Artykuły

Czy można płacić mniej za śmieci? Komu przysługuje ulga w opłatach za wywóz śmieci?

Opłaty za wywóz śmieci w Polsce są z roku na rok coraz wyższe. Niestety, niektóre gminy decydują się na wprowadzenie kolejnych podwyżek. Czy można płacić mniej za śmieci? Sprawdź, kto może liczyć na ulgę w opłatach za wywóz śmieci.  

Czy można płacić mniej za śmieci? Komu przysługuje ulga w opłatach za wywóz śmieci?
Sprawdź, komu przysługuje niższa opłata za śmieci. Fot.123RF/Mateusz Wlodarczyk/Forum
REKLAMA

Spis treści:

Czy można płacić mniej za śmieci?

Ostatnimi czasy opłaty za wywóz śmieci gwałtownie wzrosły. Z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wynika, że obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi spoczywa na gminach. To one wprowadzają stawki dla mieszkańców za wywóz śmieci.   

Dlaczego opłaty za śmieci szybują w górę? Wynika to z bardzo wysokich stawek, które w przetargu zaproponowały firmy odbierające odpady. To efekt m.in. rosnących cen energii, transportu, a nawet kosztów płac. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest ustalana przez każdą gminę, a jej kwota zależy od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, poziomu zużycia wody lub też od powierzchni lokalu mieszkalnego. Ponadto w niektórych miejscach obowiązuje opłata zryczałtowana. W związku z tym, że opłata za odpady komunalne stała się w ostatnim czasie istotnym wydatkiem w gospodarstwie domowym, wiele gmin oferuje swoim mieszkańcom także ulgi w opłatach za wywóz śmieci.     

Komu przysługuje ulga w opłatach za wywóz śmieci?

Ulga w opłatach za wywóz śmieci przysługuje:

  • rodzinom wielodzietnym, składającym się z co najmniej trójki dzieci (posiadają Kartę Dużej Rodziny);
  • rodzinom o niskich dochodach;
  • osobom, które posiadają własny kompostownik.  

ulga w opłatach za wywóz śmieci Niektóre samorządy umożliwiają wnioskowanie o ulgi w opłatach na wywóz śmieci. Fot.Piotr Kamionka/EastNews

Warto pamiętać, że ulgi w opłatach za wywóz śmieci są ustalane w każdej gminie oddzielnie. Zniżka może być określana w sposób procentowy lub kwotowy. Na przykład we Wrocławiu rodzinom wielodzietnym posiadającym Kartę Dużej Rodziny przysługuje 40 proc. zniżki pod warunkiem, że wnoszona co miesiąc opłata wynosi więcej niż 164,96 zł. Z kolei samo posiadania Karty Dużej Rodziny nie upoważnia w Częstochowie do niższych opłat za śmieci. Z 50-procentowej zniżki w opłacie śmieciowej można skorzystać tylko wtedy, gdy cała rodzina wielodzietna mieszka w jednym miejscu. Natomiast w Katowicach można się starać o uzyskanie 20 proc. zwolnienia z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny.        

Aby dowiedzieć się, jakie ulgi są możliwe w twojej gminie, należy zasięgnąć informacji w Urzędzie Miasta lub Gminy. Po zapoznaniu się z odpowiednimi zapisami będziesz wiedzieć, czy spełniasz kryteria.   

Jak otrzymać ulgę w opłatach za wywóz śmieci?

Ulga w opłatach za wywóz śmieci nie jest przyznawana automatycznie. Aby z niej skorzystać, rodzina wielodzietna powinna wypełnić deklarację w odpowiednim urzędzie obsługującym mieszkańców. W przypadku, gdy rodzina mieszka w bloku, wówczas powinna się skontaktować z zarządcami budynku, którzy poinformują, jakie formalności należy spełnić, by płacić mniej za śmieci. Podobne zasady obowiązują w przypadku osób o niskich dochodach.

Aby uzyskać ulgę w opłatach za wywóz śmieci z tytułu posiadania kompostownika, należy założyć kompostownik, a następnie zgłosić fakt jego posiadania i kompostowania w nim bioodpadów w lokalnym urzędzie gminy.

Przeczytaj również: 

Śmieci na klatce schodowej. Zrób to, a sąsiedzi przestaną wystawiać worki przed drzwi

Gdzie wyrzucać folię aluminiową? Sprawdź, bo z segregacją możesz mieć kłopot

Gdzie wyrzucać styropian? Budowlany i z opakowań musi trafić w inne miejsca

"Ekologicznie": Terminy ważności na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

raffiki

We Wrocławiu obniżka za posiadanie kompostownika to 1,5 zł (słownie: jeden złoty pięćdziesiąt groszy)- wybitnie zachęca to do kompostowania.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czy można płacić mniej za śmieci? Komu przysługuje ulga w opłatach za wywóz śmieci?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.