Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie: Stewia (Stevia rebaudiana Bertoni) – jak ją uprawiać?

Stewia to botaniczny rodzaj roślin z rodziny astrowatych. Zalicza się do nich ponad dwieście gatunków. Największą popularność zyskała stewia rebaudiana, zawierająca organiczne związki chemiczne zwane glikozydami stewiolowymi, które są 300 razy słodsze od sklepowego cukru. Można ją z powodzeniem uprawiać w doniczce na parapecie, jak i w ogrodzie. Podpowiadamy, jak to robić.

REKLAMA

„Słodkie ziele” pochodzi z Ameryki Południowej, jego pełna nazwa to Stevia rebaudiana Bertoni, pochodzi od trzech wybitnych naukowców:  Pedro Jaime Esteve (zwanego Steviusem) – botanika i medyka (XVI w.), Moisésa Bertoniego – botanika oraz Ovidio Rebaudiego – chemika. Dwaj ostatni poświęcili się badaniom stewii na przełomie XIX i XX w.

Jest wiele powodów, dla których warto uprawiać Stewia rebaudiana w ogrodzie. Jednym z ważniejszych jest fakt, że  stanowi ona doskonały zamiennik cukru. Nie zawiera kalorii, nie powoduje otyłości i może być spożywana przez osoby chore na cukrzycę.

Zobacz więcej zdjęć

Uprawa i pielęgnacja stewii – wymagania

Stewia to roślina wieloletnia, w Polsce uprawiana jako sezonowa w okresie od wiosny do jesieni. Może osiągać nawet do 60 cm wysokości. Lubi stanowisko słoneczne, optymalna temperatura uprawy wynosi 15–16 st. C. Podłoże, w którym uprawiamy roślinę, powinno być: piaszczyste, przepuszczalne, średnio zasobne w składniki pokarmowe, o odczynie od kwaśnego do obojętnego. Stewia nie znosi przymrozków, które szybko uszkadzają pędy. Z zabiegów pielęgnacyjnych najważniejsze jest regularne (ale niezbyt obfite) podlewanie oraz systematyczne odchwaszczanie.  

Jeżeli uprawiamy stewię nie dla jej walorów dekoracyjnych, a smakowych, to co pewien czas należy uszczykiwać roślinę, aby się rozkrzewiła. Nie wolno dopuścić do rozwijania kwiatów – należy je regularnie usuwać. Dzięki temu liście będą bardziej wartościowe. Zbiory na suszenie najlepiej przeprowadzać jesienią (w październiku), wtedy stewia jest najsłodsza.


Fot.123RF.com

Jeżeli decydujemy się na uprawę pojemnikową, bardzo ważne jest zapewnienie solidnego drenażu, aby podczas podlewania nie dochodziło do zalegania wody i w konsekwencji gnicia korzeni.

Jak uprawiać stewię z nasion?

Nasionka rośliny, od połowy marca do końca kwietnia, wysiewa się do skrzynek ustawionych w ciepłym pomieszczeniu. Pojemnik warto nakryć szkłem albo folią. W początkowym okresie kwitnienia należy im zapewnić wysoką temperaturę (22–25 st. C) oraz dobrą wilgotność powietrza. Po około dwóch tygodniach powinny pojawić się kiełki. Wówczas zdejmujemy szkło, a pojemnik stawiamy w jasnym i ciepłym miejscu. Siewki trzeba chronić przed przeciągami i pilnować, aby temperatura nie spadła poniżej 15°C.

Po  dwóch miesiącach, kiedy na siewkach pojawią się pary liści, a ich wysokość wyniesie 5-7 cm, można młode rośliny przesadzić do pojedynczych doniczek (niegłębokich, najlepiej 18”, z otworem odpływowym i warstwą drenażową w środku). 

Ważne! Nasiona stewii są bardzo małe, a do kiełkowania potrzebują wilgoci, ciepła, tlenu i światła. Dlatego wysianych nasion nie należy przykrywać warstwą ziemi, a jedynie lekko je opróczyć.

Jak uprawiać stewię z sadzonek?

Jeśli zakupiliśmy gotowe sadzonki rośliny, powinniśmy wysadzić je do gruntu najwcześniej na początku maja (do końca czerwca). Zwykle sadzi się je w rozstawie 60-70 x 15-20cm.

Jak przygotować sadzonkę stewii samodzielnie?

Aby przygotować samodzielnie sadzonkę stewii, przygotuj kawałek pędu z listkami. Pędy ścinamy tak, aby roślinie macierzystej pozostał jeszcze odcinek z 2-4 liśćmi. Z pączków w kątach liści wyrosną do jesieni nowe pędy. Przygotowaną sadzonkę umieszczamy w pojemniku z ziemią albo w wodzie.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Apteka w ogrodzie: Stewia (Stevia rebaudiana Bertoni) – jak ją uprawiać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.