Artykuły

Jak usunąć pień po ściętym drzewie i co z nim zrobić? Sprawdzone sposoby na usunięcie pnia

Usunięcie pnia po ściętym drzewie nie musi być trudne. Można pozbyć się karpu przy użyciu szpadla, profesjonalnych narzędzi lub nawozów. Jak to zrobić? Jak wykorzystać pozostałości po karczu? Odpowiadamy.

Jak usunąć pień po ściętym drzewie i co z nim zrobić? Sprawdzone sposoby na usunięcie pnia
Usuwanie pnia po drzewie i pozostałości. Jak to zrobić? Fot. Canva Pro:ThorMitty/123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Czasami zachodzi konieczność usunięcia drzewa ze swojej posesji. Powodów może być wiele. Z reguły motywacją jest chęć zagospodarowania ogrodu w inny sposób albo usunięcie chorego drzewa. O ile gałęzie i część pnia znajdującą się nad ziemią, jest łatwo ściąć, o tyle usunięcie całego pnia i korzeni, nie przychodzi tak prosto.

Pień po ściętym drzewie można usunąć na kilka sposobów. Właściciel posesji jest w stanie zrobić to we własnym zakresie, wykopując korzenie. Niekiedy stosuje się usuwanie pnia drzewa za sprawą specjalistycznych narzędzi mechanicznych, np. frezów. Można również zdecydować się na przyspieszenie rozkładu drewna przy użyciu nawozów lub wynająć profesjonalistę, który zajmuje się usuwaniem pni.

Od czego zależy trudność usuwania pnia po ściętym drzewie?

Stopień trudności będzie wyższy, jeśli rozmiar pnia jest większy. Usuwanie może być uciążliwe również w przypadku, gdy stan drewna jest zły – roślina chorowała i jest spróchniała, krucha. Znaczenie ma też rodzaj gleby, utrudnieniem będzie gleba kamienista i twarda.

Aspektem, który należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem prac, jest również dostępność terenu. Może to być, chociażby strome zbocze. Usuwanie pnia z takiego obszaru może wymagać innego podejścia niż w przypadku płaskiego terenu. Ostatnimi kwestiami są doświadczenie i umiejętności. Niekiedy potrzebna jest wiedza do tego, aby nie uszkodzić, na przykład struktury obiektów znajdujących się w pobliżu pnia wycinanego drzewa.

Istnieje wiele metod usuwania pnia po ściętym drzewie. Poznajcie najlepsze. Fot. 123RF.com

Usuwanie pnia po ściętym drzewie: wykopywanie

Wykopywanie pnia po ściętym drzewie ma sens w sytuacji, kiedy grubość średnicy jego średnicy nie przekracza 30 cm. W innym przypadku będzie to wyjątkowo pracochłonne i męczące przedsięwzięcie. Wykopywanie pnia ma sens w przypadku drzew o płaskich korzeniach, na przykład świerków. 

Do usunięcia systemu korzeniowego, potrzebny będzie ostry szpadel. Cienkie korzenie można przeciąć na wylot. Do grubszych trzeba użyć siekiery lub piły do korzeni. Im więcej się ich usunie, tym łatwiejsze będzie wydobycie pniaka z ziemi. Jeśli pojawią się trudności związane z jego usunięciem, należy energicznie nim potrząsać, popychając we wszystkich kierunkach. Wykonując tę czynność, ponownie spulchni się gleba, co ułatwi usunięcie pnia.

Usuwanie pnia po ściętym drzewie: frezowanie

Frezowanie pniaka drzewa to czynność wymagająca wiedzy i doświadczenia. Z tego powodu często zatrudnia się do tego specjalistów. Warunkiem koniecznym jest znajomość obsługi maszyny, a także odzież ochronna i zachowanie zasad BHP pracy.

Frezarka umożliwia usunięcie zarówno pniaka drzewa, jak i części systemu korzeniowego. Na początku trzeba pozbyć się obiektów, które mogłyby uszkodzić maszynę, na przykład kamieni. Kolejny krok to odsłonięcie korzeni. Potem frez obrotowy powinien być umieszczony nad pniakiem. 

Następnie należy przejść do frezowania jego powierzchni i stopniowo schodzić w dół. Po usunięciu karpa trzeba zakopać powstałą dziurę ziemią. Najczęściej konieczne jest kilkukrotne wykonanie tej czynności, ponieważ materiał może się zapadać.

Nawozy azotowe i grzybnia pomogą usunąć pień po ściętym drzewie. Fot. 123RF.com

Usuwanie pnia po ściętym drzewie: nawozy azotowe

Nawozy azotowe można wsypać lub wlać do uprzednio wykonanych otworów i zakryć ziemią. Karcz należy odkopać, uciąć do poziomu 3-5 cm poniżej powierzchni gruntu, a następnie zrobić dziury z pomocą wiertła. Można też ponacinać drewno siekierą. 

Do nawozów azotowych zalicza się:

  • saletrę amonową (syntetyk),
  • saletrzak (syntetyk),
  • mocznik (syntetyk),
  • obornik (naturalny),
  • guano (naturalny),
  • gnojówka z pokrzyw (naturalny).

Za sprawą stosowania nawozów azotowych na karpie zasiedlą się grzyby, a także pozostałe organizmy odpowiadające za rozkładanie się drewna. W efekcie pniak zmurszeje po ok. 2-3 latach. 

Usuwanie pnia po ściętym drzewie: grzybnia

Wykorzystanie żywej grzybni saprofitycznej – Peniophora gigantea, jest uważane za jeden z najszybszych sposobów na pozbycie się pnia po ściętym drzewie oraz korzeni. Otwory wykonuje się tak samo, jak w przypadku używania nawozu azotowego. 

Na pniak trzeba nałożyć grzybnię, a potem przykryć ziemią lub liśćmi, aby utrzymać stały poziom wilgotności karpy. Tutaj również zachodzi proces naturalnego, ale przyspieszonego rozkładu pniaka. Trwa od pół roku, do nawet 3-4 lat. Peniphora gigantea nie zaatakuje innych roślin, drzew lub krzewów. Działa tylko na obumarłych pniach.

Co zrobić z pniem po ściętym drzewie?

Pniak po ściętym drzewie można wykorzystać jako drewno opałowe. Często używa się go również jako ozdobę w ogródku. Z pniaka można zrobić rzeźbę, zlecając to artyście. Na karpie można postawić ozdobę ogrodową, donicę z kwiatami, starą konewkę, figurkę lub karmnik. 

Czytaj również:

Jakich drzew i krzewów nie wolno przycinać wiosną? Lista jest długa

Czy wolno palić ognisko w ogrodzie i na działce? Przeczytaj, zanim rozpalisz

Co zrobić ze ściętymi gałęziami w ogrodzie i na działce? Jak wykorzystać, gdzie wyrzucać i czy można spalić?

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak usunąć pień po ściętym drzewie i co z nim zrobić? Sprawdzone sposoby na usunięcie pnia"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.