Artykuły
Sanwitalia rozesłana, inaczej zwana polegnatką, to zjawiskowa roślina, którą można uprawiać zarówno na rabatach w ogrodzie, jak i w donicach na balkonie lub tarasie. Jej największym atutem są kwiaty przypominające małe słoneczka. Utrzymują się na roślinie bardzo długo, bo od czerwca i aż do pierwszych przymrozków. Poznaj najciekawsze odmiany sanwitalii rozesłanej oraz jej wymagania. Dzięki tym wskazówkom będzie kwitła oszałamiająco.
Czytaj artykułMarchewka jest niezwykle wartościowym warzywem, które jest często wykorzystywane niemal w każdej kuchni. Choć nie należy do trudnych w uprawie, warto poświęcić jej nieco czasu i uwagi. Za nasze wysiłki odwdzięczy się licznymi i dorodnymi plonami. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju marchewka wymaga regularnego dostarczania składników odżywczych. W tym przypadku niezawodne okażą się nawozy naturalne. Są proste w przygotowaniu, a na efekty nie trzeba długo czekać.
Czytaj artykułUprawa pomidorów nie zawsze wymaga chemicznych nawozów i oprysków. Będzie się ona wiązać ze zdecydowanie większym nakładem pracy, ale za to satysfakcja z własnoręcznie wyhodowanych, zdrowych owoców jest nieporównywalna. Poznaj sprawdzone metody, które pozwolą ci cieszyć się obfitymi plonami bez użycia chemii. Podpowiadamy, jak uprawiać i nawozić pomidory z wykorzystaniem naturalnych oprysków i nawozów.
Czytaj artykułKrótkotrwałe okresy suszy to nie problem dla roślin odpornych na takie warunki. Jednak wrażliwe gatunki, którym brak wody poważnie szkodzi, nie radzą sobie w czasie letnich upałów. Co roku coraz dłuższa i bardziej dotkliwa susza dziesiątkuje rośliny, dlatego tak ważna jest ich ochrona poprzez umiejętne nawadnianie. Profesjonalne systemy są drogie, dlatego podpowiadam, jak zrobić domowy system kropelkowy z tego, co zwykle ląduje w koszu. Uratujesz dzięki niemu niejedno drzewko, kwiat czy owoc.
Czytaj artykułTruskawki pochodzące z własnego ogrodu mają niepowtarzalny smak i aromat. Szczególnie te, które były zasilane w odpowiedni sposób. Jeśli wiosną przesadzimy z nawozami, owoce będą zdecydowanie mniej słodkie, a krzaczki zaczną chorować. Jak powinno wyglądać nawożenie truskawek w maju? Sprawdź, czym je dokarmiać, by zniewalały wyrazistym smakiem.
Czytaj artykułOd połowy maja możemy przystąpić do wysiewu ogórków do gruntu. Aby móc cieszyć się obfitymi plonami, należy wybrać odpowiednie nasiona. W przeciwnym wypadku nie doczekamy się bogatych zbiorów. Jakie nasiona ogórków są najlepsze do siewu? Przestrzegaj tej zasady, a będziesz zbierać dorodne owoce pełnymi koszami.
Czytaj artykułSadzenie pomidorów nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy wykopać dołek, włożyć do niego rozsadę i zakopać. Tak jest w teorii. W praktyce jednak czynność ta wymaga znacznie większej liczby zabiegów, a każdy z nich wpłynie na wielkość twoich późniejszych plonów. Jeden z nich jest szczególnie ważny, a jest nim nawożenie. Poznaj rady doświadczonego ogrodnika i sprawdź, czym możesz nawieźć pomidory podczas sadzenia, aby od początku rosły zdrowe i silne.
Czytaj artykułPysznogłówka, znana również jako bergamotka, przyciąga uwagę swoimi barwnymi, pomponiastymi kwiatostanami. Charakteryzuje się nie tylko intensywnym aromatem przypominającym herbatę Earl Grey, ale również zdolnością do przyciągania pożytecznych owadów, co czyni ją przydatną w ekologicznym ogrodnictwie. Jak uprawiać i pielęgnować pysznogłówkę? Podpowiadamy.
Czytaj artykułGęsto pokryte gwiaździstymi kwiatami ściany drewnianej altany, ogrodzenia, pergole i przepierzenia to zasługa powojników – rozrastające się w mig rośliny o dużych kwiatach tworzą istnych spektakl pełen kolorów i życia. Wabią pszczoły oraz wielobarwne motyle, zaś nocą są bezpiecznym, zacisznym schronieniem dla ciem. Chcesz mieć wokół siebie jeszcze więcej kwitnących pnączy? Zdradzamy, jak rozmnażać powojniki tak, jak robią to angielscy ogrodnicy i z roku na rok powiększać barwną kolekcję clematisów za darmo.
Czytaj artykułTe kwiaty w ogrodzie uwielbiają przesadzanie. Przenieś je w nowe miejsce, a rozkwitną i się rozrosną
Miłośnicy wieloletnich kwiatów z czasem mogą zauważyć, że rośliny zaczynają wyglądać coraz gorzej. Jeśli słabiej kwitną i wolno rosną, rozwiązanie jest jedno – przesadzenie na nowe stanowisko. Ten prosty zabieg, będący równocześnie odmłodzeniem okazu, często okazuje się niezbędny. Co ciekawe, niektóre gatunki nie tylko go potrzebują, ale wręcz uwielbiają! Jakie byliny lubią przesadzanie? Sprawdź, które kwiaty szczególnie dobrze reagują na odmładzanie.
Czytaj artykułChyba w każdym ogrodzie warzywnym znajdzie się miejsce dla marchewki. Jej uprawa nie jest trudna, a zdrowe i smaczne plony można wykorzystać w wielu potrawach. Aby uzyskać jak największe zbiory, należy zapewnić marchewce odpowiednią ochronę przed chorobami, które mogą doprowadzić do zahamowania rozwoju roślin oraz ich plonowania. Wystarczy zastosować prostą mieszankę, a żadna zaraza nie dotknie naszych upraw.
Czytaj artykułSoczyste, aromatyczne i niezwykle smaczne. Brzoskwinie, bo o nich mowa, są chętnie sadzone w naszych ogrodach. Ich uprawa wymaga jednak pewnej wiedzy i zaangażowania, ale efekt końcowy na pewno jest tego wart. Największe zagrożenie dla drzewek stanowią choroby, które mogą doprowadzić do zmniejszenia plonów, a nawet obumarcia roślin. W związku z tym niezwykle istotna jest ochrona brzoskwiń przed patogenami. Pomocne mogą okazać się opryski, które sprawią, że drzewa będą zdrowe, a owoce dorodne i smaczne. Wystarczy tylko wiedzieć, kiedy pryskać brzoskwinie.
Czytaj artykułMało kto wie, jak cennym surowcem są skórki z owoców granatu. Zazwyczaj traktowane są jako zwykły odpad i wyrzucane do kosza, tymczasem obfitują w składniki niezbędne dla zdrowego wzrostu roślin, więc z powodzeniem można wykorzystać je jako nawóz. Jakie właściwości ma skórka granatu? Jak zrobić z niej odżywkę? Podpowiadamy, które rośliny uwielbiają być nią zasilane.
Czytaj artykułPrzy niewielkiej powierzchni domowego ogródka uprawa sadzonek ogórków na płasko nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli chcesz cieszyć się naprawdę obfitymi zbiorami zdrowych, w pełni wykształconych warzyw, a przy tym zaoszczędzić tak cenne miejsce, rozważ alternatywną formę uprawy ogórków, a mianowicie na podporze w kształcie stożka. To tzw. metoda na jodełkę – ogórków jest więcej, nie chorują, są czyste i muśnięte słońcem, a w smaku przypominają te, które dawniej zrywałam u babci. Koniecznie ją wypróbuj.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 745
- Następna