Artykuły

Zamieszkaj w domku Hobbitów. Wybudujesz go w kilka dni

Nietypowe budownictwo jest teraz bardzo modne. Kolejni architekci, zarówno ci zajmujący się dużymi projektami, jak i ci pracujący dla mniejszych inwestorów prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej efektownych konstrukcji – zazwyczaj z różnym skutkiem, chociaż czasami zdarzają się prawdziwe perełki. Jedną z nich jest dom norka hobbita. Tak, dobrze przeczytaliście – norka hobbita. „Bajkowy” budynek mieszkalny można wybudować już w kilka dni!
REKLAMA

Słowem wstępu dla osób niezaznajomionych z jednym z najpopularniejszych uniwersum fantasy: Hobbici to jedna z ras stworzonych przez J.R.R. Tolkiena (autora "Hobbita", "Władcy Pierścieni" i "Silmarilionu") żyjąca w fikcyjnym Śródziemiu. Zamieszkiwali oni norki – częściowo ukryte pod ziemią domy z dużymi oknami. Słynęły one z wygody i funkcjonalności.

Od teraz każdy fan (a także entuzjasta oryginalnej architektury) może zamieszkać w blisko natury, w przytulnej, podziemnej norce – do powszechnego obrotu wprowadziła je firma Green Magic Home, działająca na terenie USA i Kanady, dystrybuująca swoje produkty również w Europie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: Greenmagickhomes.com

Wzorowane na hobbickich domy wykonywane są z trwałych, wodoodpornych kompozytów FRP (tworzywo sztuczne wzmacniane włóknem szklanym). Budynki zostały zaprojektowane tak, by ich dachy można było pokryć warstwą gleby i surowcem organicznym – trawnikiem, kwiatami, warzywami. W specjalnie w tym celu przygotowanych wgłębieniach można posadzić nawet drzewa. Jak deklaruje producent, dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów budowlanych nie zachodzi ryzyko przemakania i zawilgocenia ścian. Powłoka z ziemi i roślin nie tylko zdobi i dodaje budynkom czaru niczym z powieści fantasty, ale też zapewniają odpowiednią temperaturę w jego wnętrzu. Wewnętrzna, modułowa kopuła budynku jest bardzo trwała, silna, ale jednocześnie lekka.

Od momentu zamówienia, po upływie około miesiąca cieszyć możemy się gotowym do zamieszkania domem. Większość tego czasu pochłania prefabrykacja elementów konstrukcyjnych, samo „postawienie” budynku zajmuje raptem kilka dni.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: Greenmagickhomes.com

Jak takie domki wyglądają w środku? Układ budynku, rozmieszczenie pomieszczeń, ścian działowych i wykończenie techniczne, jak i użytkowe w pełni zależy od potrzeb i chęci inwestora. Ustalenia i poprawki można zawrzeć w indywidualnie powstającym projekcie już w początkowym etapie inwestycji. Ostatecznie mogą one być zupełnym odwzorowaniem hobbickich jam lub wyglądać jak typowy dom, z pominięciem oczywiście roślinnej elewacji. Budynek może zawierać dowolną liczbę pokoi, w każdej też chwili do gotowego obiektu dołączyć można kolejne moduły.

O instalację systemów (woda, gaz, prąd, ścieki), a także ziemię do pokrycia wierzchniej części domu zainteresowany inwestor musi zadbać sam. Poza planami i niezbędnymi materiałami konstrukcyjnymi wraz z zamówieniem otrzymuje on jedynie instrukcję złożenia mieszkania.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: Greenmagickhomes.com

Ile wynosi koszt takiego budynku? W przypadku najtańszej i najmniejszej wersji budynku (17.3 mkw) szacowana cena to ok. 9 500 dolarów, czyli ok. 34 tysiące złotych. „Pełnowymiarowy” dom, np. o metrażu 190 mkw, w którym zmieści się kilka sypialni i łazienek to koszt ok. 68 000 dolarów, czyli 242 000 złotych, niewiele mniej niż dom o podobnej powierzchni, wzniesiony w tradycyjnej technologii. W kosztorysie należy jednak uwzględnić jeszcze ceny instalacji, niektórych elementów stanu wykończeniowego oraz stolarkę okienną drzwiową zewnętrzną. Jeśli zatem interesują nas oryginalne projekty i wyjątkowe domy, które z pewnością na niejednej osobie będą wywierać olśniewające wrażenie.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: Greenmagichomes.com

Sprytne sposoby, by w mieszkaniu było cieplej

Sprytne sposoby, by w mieszkaniu było cieplej

Zobacz więcej: Rustykalny dom zbudowany... z twarogu! Jego wnętrze oczarowuje

Przeczytaj: Rewolucyjne domy kopułowe


Zobacz również:

Ogródek pod blokiem - co na to prawo?

Mobilny dom – mobilnie w domu

TOP 6 Najdziwniejsze domy na świecie

Jak nie dać się wrobić w lokum, które nie nadaje się do zamieszkania?

Jak wygląda najmniejszy dom w Polsce?

Te inspircje mogą ci się spodobać (kliknij w zdjęcie)! 
Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

beksia

Wszystko to fajnie wygląda i sama bym była zainteresowana. Ale co na to nasze prawo budowlane? Warunek nieingerencji w krajobraz jest spełniony, bo mieszkanie jest pod ziemią, i można wybudować taki dom w każdym terenie- zabudowanym i "dziwiczym", byle można sie wkopać na odpowiednią głębokość. Na danym terenie obowiązują ustalone normy budownictwa mieszkalnego (np. jednorodzinnego) i chyba nie uwzględnia się budowli mieszkalnych podziemnych, nawet jednokondygnacyjnych ....

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zamieszkaj w domku Hobbitów. Wybudujesz go w kilka dni"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.