Spis treści:
- Owoc męczennicy - gdzie rośnie i jak smakuje?
- Jak jeść marakuję?
- Passiflora – właściwości odżywcze
- Marakuja – właściwości wykorzystane w pielęgnacji skóry
Owoc męczennicy - gdzie rośnie i jak smakuje?
Marakuja – z łac. Passiflora, to niewielkich rozmiarów owoc występujący w dwóch odmianach:
Pierwsza w kolorze żółtym lub pomarańczowym cechuje się znacznie większymi owocami, których rozmiar jest porównywalny z grejpfrutami. Jej wnętrze wypełnia masa o konsystencji galaretki z pestkami o kwaśno-słodkim smaku. Główne miejsce występowania owocu o jasnym zabarwieniu to ciepłe i egzotyczne Hawaje.
Druga odmiana, bardziej popularna wśród Europejczyków, to męczennica jadalna o charakterystycznej ciemnej skórce, zbliżonej do koloru fioletowego. Jej rozmiary są znacznie mniejsze, ponieważ owoce wyglądem przypominają średniej wielkości cytryny. Co więcej, chociaż wnętrze wypełnione jest, podobnie jak w przypadku żółtego owocu, galaretowatą masą, to smak jest dużo bardziej słodki.
Przeczytaj również: Niezwykły owoc obniża ciśnienie i zapobiega miażdżycy. Jak uprawiać kaki w doniczce?
Jak jeść marakuję?
Niewielki rozmiar i twarda skórka owocu, mogą niekiedy zaskoczyć. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak jeść markuję. Aby dostać się do soczystego i miękkiego wnętrza, wystarczy przekroić owoc passiflory na pół, a następnie wydrążyć miąższ za pomocą łyżeczki. W zależności od upodobań można zajadać się słodko-kwaśną masą bezpośrednio ze skorupki lub wykorzystać ją jako dodatek do dań, deserów lub napojów, nadając im niepowtarzalny i egzotyczny smak. Skorupka owocu może posłużyć jako dekoracja ciasta lub deseru podanego w pucharkach, dlatego nie warto jej wyrzucać. Lepiej podczas przygotowywania posiłku wykorzystać owoc męczennicy w pełni.
Wybierając owoce, warto zdecydować się na te, które mają dużo bardziej pomarszczoną skórkę i są stosunkowo cięższe od pozostałych owoców, w takim przypadku możesz mieć gwarancję, że marakuja jest dojrzała i słodka.
Z większej ilości owoców można zrobić samodzielnie nektar. Co zadziwiające, przygotowanie soku bazuje na całych owocach, co za tym idzie, nie musimy oddzielać pestek z galaretką od skorupki. Do garnka wypełnionego wodą należy wrzucić pokrojone w ćwiartki owocu męczennicy razem ze skórką i gotować na wolnym ogniu, do czasu aż powłoka passiflory będzie miękka. Odcedzony wywar w zależności od upodobań można lekko dosłodzić.
Marakuję warto wykorzystać jako dodatek do deserów. Fot.xb100/123RF.com
Passiflora – właściwości odżywcze
Właściwości odżywcze marakui zostały docenione przez wiele osób na całym świecie, dlatego produkty zawierające ekstrakt z męczennicy są stosowane również w naturalnej suplementacji wspierającej zachowanie dobrego zdrowia. Jakie witaminy zawiera marakuja?
- Zawarty w owocu błonnik wspomaga pracę jelit, poprzez pomoc w stabilizacji poziomu cholesterolu oraz wsparcie usuwania toksyn z organizmu.
- Jest źródłem witaminy C, która wspomaga prawidłową odporność. Jako antyoksydant, wspiera usuwanie z organizmu wolnych rodników.
- Marakuja – owoc bogaty w witaminę A, która wspiera narządu wzroku utrzymanie prawidłowego stanu tkanki nabłonkowej – to ważny element zdrowej diety.
- Potas zawarty w marakui wspiera prawidłową pracę serca, utrzymanie optymalnej wartości ciśnienia krwi oraz regulację gospodarki wodnej.
- Owoc męczennicy dodatkowo wzbogacony jest o żelazo, miedź i fosfor – pierwiastki, które wspierają utrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu kostnego.
- Zawarty w passiflorze magnez pomaga ustabilizować układ nerwowy i uzupełnić niedobory wynikające z codziennego wypłukiwania tej substancji z organizmu, chociażby spowodowane piciem sporych ilości kawy.
- Wywar z marakui może okazać się doskonałym środkiem wspomagającym trawienie przy wzdęciach i problemach z nieregularnym wypróżnianiem się oraz wspomagającym redukcję objawów pojawiającej się nerwicy żołądka.
Na co jeszcze pomaga marakuja? Ponadto spożywanie owoców marakui może okazać się doskonałym wsparciem dla osób, które chcą zadbać o dobrą jakość snu. Zawarte w niej substancje mogą wspierać wyciszenie organizmu, bezstresowe zasypianie oraz dodatkowo wspomagać prawidłową pracę układu krwionośnego. Owoc męczennicy zawiera również składniki wspierające układ oddechowy.
Przeczytaj również: Działa jak antybiotyk i antybakteryjnie, pomaga na zmęczenie oraz stres. Jak uprawiać stewię na parapecie i w ogrodzie?
Kto nie powinien jeść marakui?
Ze względu na bogactwo cennych składników marakuja może być spożywana przez także kobiety będące w ciąży. Warto jednak wyeliminować pestki i w tym okresie jadać jedynie samą galaretkę owocu. Pestki, jako dużo cięższe do strawienia, mogą powodować nadmierne wzdęcia. Owoc passiflory można również podawać dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia. Warto stosować go jako dodatek do deserków lub placków, urozmaicając w ten sposób posiłki serwowane podczas rozszerzania diety maluszka.
Czy marakuja uczula? Nie, jednak osoby, które muszą uważać na nadmierne spożywanie smacznego owocu, to diabetycy. Ze względu na dużą zawartość węglowodanów zawierających cukry proste, osoby zmagające się z cukrzycą powinny wyeliminować produkt z codziennej diety i ewentualnie sięgać po ten owoc jako okazjonalne urozmaicenie.
Marakuja jest owocem zawierającym szereg witamin, wspomaga trawienie, działa zbawiennie na skórę. Fot. october22/123RF.com
Marakuja – właściwości wykorzystane w pielęgnacji skóry
Szereg właściwości odżywczych owocu marakui można wykorzystać nie tylko z myślą o suplementacji. To również cenny składnik naturalnych produktów kosmetycznych, który pomaga uzyskać zdrową, błyszczącą i odżywioną skórę. Szukając odpowiedniego sposobu na wykorzystanie owocu męczennicy, warto zwrócić uwagę na olejek, który ma wiele zastosowań.
- Doskonale wspiera nawilżanie skóry i pomaga zapobiec nadmiernemu wysuszaniu, dlatego warto nie tylko punktowo stosować wyciąg na przesuszone miejsca, ale również wymieszać kilka kropel olejku z balsamem lub dodać do kąpieli, aby zanurzyć cale ciało w odżywczej substancji.
- Olejek owocowy można również wykorzystać podczas masażu twarzy za pomocą kamienia gua sha. Jego składniki wspierają prawidłowe napięcie skóry i niwelowanie oznak starzenia. Wyciąg z passiflory, dodatkowo może pomóc nawilżyć skórę i zredukować widoczne zaczerwienienia na twarzy wynikające z pojawiających się niedoskonałości.
- Olejek z wyciągu z passiflory znajdzie zastosowanie również przy niewielkich otarciach i zadrapaniach, jako naturalne wsparcie łagodzenia podrażnień i prawidłowego procesu gojenia się skóry.
- Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie olejku jako wsparcia przy problemach skórnych w postaci atopowego zapalenia skóry, trądziku różowatego lub łuszczycy.
- Jednym z często stosowanych domowych zabiegów kosmetycznych jest olejowanie włosów. Ekstrakt z marakui wspomaga odżywianie struktury włosa oraz pomaga nawilżyć skórę głowy. Dodatkowo jego składniki mogą wspierać eliminowanie stanów zapalnych i widocznych śladów łupieżu.
Oprócz właściwości pielęgnacyjnych warto wykorzystać zapachowe walory owocu, stosując olejek jako eteryczny podczas długich relaksujących kąpieli czy też wkład do świeczek zapachowych lub dyfuzorów, które mają na celu rozprzestrzenianie kojącej woni. Słodki i naturalny zapach rozprzestrzeniony w powietrzu pomoże osiągnąć stan relaksu.
Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 12.01.2022
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Majeranek - lekarstwo z ogrodu i doniczki. Uprawa i lecznicze właściwości majeranku
Powinny być nie tylko w kuchennej szafce, ale i w apteczce. Goździki to roślina o wyjątkowej mocy
Przyda się nie tylko do słodzenia. Nietypowe zastosowanie cukru w domu i ogrodzie