Fot.123RF.com
Podczas zakupu iglaka, zwróćmy szczególną uwagę na igły. Powinny być zielone i gęste. Jedynie świeże drzewka będą towarzyszyć nam przez kilka tygodni. Zadbajmy również o odpowiednią temperaturę otoczenia. Przed ostatecznym wstawieniem drzewka do mieszkania, należy je wcześniej zahartować na świeżym powietrzu. W pomieszczeniu, w którym będzie stało, temperatura nie powinna przekraczać 20 st. C.
Nie ustawiajmy drzewka w pobliżu piecyków, kaloryferów i kominka. Jeżeli zdecydujemy się na takie, które zostało wcześniej przycięte (bez bryły korzeniowej), pamiętajmy o wstawieniu go do specjalnego pojemnika wypełnionego wodą. Przy wysokich lub bardzo rozłożystych choinkach, stojak dodatkowo obciążamy kamieniami lub piaskiem. Przed wstawieniem do niego naszego drzewka, przytnijmy pień o ok. 3 cm, a następnie zahartujmy (dzięki temu będzie lepiej chłonąć i utrzymywać w sobie wodę). Robimy to poprzez zanurzenie go na kilka minut w ciepłej wodzie.
Zarówno drzewka cięte, jak i te w donicach wymagają systematycznego podlewania letnią wodą. Ziemia w donicach powinna być lekko wilgotna, a w przypadku drzewka ciętego, poziom wody utrzymujemy przy linii pnia. Gałązki dłużej zachowają swój świeży wygląd, jeżeli będziemy je codziennie zraszać zimną wodą. Do wody w stojaku, dobrze jest przynajmniej raz w tygodniu dodać płynny nawóz do roślin zielnych.
Wódka? O pijanym drzewku
W internecie można się natknąć na rady sugerujące, że cięte, zielone drzewko postoi dłużej, jeśli do pojemnika z wodą, w którym stoi, będziemy regularnie dolewać niewielką ilość wódki lub spirytusu. Ma to zapobiec przesuszaniu rośliny. Alkohol bowiem rozpuszcza żywicę, która zastyga na pniu choinki i w miejscu, gdzie ją obcięto, utrudniając jej tym samym pobieranie płynu. Bez stałego źródła nawadniania drzewko usycha, żółcieje i zaczyna gubić igły.
Niestety trik ten na niewiele się zda. Alkohol ma silne właściwości wysuszające, dolewany do wody w podstawce w nadmiarze przyniesie skutki odwrotne od zamierzonych, przyspieszy marnienie rośliny. Natomiast mniejsza jego ilość, zastosowana tylko raz, np. tylko jedna łyżeczka, odkazi wodę, eliminując bakterie i grzyby, które mogą przyśpieszyć niszczenie rośliny. Wraz z wódką, dodajmy do wody 1,5 łyżeczki cukru, który dodatkowo wzmocni drzewko. Najbezpieczniej jednak będzie użyć przeznaczonej dla roślin ciętych specjalnej odżywki.
Zanim rozpoczniemy przystrajanie, zadbajmy, aby dekoracje nie były zbyt ciężkie, ponieważ gałązki mogą się połamać. Starajmy się również używać oświetlenia typu LED, nie wytwarzają dużo ciepła.
Pięknie udekorowana i świecąca choinka jest zawsze głównym punktem zainteresowania małych dzieci. Zanim pozwolimy naszym pociechom zabrać się za szukanie prezentów, zadbajmy o porządne zabezpieczenie drzewka np. przed niespodziewanym przechyleniem. Przede wszystkim ustawiamy go w bezpiecznej odległości od szafek, kanap i stołów (zminimalizuje to ryzyko wspinania się dzieci po drzewku). Jeżeli mamy taką możliwość to przywiążmy je dodatkowo do jakiegoś mebla, rur lub karnisza.
Szklane i świecące bombki bardzo szybko działają na wyobraźnię maluchów, zastąpmy je zatem równie pięknymi ozdobami plastikowymi. Możemy ewentualnie szklane bombki zawiesić w górnych partiach choinki. Na koniec należy zadbać, żeby dzieci nie miały łatwego, a najlepiej, żeby nie miały żadnego dostępu do przewodów łączących lampki choinkowe. Zawsze zabezpieczajmy gniazdko, zwłaszcza kiedy wtyczka do lampek się w nim nie znajduje.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Najpiękniejsze świąteczne inspiracje. Kliknij i zobacz więcej zdjęć!