz z pojawieniem się ziemiórek, roślinie może zacząć zagrażać również grzybica, ponieważ uszkodzone korzenie stają się idealnym miejscem do rozwoju tej choroby.  

  • Wciornastki – specyficzne owady, które oprócz wysysania soku, zjadają roślinę. W efekcie doprowadzają do pojawienia się białych lub srebrzystych plamek na powierzchni liści oraz brunatnych u ich nasady, skorkowacenia ich, a także deformacji kwiatów. Śladami działalności wciornastków są także ich odchody w postaci czarnych, małych kuleczek. Owady bardzo szybko się poruszają, co dodatkowo utrudnia ich rozpoznanie.  

Sprawdź: Jak zwalczyć wciornastki na kwiatach domowych? Plamy na liściach a wciornastki

wcirnatki na liściu Wciornastki na liściu. Fot.123rf.com

  • Pędraki – larwy chrząszczy majowych, które stanowią prawdziwą zmorę ogrodników. Ich miejscem żerowania są korzenie – szybko zjadają rozbudowane systemy korzeniowe i upośledzają ich możliwość do pobierania wody oraz minerałów. W rezultacie doprowadzają do obumarcia całej rośliny. Mimo że występują głównie na zewnątrz, mogą zaatakować także kwiaty doniczkowe, zwłaszcza jeśli masz okazy, które latem wynosisz na zewnątrz. Pierwszym znakiem ich obecności zazwyczaj są dziury w ziemi. Jednak wystarczy chwilę poczekać lub wyciągnąć roślinę z ziemi, aby zobaczyć je na własne oczy. 

  • Mszyce – niewielkie owady o wydłużonym tułowiu i długich nóżkach. W zależności od odmiany mogą mieć różne kolory, np. biały, zielony lub czarny. Mszyce bardzo szybko się rozmnażają. Co więcej, działają wielotorowo – zjadają liście, przez co doprowadzają do zahamowania fotosyntezy, wysysają sok, przez co osłabiają młode pędy, roznoszą groźne wirusy i pozostawiają na roślinie lepką, słodką warstwę, która jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów. Z czasem na wykształconych liściach powstają jasne plamy, a ich brzegi zaczynają się zwijać, natomiast nowe części roślin są skarłowaciałe. 

Na roślinach mogą pojawić się również skoczogonki, które w prawidłowych warunkach nie są szkodnikiem, a fantastycznym wsparciem w rozkładaniu martwej materii organicznej. Mają biały kolor i żwawo podskakują. Najbardziej aktywne są wieczorem i nocą. Wystarczy wtedy poruszyć doniczką, aby zobaczyć, jak się chowają. Jednak czasem zdarza się, że robi się ich za dużo, przez co nie mają, co jeść. Wtedy zaczynają żywić się miękkimi liśćmi i/lub korzeniami. Mogą robić dziury w liściach, hamować wzrost roślin, doprowadzać do ich wysychania, a nawet roznosić różne choroby.  

Szkodniki na kwiatach najlepiej spryskać odpowiednim preparatem. Fot. 123RF/PICSEL

Chore kwiaty – jak zwalczać szkodniki? 

Każdą, chorą roślinę należy jak najszybciej odseparować od zdrowych okazów, aby nie stała się źródłem zakażenia. Następnie należy rozpoznać przeciwnika, ponieważ na każdego szkodnika działa coś innego, a potem podjąć odpowiednie działanie. 

Aby zwalczyć: 

  • przędziorka – umyj dokładnie całą roślinę, zasłaniając korzenie, przesadź i spryskaj odpowiednim preparatem (Sprawdź: Jak pozbyć się przędziorków z roślin domowych),

  • wełnowce – nasącz patyczki higieniczne wodą z płynem do naczyń, mydłem lub alkoholem, a następnie usuń za ich pomocą wszystkie egzemplarze i ich jaja. Potem umyj roślinę i przesadź. W ostateczności sięgnij po specjalne środki z pestycydami (Sprawdź: Wełnowce - co to za szkodniki i jak z nimi walczyć),

  • tarczniki – przemyj roślinę wacikami nasączonymi w occie lub wodzie z szarym mydłem, a następnie spryskaj mieszaniną 0,5 l wody z 5 kroplami mydła. Po trzech dniach spłucz roztwór i powtórz zabieg trzykrotnie w odstępach co pięć dób, 
      
  • ziemiórki – wokół rośliny ustaw lepkie pułapki na latające osobniki, wymień ziemię i umyj korzenie oraz podlej kwiat wodą z czosnkiem (Sprawdź: Ziemiórki - co to za szkodniki? Jak pozbyć się ziemiórek), 

  • wciornastki – sięgnij po specjalne preparaty do walki z tymi szkodnikami (Sprawdź: Jak zwalczyć wciornastki na kwiatach domowych? Plamy na liściach a wciornastki), 

  • pędraki – wybierz metody chemiczne, ponieważ są najskuteczniejsze, 

  • mszyce – spryskaj roślinę roztworem wody z szarym mydłem lub olejem albo tzw. gnojówką, czyli wywarem np. z pokrzywy lub cebuli. Dobrym pomysłem jest zaproszenie do walki z mszycą biedronek, jeśli roślina stoi na zewnątrz (Sprawdź: Co stosować na mszyce? Sprawdzone ekologiczne sposoby),

  • skoczogonki – wieczorem lub nocą zanurz roślinę na kilka godzin w wodzie (dla gatunków lubiących wilgoć) lub przesusz ziemię (dla okazów wrażliwych na nadmiar wody).  

Zżółknięte liście mogą oznaczać obecność insektów. Fot. 123RF/PICSEL

Jeśli podjęte działania nie przynoszą oczekiwanych skutków, a kwiat nadal umiera, nie bój się sięgać po specjalne preparaty dostępne na rynku. Ich receptury zostały opracowane tak, aby zwalczyć szkodniki, ale nie zniszczyć rośliny.  

Pamiętaj, że im szybciej podejmiesz walkę z owadami, tym roślina ma większe szanse na przeżycie. Dlatego nie zwlekaj i działaj od razu!

Sprawdź: Pleśń i osad w doniczkach roślin domowych

Pleśń w dniczce może być objawem pojawienia się niebezpieczych dla roślin szkodników. Fot.123RF.com

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.