DIY: Kostki i proszek do zmywarki

Data publikacji: 2017-07-15 00:00:00

Zmywarki to duże oszczędności, nie tylko pieniędzy, ale przede wszystkim naszego czasu. Urządzenia te już dawno przestały być ciekawostką czy luksusem niedostępnym dla innych, teraz znaleźć je można niemal w każdej kuchni. Do poprawnego i skutecznego działania wymagają one jednak kosztownych kostek i proszków zmywających. Dziś przedstawiamy wam tańszą i ekologiczną alternatywę dla popularnych sklepowych środków.

DIY: Kostki i proszek do zmywarki

Wiele komercyjnych detergentów do zmywarki nierzadko nie spełnia naszych oczekiwań. A to ich cena jest nieco wygórowana, a to ich działanie znacznie odbiega od tego, co naobiecywał producent, albo po prostu są wątpliwej jakości, a ich skład nie sprzyja środowisku. Jeśli los natury lub stan portfela jest nam bliski, warto zainteresować się tańszą i bardziej ekologiczną alternatywą, jaką są domowej roboty specyfiki. Z kilku składników, które każdy z was na pewno ma już w domu, można przygotować środki równie skuteczne, jak te, które są oferowane w sklepach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Domowe tabletki do zmywarki. Co będzie potrzebne?

Składniki:
2 szklanki sody oczyszczonej (lub 2 szklanki sody kalcynowanej)
1 szklanka soli
1 szklanka wody
½ szklanki kwasku cytrynowego
Opcjonalnie: olejek zapachowy
Plastikowe lub silikonowe pojemniki do lodu
Blacha i papier do pieczenia

Przygotowanie:
Podane składniki wystarczają na ok. 25 - 30 tabletek. Odpowiednio dostosowując proporcje, przygotujemy większe lub mniejsze ilości, zgodnie z własnymi potrzebami. Uwaga: Jeśli posiadasz w domu sodę kalcynowaną, przejdź do kolejnego kroku.

Blachę okrywamy pergaminem do pieczenia. Wysypujemy na nią sodę do pieczenia i wkładamy całość do piekarnika nagrzanego do 200 st. C i zapiekamy przez godzinę. W ten sposób tworzymy sodę kalcynowaną, nazywaną również sodą piorącą, o lepszych właściwościach czyszczących.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W miseczce łączymy wszystkie sypkie produkty – sodę, sól i kwasek – i dokładnie mieszamy. Do mieszanki powoli dolewamy wody. W reakcji z płynem pył z początku będzie syczeć i bulgotać. Należy odczekać, aż proces ustanie i dopiero wtedy przelewamy resztę cieczy. Wtedy również wkrapiamy kilkadziesiąt kropelek esencji zapachowej. Ponownie mieszamy wszystkie składniki. Powstałą papkę nabieramy łyżeczką i przekładamy do pojedynczych komór w pojemnikach do lodu. Następnie masę ugniatamy w nich palcami, tak by uformować coś na kształt czworoboku. Odstawiamy do wyschnięcia na 4-6 godzin. Po tym czasie powinny być gotowe do użycia. Najlepiej trzymać je w szczelnie zamykanym słoiku i zacienionym miejscu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj: Boraks. 10 powodów, by mieć go w domu »

Domowy proszek do zmywarki
Domowy proszek do zmywarki przygotujemy w podobny sposób, potrzebny nam jednak będzie jeszcze boraks – do kupienia w aptekach, drogeriach i internecie.

Składniki:
2 szklanki sody oczyszczonej lub kalcynowanej
½ szklanki boraksu
½ szklanki kwasku cytrynowego
Dowolny olejek zapachowy

Przygotowanie:
Sodę kalcynowana przygotowujemy w ten sam sposób, jak opisano to wyżej. Wszystkie składniki należy dokładnie połączyć, a następnie przesypać do szczelnego pojemnika i gotowe. Na jeden cykl powinnyśmy zużywać ok. jednej kopiastej łyżki.

Jeszcze jedna porada: Jeśli zależy nam na pięknym połysku czyszczonych naczyń, zamiast środka do nabłyszczania, możemy użyć zwykłego octu spirytusowego.

To cię również zainteresuje: Jak przygotować tabletki do WC?»

Kliknij i przeczytaj»

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Zobacz także:

Zwierzak w domu. Jak sprzątać, by nie zwariować

10 trików, które musisz poznać, by prać efektywnie

Jak tanio i ekologicznie wysprzątać mieszkanie?

Zaskakujące zastosowania folii aluminiowej

Zobacz najpiękniejsze salony Polaków!

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy