Artykuły

Zasady urządzania małych wnętrz, w które błędnie wierzymy. U stylistów wywołują ciarki

Urządzanie małych wnętrz rządzi się własnymi prawami. Dobieranie kolorów, wyposażenia i faktur do ograniczonego metrażu wymaga wyczucia, dobrego smaku oraz umiejętności myślenia przestrzennego. Tym, którzy mierzą się z wyzwaniem urządzenia malusieńkiego mieszkania, w sukurs przychodzą pewne, wydawałoby się uniwersalne reguły aranżowania takich przestrzeni. Jak to jednak z zasadami bywa – są tworzone po to, by je łamać.

REKLAMA

Architektura wnętrz jest formą sztuki, co wiąże się z pewną dozą kreatywności, ale raczej w granicach ogólnie przyjętych zasad, kanonu pewnych porad, o których słyszał już prawie każdy. W ramach wolności twórczej zasady te można, a nawet trzeba łamać. Aby jednak robić to z powodzeniem, nie narażając się na śmieszność, trzeba je wcześniej dobrze poznać. Kierowanie się zasłyszanymi radami i własną intuicją w urządzaniu małych „czterech kątów” to nie jedyna słuszna droga do stworzenia efektownego wystroju. Nierzadko postępowanie w sprzeczności z utartymi regułami poskutkować może wykreowaniem naprawdę udanego wnętrza. Z jakimi zasadami i poradami warto czasem zerwać?

Zobacz więcej zdjęć

Unikanie ciemnych barw w małej przestrzeni
Biorąc pod uwagę bogatą ofertę rozwiązań i różnorodnych wykończeń (od matowych, przez satynowe do błyszczących), lansowanych obecnie przez rynek wnętrzarski, kurczowe trzymanie się jasnej palety barw i unikanie jej ciemnego wariantu jest nawet niewskazane. Stosowanie ciemnych kolorów we wnętrzach jest łatwiejsze, jeśli dysponujemy dużą ilością naturalnego światła, jednak nie jest to niezbędny warunek, jeśli marzymy o pokoju o ciemnych ścianach.

Zobacz więcej zdjęć

Kluczem do włączenia „nietypowych” kolorów do małego pomieszczenia są połyskujące powierzchnie oraz oświetlenie warstwowe, strategicznie rozmieszczone tak, by ciemna płaszczyzna okraszona była łuną światła. Efekt taki można uzyskać, wykorzystując reflektory lub oświetlenie kinkietowe. Decydując się takie rozwiązanie, uwagę poświęcić trzeba również oświetleniu ogólnemu, kierunkowemu (temu, które oświetla to, co znajduje się na wysokości wzroku) oraz dekoracyjnemu. Jeśli będą dobrze rozplanowane, czerń, granat lub butelkowa zieleń w małym pokoju będzie prezentowała się wyśmienicie.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zasady urządzania małych wnętrz, w które błędnie wierzymy. U stylistów wywołują ciarki"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.