Okiem eksperta

Jakich mieszkań poszukujemy? Analiza rynku

Chcemy mieszkać blisko przystanków tramwajowych i coraz większe znaczenie ma dla nas uporządkowana zieleń na osiedlu, duże balkony oraz tarasy.

Jakich mieszkań poszukujemy? Analiza rynku
Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Sprawdziliśmy czego oczekują kupujący

Ponad 1000 osób odwiedziło 140 Giełdę Domów i Mieszkań organizowaną przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań w Karcher Hala Cracovii. W ciągu dwóch dni sprawdzaliśmy jak zmieniły się oczekiwania osób poszukujących mieszkania lub domu.

Poszukujemy dłużej i trochę większych mieszkań

O ile jeszcze rok temu średnio zakup mieszkania trwał od 2 do 4 miesięcy o tyle teraz coraz więcej kupujących dłużej zastanawia się nad wyborem własnego lokum. Szczególnie dotyczy to osób, które decyzją się na większe mieszkanie. Wśród respondentów deklarujących zakup mieszkania powyżej 60 metrów coraz częściej czas poszukiwania wynosi powyżej 4 miesięcy.

Komunikacja i zieleń

Prawie wszyscy uczestnicy badania podkreślali, że istotna jest dla nich dobra komunikacja w tym szczególnie bliskość przystanków tramwajowych. Chcemy by dojazd do centrum miasta zajmował nam nie dłużej niż 30 minut. Zwracamy uwagę na bliskość terenów zielonych i uporządkowaną zieleń na osiedlu. Mniejszą wagę niż się spodziewaliśmy kupujący przykładają do ścieżek rowerowych. Za to pytają o miejsca parkingowe.

Kto kupuje nowe mieszkania w Krakowie

Wśród ankietowanych przeważają osoby z wyższym wykształceniem w wieku od 30 – 40 lat. To co zauważyliśmy to duża wiedza o rynku nieruchomości i ściśle określone preferencje. Widać to było także w trakcie wykładów. W każdej prelekcji uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Kupujący chcą być przygotowani do zakupu. Wcześniej analizują swoje możliwości finansowe i obliczają zdolność kredytową. Coraz częściej interesują się technicznymi aspektami budowy.

Przyszła moda na energooszczędność

Dwa lata temu zaledwie kilka procent respondentów zwracało uwagę na energooszczędność. Dziś świadomość kupujących jest dużo wyższa. Ponad połowa ankietowanych uznała, że poziom energooszczędności jest dla nich bardzo ważny. Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że bezpośrednio przełoży się to na przyszłe rachunki.

Mieszkania inwestycyjne blisko centrum

Zmiana nastąpiła także w celach zakupowych. Mniej osób poszukuje mieszkań na wynajem. Więcej szuka mieszkania lub domu dla siebie. Mieszkania na wynajem poszukiwane są głównie blisko centrum miasta i niedaleko od ośrodków akademickich. Wśród inwestorów jest więcej osób w wieku powyżej 40 roku życia. Deklarują oni, że zakup mieszkania na wynajem jest najlepszą alternatywą dla lokat bankowych. Większość kupujących zamierza posiłkować się kredytem. Kupujący zauważyli, że banki mocno zliberalizowały podejście do klientów. W trakcie giełdy jeden z banków proponował kredyty hipoteczne z wkładem własnym na poziomie zaledwie 10 procent. Bardzo niskie są oprocentowania kredytów i większości przypadków całkowite oprocentowanie jest niższe od 3 punktów procentowych.

Co dalej z cenami mieszkań

W ostatnich kilku miesiącach mocno podrożały nowe mieszkania w Krakowie. Nową sytuację na rynku mieszkań opisywaliśmy kilka dni temu.  Na giełdzie deweloperzy prezentowali oferty z nowymi cenami. W bliskiej odległości od centrum klienci akceptowali ceny powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Osoby poszukujące dużych mieszkań w odległości około 30 minut dojazdu do centrum szukały ofert tańszych. Dobrą informacją jest zahamowanie wzrostu cen gruntów inwestycyjnych w Krakowie. Po roku nieustannych wzrostów ceny gruntów stanęły w miejscy, a w niektórych ofertach nawet staniały. Prawdopodobnie deweloperzy wstrzymali się zakupami. Może to oznaczać stabilizację na rynku cen mieszkań w kolejnych miesiącach.

Autor tekstu: Ekspert serwisu Deccoria.pl

Reklama

Polecamy artykuły:

Apteka w ogrodzie: Krwawnik pospolity

Lawenda: Uprawa, pielęgnacja, zbiór i suszenie

Sposoby na upały w domu. Jak schłodzić mieszkanie?

Najpiękniejsze krzewy ozdobne: Budleja Dawida, budleja skrętnolistna

Jak pielęgnować kosaćce (irysy) w ogrodzie?

Jak pozbyć się mrówek z balkonu? Poradnik

Azalie wielkokwiatowe – jak uprawiać je w ogrodzie?

Jak pozbyć się karczowników z ogrodu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakich mieszkań poszukujemy? Analiza rynku"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.