Artykuły
Dbasz o swoje rośliny, a mimo to, masz problem z niszczącymi je szkodnikami? Czarne mszyce i mrówki w ogrodzie to mali, nieproszeni goście, którzy mimo niewielkich rozmiarów mogą bardzo narozrabiać. Jak uniknąć szkód? Ratunkiem jest oprysk, najlepiej naturalny. Znam na niego najlepszy przepis.
Czytaj artykułMłode drzewa owocowe potrzebują dużej dawki składników odżywczych, aby mogły się odpowiednio zakorzenić i wyprodukować zdrowe owoce. Dlatego tak istotne jest ich systematyczne nawożenie, ponieważ w przeciwnym razie będą bardziej podatne na choroby i mogą zacząć obumierać. Zamiast chemii warto postawić na nawozy organiczne, które dostarczą drzewkom azotu, fosforu i potasu. Podpowiadamy, kiedy, jak często i czym nawozić drzewa owocowe na wiosnę.
Czytaj artykułOgród to twoja pasja? Uważasz, że doskonale znasz się na roślinach? Spróbuj zatem rozwiązać nasz QUIZ. Spójrz na zdjęcia i postaraj się rozpoznać rośliny na zbliżeniu. Uprzedzamy, że niektóre pytania mogą być podchwytliwe, dlatego należy zwracać uwagę na każdy szczegół. Tylko prawdziwi pasjonaci ogrodnictwa zdobędą maksymalną liczbę punktów. Czy ty również należysz do ich grona? Sprawdź!
Czytaj artykułChoroby grzybowe i szkodniki to niejedyne niebezpieczeństwa, które czyhają na twoje uprawy pomidorów. Często występuje także sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidora, która jest chorobą niedoborową. Prowadzi do wystąpienia czarnych plam na wierzchołkach pomidorów i do zamierania owoców. Mamy dla ciebie wskazówki, jak zapobiegać tej chorobie i jak rozpoznać jej wczesne objawy, aby uratować rośliny.
Czytaj artykułW ogrodnictwie coraz częściej sięga się po ekologiczne środki na choroby i szkodniki. Nikt nie chce przecież, by w jego ogrodzie – szczególnie na roślinach jadalnych – był stosowany nadmiar chemii. Jeśli i ty szukasz środków przyjaznych dla zdrowia i planety, poznaj efekty zwykłego szarego mydła. Świetnie radzi sobie z mszycami, ale nie tylko!
Czytaj artykułPochodzące z Afryki Południowej osteospermum, czyli stokrotki afrykańskie, to urokliwe, kwitnące przedstawicielki astrowatych. Są to idealne rośliny zwłaszcza do mieszanych nasadzeń balkonowych i tarasowych. Poznaj najpiękniejsze odmiany stokrotki afrykańskiej oraz warunki, w jakich uprawia się roślinę.
Czytaj artykułPrzerzedzanie warzyw z siewu jest istotnym etapem ich uprawy. Bez tego niektóre warzywa nie wypuszczą dorodnych korzeni i plonów. Mogą być również mocniej narażone na szkodniki i choroby. Jeśli siejesz warzywa na grządkach, nie zapomnij o ich przerywaniu. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.
Czytaj artykułDzwonek dalmatyński to niezwykle urokliwa roślina, której subtelną urodą możemy cieszyć się przez wiele sezonów. Wczesnym latem obsypuje się setkami miododajnych kwiatów w lawendowym odcieniu, często też powtarza kwitnienie we wrześniu. Ze względu na zwarty i gęsty pokrój doskonale nadaje się do zadarniania przestrzeni w ogrodzie. Gdzie sadzić dzwonek dalmatyński? Jak go uprawiać i pielęgnować? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułHenryk Sienkiewicz pisał: „Róża to kwiat, który zawsze będzie kojarzył się z pięknem i romantyzmem”. I nie bez powodu, ponieważ w okresie kwitnienia przyciąga uwagę każdego miłośnika roślinności. Aby bujnie się rozrastać i obficie kwitnąć, wymaga szczególnej troski i uwagi. Kluczowe znaczenie odgrywa m.in. właściwe nawożenie, gdyż mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Moja babcia zdradziła mi kiedyś przepis na nawóz na kwitnienie róż. Stosuję go od lat, dzięki czemu moje krzaczki wyglądają bajkowo.
Czytaj artykułSosny to niezwykle popularne drzewa iglaste, które są często wykorzystywane w ogrodowych aranżacjach. Są niewymagające i wytrzymałe, a ich pięknym wyglądem możemy cieszyć się przez długie lata. Wiele gatunków, z wyjątkiem odmian karłowych, rosną szybko i osiągają dosyć spore rozmiary. Aby ograniczyć ich wzrost i nadać drzewkom pożądany kształt, konieczne jest przycinanie. Kiedy i jak przyciąć młode pędy sosny? Czy stare drzewa potrzebują tego zabiegu? Sprawdź.
Czytaj artykułKażdy ogrodnik dobrze wie, że walka z chwastami w ogrodzie trwa bez końca. Największy problem z niepożądanymi roślinami mamy tam, gdzie nie powinniśmy stosować herbicydów. Tak właśnie jest w przypadku truskawek, które w uprawie amatorskiej przeznaczone są do bezpośredniego spożycia, często również przez dzieci. Aby pozbyć się chwastów z truskawek, lepiej nie używać chemii. Co zatem można zrobić? Przedstawiamy niezawodne i całkowicie bezpieczne sposoby.
Czytaj artykułPiwonie uprawiamy po to, aby napawać się widokiem oraz zapachem ich kwiatów. Jeśli chcemy, aby stały się klejnotem koronnym naszego ogrodu, powinniśmy sięgnąć po nawozy oraz ściółkę. To dwa ważne zabiegi pielęgnacyjne w uprawie kwiatów, wpływające na ich zdrowie i kwitnienie. Poznaj naturalne metody nawożenia i ściółkowania piwonii rekomendowane przez ogrodników.
Czytaj artykułBalkon jest naszą prywatną oazą w miejskiej dżungli. Jednak intensywne nasłonecznienie może zamienić tę przestrzeń w nieprzyjemnie, gorące miejsce. Jeśli chcemy cieszyć się nim nawet w bardzo słoneczne dni, warto zainwestować w rozwiązania, które zapewnią nam cień i ochronią przed słońcem. Markizy, parasole, żagle… Co wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i wielkości balkonu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Czytaj artykułTulipany to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych, które zdobią wiosenne rabaty. Choć wyglądają niezwykle dekoracyjnie podczas kwitnienia, po nim tracą swoje walory dekoracyjne. Zastanawiasz się, co zrobić z tulipanami, kiedy przekwitną? Podpowiadamy, jak pielęgnować rośliny, aby zapewnić obfite kwitnienie w kolejnym sezonie.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 743
- Następna