Artykuły
Żurawki cieszą się ogromną popularnością wśród ogrodników, którzy cenią niewymagające rośliny ozdobne. Do wyboru mamy różnorodne gatunki i odmiany tych długowiecznych bylin w olbrzymiej liczbie kolorów. Wystarczy posadzić na rabacie co najmniej kilka pięknych egzemplarzy, by osiągnąć wspaniały efekt – i to całkiem bez wysiłku, rośliny te bowiem są dziecinnie proste w pielęgnacji. Jak uprawiać żurawki? Z czym je zestawiać? Sprawdź, dlaczego warto je mieć w ogrodzie.
Czytaj artykułDoświadczeni ogrodnicy wiedzą, że sekret bujnych hortensji i rododendronów tkwi w odpowiednim nawożeniu. Gnojówka z mlecza polnego, zawierająca kwiaty i liście, stanowi tanią i skuteczną odżywkę dla tych roślin. Dzięki swoim unikalnym właściwościom ten ekologiczny nawóz wspomaga obfite kwitnienie i zdrowy wzrost. Wyjaśniamy, jak przygotować i stosować gnojówkę z mlecza, aby osiągnąć najlepsze rezultaty w ogrodzie.
Czytaj artykułBerberysy ze względu na walory dekoracyjne i dużą odporność na trudne warunki są chętnie sadzone w przydomowych ogrodach. Te ozdobne krzewy zachowają atrakcyjny wygląd tylko wtedy, gdy zadbamy o ich odpowiednie nawożenie. Jest to szczególnie ważne podczas intensywnego wzrostu, czyli na początku sezonu. Czym nawozić berberysy, by ładnie się zagęściły i miały intensywnie wybarwione liście? Sprawdź, jakie odżywki stosować wiosną.
Czytaj artykułSzykują się kolejne zmiany w przepisach budowlanych. Mają one umożliwić szersze zastosowanie elementów drewnianych, a także doprecyzować kwestie związane z usytuowaniem budynków na działkach. Nie są to jednak jedyne zmiany, które będą obowiązywać od sierpnia 2024 roku. Podpowiadamy, co jeszcze zmieni się w prawie budowlanym.
Czytaj artykułRóże zasługują na szczególne miejsce w ogrodzie. Zaskakują nas bogactwem form i barw – od delikatnych, pastelowych odcieni po intensywne kolory. Dla ich zdrowego wzrostu i rozwoju wymagają zapewnienia odpowiednich warunków, ale nie tylko. Kluczowe znaczenie w uprawie róż ma też właściwy dobór sąsiedztwa roślin. Czego nie sadzić obok krzewów? Unikaj towarzystwa tych roślin, inaczej twoje róże będą marnieć w oczach.
Czytaj artykułTurkuć podjadek to największy w Polsce owad i nie mniejszy szkodnik. Jego podziemny tryb życia i żarłoczność mogą zniszczyć całe nasze grządki. Aby się go pozbyć, można użyć chemii, ale fanów ekologicznych upraw z pewnością takie rozwiązanie nie zadowoli. Powinien ich za to zainteresować pomysł z pułapką, do której turkuć wpadnie i już się nie wydostanie. Do jej zbudowania wystarczy użyć pewnego składnika, który jest wielkim przysmakiem tego szkodnika.
Czytaj artykułPopularne w starych ogrodach malwy wracają „na salony”, a konkretnie zdobią rozmaite zakątki naszych działek od płotów po altany. Nic dziwnego, że budzą sentyment – dawniej uprawiały je całe pokolenia, a w babcinych ogrodach malwa to wciąż pierwsza dama wśród kwiatów. Gdy patrzysz, jak dumnie wznoszą ukwiecone łodyżki, zastanawiasz się, czy malwy mogą kwitnąć dwa razy w sezonie? Moja babcia twierdzi, że tak i nawet ma na to sposób. Próbowałam i rzeczywiście prosty zabieg sprawił, że kwiaty wystrzeliły ponownie, przerastając mnie o głowę.
Czytaj artykułJego kwiaty pachną migdałami i, choć przekwitają chwilę po tym, jak się pojawią, zdobią długie pędy rośliny od maja do października. Wielu z nas lubi jego dekoracyjność, nie sposób mu jej odmówić, jednak powój polny to prawdziwy szkodnik nie tylko w ogrodzie, lecz także wróg upraw oraz zagrożenie dla elementów architektury. Wystarczy chwila nieuwagi, a porośnie ją gorzej, niż bluszcz. Chcesz się go pozbyć? Ja wykorzystałam trzy proste sposoby i widzę, że chwastów jest mniej. Mam nadzieję, że już w przyszłym sezonie znikną całkowicie.
Czytaj artykułPodlewanie pomidorów jest bardzo prostą czynnością, nad którą wielu ogrodników nawet się nie zastanawia. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na plonowanie ma ten podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Jaką wodę wykorzystać, kiedy nawadniać krzaczki, jak często to robić? Co się stanie, gdy przelejemy rośliny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule. Sprawdź, jak podlewać pomidory, by osiągnąć najlepsze rezultaty.
Czytaj artykułCiemierniki to niezwykłe rośliny, które zasługują na szczególne miejsce w naszym ogrodzie. Kwitną wtedy, kiedy przyroda jeszcze śpi snem zimowym, ożywiając rabaty niezwykłymi barwami swoich kwiatów. Jeśli chcesz mieć te okazałe rośliny w swoim ogrodzie, warto wiedzieć, kiedy jest najlepszy czas na ich sadzenie. Ważny jest też wybór odpowiedniego stanowiska, które decyduje o sukcesie uprawy ciemierników. Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące ich sadzenia i pielęgnacji, a staną się wizytówką twojego ogrodu.
Czytaj artykułZimy stają się coraz łagodniejsze, a lata suche i gorące. To idealne warunki do rozwoju mszyc. Widać to już wiosną, kiedy gromady mszyc obsiadają młode warzywa i kwiaty. Na szczęście istnieje szereg sposobów walki z tym uciążliwym szkodnikiem. Jednym z nich jest herbatka tymiankowa. Odpowiadamy, jak ją przygotować i jak stosować na roślinę, aby szybko pozbyć się problemu z mszycami.
Czytaj artykułSoda oczyszczona, nazywana złotem ogrodników, to naturalny środek szeroko stosowany w ogrodnictwie. Wśród wielu jej zastosowań szczególnie warto zainteresować się opryskiem na bazie sody wymieszanej z ciepłą wodą. Ta mikstura wspomaga ich wzrost, wzmacnia i chroni przed chorobami. Zobacz, jak przygotować i opryskiwać ogórki w ten sposób!
Czytaj artykułWiszący fotel to modny i funkcjonalny dodatek do ogrodu, na taras czy balkon. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszy tzw. kokon, który jest niezwykle efektowny i wygodny. Szczególnie upodobali go sobie zwolennicy swojskiego stylu rustykalnego i artystycznego nurtu boho. W jaki sposób stworzyć niepowtarzalną aranżację z wykorzystaniem tego mebla? Poniżej przydatne wskazówki.
Czytaj artykułLetnie wieczory przestają być przyjemne, gdy wokół urzęduje chmara zjadliwych komarzyc. Te atakujące owady powodują swędzące podrażnienia i opuchliznę, a u niektórych osób również znacznie poważniejsze reakcje alergiczne. Jedną z metod pozbycia się bzyczących natrętów z ogrodu jest profesjonalne użycie środków owadobójczych. Czy odkomarzanie jest skuteczne? Kiedy warto je przeprowadzać i czy na działce ROD taki zabieg jest możliwy? Sprawdziłam, w jaki sposób mogę powiedzieć stop komarom – na mojej działce znów będzie bezpiecznie.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 743
- Następna